Do dna! Co pić w czasie upałów?

Nie ma co, tegoroczne lato daje nam nieźle popalić! Nawet dla mnie ostatnie upały są już cokolwiek uciążliwe, a przecież jestem znana z uwielbienia dla tropikalnych klimatów, gorących, letnich dni i ciepłych wieczorów. Ale jak się nie ma co się lubi, to trzeba polubić 35°C w cieniu i jakoś sobie radzić z takimi okolicznościami przyrody.

herbata
Coś dla ochłody…

Nie odkryję Ameryki pisząc, że w czasie takich ekstremalnych i długotrwałych upałów niezwykle istotnym zagadnieniem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. I myli się ten, kto uważa, że wystarczy woda albo co gorsza jakikolwiek napój (niektórzy, o zgrozo! uważają, że najlepsze jest chłodne piwo). Tymczasem kluczowe znaczenie ma co pijemy, okazuje się bowiem, że niektóre napoje mogą przynosić zupełnie niepożądane odwrotne rezultaty.

no alcohol
Alkohol w upalne dni? Kiepski pomysł!

Napoje z czarnej listy
Warto na pewno wiedzieć, czego pić nie należy. Na pewno tzw. napojów wyskokowych, ale to chyba wiedzą wszyscy, choć nie wszyscy się stosują. Gazowane, słodzone napoje to również fatalny pomysł. Podobnie jak mocna kawa czy mocna herbata. Co ciekawe nie najlepszym rozwiązaniem jest także zwykła woda. Dlaczego? Poza tym, że słabiej gasi pragnienie, nie dostarcza nam tak ważnych w okresie upałów soli mineralnych, wypłukiwanych z naszego organizmu. Mało tego – może nawet rozcieńczać nasze cenne elektrolity.

woda i owoce
Woda i owoce – to dobry pomysł

A zatem co pić Droga Redakcjo?

Oczywiście woda będzie nam nieodzowna, ale warto zadbać, aby była zmineralizowana (wysoka zawartość magnezu i wapnia). Pamiętajmy jednak, że to za mało jeśli chodzi o podaż cennego sodu i potasu, dlatego w czasie upałów możemy wodę lekko osolić, dodać cytrynę, miód. Sprawdza się także słynna żeglarska solona herbatka.
Aby szklanka wody dobrze gasiła pragnienie można zastosować smaczne dodatki, takie jak sok z cytryny, mięta, świeże owoce. Aby zapewnić sobie niezbędną ilość potasu możemy także popijać chłodny sok pomidorowy. Smaczną opcją są również świeże owoce i soki, zwłaszcza z bogatych w potas moreli, brzoskwiń, czereśni, gruszek, melona czy cytrusów.

woda ogrkowa
Wygląda dziwnie, smakuje wybornie i gasi pragnienie

Moje napoje na upalne dni
Moim ulubionym wieczornym sposobem na orzeźwienie jest woda ze smakowymi kostkami lodu np. z zamrożonych soków owocowych. Pragnienie gasi także zielona herbata z cytryną i miętą (mięta znana jest z chłodzącego działania). Bardzo chętnie sięgam też po wodę z plasterkami świeżego ogórka. Przyznam, że mój małżonek długo patrzył z niedowierzaniem i dziwną miną na takiego „drinka” Aż wreszcie spróbował i… docenił zarówno smak, jak skuteczność jeśli chodzi o ugaszenie pragnienia.

Zdjęcia: pinterest, shutterstock

Dodaj komentarz