Barbie – poznaję najsłynniejszą lalkową piękność

Wśród wielu trendów – zmieniających się, pojawiających na chwilę lub na dłużej modnych gadżetów, są też takie rzeczy, zjawiska i produkty, które trwają. Jednym z nich jest na pewno odwieczne marzenie dziewczynek o lalce Barbie. Warto wiedzieć, że lalka – „super laska” ma już… 58 lat! Co ciekawe wciąż jest na szczycie list przebojów zabawkowych – statystyki mówią, iż jedna lalka Barbie sprzedaje się co 3 sekundy w jednym z miejsc na świecie.

Barbie ma prawie 60-tkę!
Temat pojawił się u nas w domu, kiedy okazało się, że kultowa lalka jest marzeniem chrześnicy mojego małżonka. Jak przystało na prawdziwego faceta niewątpliwą przyjemność wybrania i zakupu przekazał mi, mówiąc grubym głosem „Chyba nie sądzisz, że będę wybierał chudą lalę w sklepie”. Ja zaś nie byłabym sobą, gdybym nie pogrzebała w historii najpopularniejszej zabawki.

barbie pierwsza
Pierwsza Barbie, trzeba przyznać, że bardzo stylowa

Otóż śliczna Barbie jest od początku produkowana przez firmę Mattel, a jej twórczynią jest Ruth Handler, która doszła do słusznego wniosku, że małe dziewczynki nie chcą bawić się tylko lalkami – dzidziusiami i dała im ponadczasowa super – woman. Oficjalny debiut Barbie miał miejsce 9 marca 1959 na targach zabawek w Nowym Jorku. Szukając informacji o tej małej strojnisi dowiedziałam się rzeczy naprawdę niezwykłych…

barbie&ken
Kultowa para- Barbie i Ken

Barbie to cała opowieść i lalkowy świat
Barbie ma historię, rodzinę, przyjaciół, a także pełne imię i nazwisko… Nazywa się Barbara Millicent Roberts i na tym nie kończy się rodzinne story. Słodka lala ma całą biografię, w której są postaci rodziców – George i Margaret oraz liczne rodzeństwo – Skipper, Todd, Stacie, Chelsea, Kelly i Krissy. Wielbicielkom lalki znane są przede wszystkim siostry – Skipper, Stacie i Chelsea. Barbie jest oczywiście towarzyska – ma chłopaka, niemniej znanego niż ona sama Kena, a także przyjaciółki – Midge i Teresę oraz Nikki, Summer i Raquell. Uff… na tym nie koniec – są zwierzaki, różne koty i psy, konie, a nawet panda, lwiątko i zebra. Barbie ma przygody, pracę i wiele powieściowych oraz sfilmowanych historii ze swego życia.

barbie
Kolorowy świat Barbie

Barbie zrywa ze stereotypami
No cóż, nie da się ukryć, że Barbie ma również przeciwników i to bynajmniej nie fikcyjnych. Od dawna zarzuca się tej popularnej laleczce, że jest za chuda, że promuje wizerunek słodkiej i głupiej blondynki oraz nierealne kanony piękna. Producenci lalki od dawna już chcą zerwać z tym stereotypowym postrzeganiem Barbie – miała wiec różny kolor skóry, zawody. Zerwano również z wizerunkiem lalki nieodparcie kojarzącym się z eterycznymi modelkami. Od niedawna są dostępne Barbie Fashionistas o całkiem nowych sylwetkach – krągłej, drobnej i wysokiej, mogą one mieć również różne kolory skóry, oczu i włosów.

sykwetki barbie
Lalki Barbie mają teraz różne sylwetki

Z mojego punktu widzenia oznacza to przede wszystkim, że wybór lalek jest ogromny, muszę dowiedzieć się jaka Barbie jest marzeniem naszej małej jubilatki i… już nie mogę się doczekać buszowania w tym lalkowym świecie.

Zdjęcia: barbiemedia.com, Mattel

Dodaj komentarz