Oczywiście nie chodzi o tę słynną matkę chrzestną, która wyposaża w szklane pantofelki i zamienia dynię w karocę. Nie będzie także dylematów związanych z księciem oraz poszukiwaniem właścicielki wspomnianego pantofelka. Niemniej jednak temat jest ważny, zdecydowanie ważniejszy niż sercowe rozterki wielbicielek księcia i balów.

Mądra Polka… po przed i w trakcie
W zdrowym ciele zdrowy duch. Jesteś tym, co jesz. Czym skorupka za młodu nasiąknie… i czego się Jaś nie nauczy tego Jan nie wie. Po raz kolejny stwierdzam, że przysłowia mądrością narodów i jak najbardziej sprawdzają się w kontekście zdrowego żywienia małych dzieci. Oczywiście wiadomo, że karmienie naturalne jest najlepsze, ale przychodzi taki okres w życiu dziecka, kiedy jego menu zdecydowanie wykracza poza mleko mamy. Jako świadoma oraz odpowiedzialna matka chrzestna od pewnego czasu żywo interesuję się zagadnieniem i przy tej okazji zaglądam na mój ulubiony serwis zdrowystartwprzyszlosc.pl.
Dieta dla dzieci – nie jest najlepiej

Nie ukrywam, że jest to jedno z częściej odwiedzanych miejsc, jeśli chodzi o wiedzę i porady na temat dzieci. Nic więc dziwnego, że poszukując informacji o diecie dla dziecka, które wyrasta już z mlecznego menu, trafiłam m.in. tutaj. Szczerze mówiąc trochę przeraziły mnie dane dotyczące błędów, wynikających na ogół z niewiedzy rodziców. Okazuje się bowiem, że połowa maluszków poniżej 2 roku życia jest na całkiem „dorosłej” diecie, takiej jak rodzice. Tymczasem układ pokarmowy malca nie jest jeszcze gotowy na takie menu. Poza obciążeniem dla niedojrzałego układu trawiennego, taka dieta oznacza również dość poważne niedobory (np. wapnia czy żelaza) oraz nadmierne spożycie cukru czy białka.

Zdrowa dieta dla dziecka
Warto zatem dowiedzieć się jak powinna wyglądać dieta dla dzieci, które ukończą pierwszy czy drugi rok życia. Zanim maluszek skończy rok powinien w swoich posiłkach otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze – czyli białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy, w odpowiednich proporcjach. Dlatego dobrym rozwiązaniem są gotowe dania, desery, kaszki, które stanowią część zbilansowanej diety adekwatnej do wieku dziecka. W diecie dziecka nie może zabraknąć zdrowych warzyw i owoców. Już roczne maluchy mogą zjadać znane z zasad zdrowego żywienia, pięć porcji owoców i warzyw. Oczywiście w menu małego człowieka niezbędne jest zdrowe białko, z ryb i mięsa, a ilość powinna być dostosowana do wieku dziecka (kilkumiesięczny maluch zjada 3-4 łyżeczki, ale już dwulatek ok. 30 g). Błędem rodziców jest również dostosowanie smaku dań ze słoiczka do swoich upodobań. Absolutnie nie należy doprawiać, a szczególnie solić zupek i obiadków.
Oczywiście mam świadomość, że mama mojego chrześniaka doskonale zna te zasady i co ważne – stosuje się do nich. Niemniej jednak czytam, szukam i przyswajam. Miło jest czasem czymś ją zaskoczyć albo przynajmniej być partnerem do rozmowy. Poza tym uważam, że taka wiedza kiedyś mi się przyda…
Zdjęcia: Shutterstock