Planując wakacyjne i urlopowe eskapady zawsze staję przed wieloma pytaniami, a podejmowanie decyzji nie należy do moich ulubionych czynności. Zastanawiam się – wakacje w Polsce czy za granicą? Nad morzem, nad jeziorami czy może na górskich szlakach? W maleńkiej miejscowości i ciszy czy też w modnym kurorcie? Pytania można mnożyć, a udzielanie odpowiedzi bywa trudne. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko najpiękniejsze miejsca w Polsce. Bez atrakcji zagranicznych i egzotycznych.
Wybieramy rodzime atrakcje
Ku mojej uciesze w tym roku wybór jest nieco łatwiejszy, ponieważ małżonek zgodził się ze mną, że atrakcje krajowe nie ustępują tym zagranicznym i nie trzeba wcale przebywać za siedmioma górami i lasami, aby zrelaksować się, wypocząć. Można natomiast poznać naprawdę wyjątkowe i ciekawe miejsca w Polsce na wakacje. W naszym przypadku pewnym ograniczeniem jest to, że raczej nie gustujemy w najpopularniejszych i mocno „przedeptanych” lokalizacjach, choć z drugiej strony lubimy oglądać turystyczny mainstream z mniej znanej strony. Zastanówmy się zatem nad odpowiedzią na niezmienne i zawsze aktualne pytanie – gdzie na wakacje w Polsce? Jak znaleźć miejsca unikatowe, atrakcyjne i niekoniecznie najbardziej oblegane przez turystów?
Tatry mniej znane
W poszukiwaniach warto zdać się na sugestie innych, można zasięgnąć języka wśród znajomych. Dobrym pomysłem jest także internet, gdzie nie brakuje porad np. ze strony blogerów lub ekspertów na portalach turystycznych. I tak np. dla miłośników górskich krajobrazów ciekawe miejsca w Polsce na wakacje to tatrzańskie miejscowości. Oczywiście nie każdemu uśmiecha się zakopiański gwar i tłumy na Krupówkach. Można za to wykorzystać część urlopu na zwiedzanie słynnych zamków – Dunajca w Niedzicy czy Zamku Spiskiego po słowackiej stronie Spiszu. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku i… góralskich przysmaków nie lada atrakcją będzie Małopolski Szlak Oscypkowy. Na trasie mamy aż 31 bacówek, w których skosztujemy oscypka, bryndzy, bundzu, żentycy czy redykołek.

Doceniamy uroki Podlasia
Niepodeptane przez turystów i poniekąd wciąż niedoceniane jest Podlasie. Można powiedzieć, że na szczęście, bo dzięki temu znajdziemy tu naprawdę najpiękniejsze miejsca w Polsce. Jakby nie patrzeć to tu jest wpisana na Listę UNESCO Puszcza Białowieska, ale nie tylko… warto poznać uroki Puszczy Knyszyńskiej czy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do niekwestionowanych atrakcji tego regionu należą również synagoga i zamek w Tykocinie. „Ostoja Żubra” w Kiermusach, kasztel graniczny z Edukacyjnym Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana.
Trzeba poznać Szlak Orlich Gniazd
Oczywiście warto docenić również te atrakcje turystyczne, które cieszą się zainteresowaniem, zdobywają laury. Takie jak Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Licząca blisko 170 km trasa obfituje w zabytki, malownicze ruiny, zamki oraz najpiękniejsze krajobrazy. Tajemnicza nazwa „orle gniazda” pochodzi od budowli na szczytach wapiennych wzgórz. Wśród nich jest słynny zamek Ogrodzieniec czy mniej oblegane przez turystów ruiny w Mirowie.

Kaszubskie klimaty
Woda to nie tylko morze, mnie kuszą jeziora na Kaszubach. Szczególnie, że ten niezwykły region to 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, lasy i rzeki. Kaszuby to według wielu osób naprawdę ciekawe miejsca w Polsce na wakacje nad wodą (aktywne i typowo plażowe), jak również wymarzony urlop dla zwolenników zwiedzania i poznawania. Warto wybrać się na najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – Wieżycę z wieżą, z której roztacza się widok na okolicę. Do kaszubskich atrakcji zaliczamy także słynny dom do góry nogami oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu, Dom Sybiraka, stół noblisty im. Lecha Wałęsy, muzeum tabaki i największy koncertujący fortepian świata, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
Blogerzy polecają – hity i niszowe miejsca
Co ciekawe również wielu blogerów „specjalizujących się” w turystyce, w odpowiedzi na pytanie wakacje w Polsce czy za granicą, wskazuje wiele wyjątkowych miejsc. Są to zarówno mało znane, wręcz niszowe lokalizacje, jak również miasta i regiony stanowiące perły na turystycznej mapie Polski.
Jednym z miejsc, które na blogach spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem jest Cieszyn. Niewielkie miasto tuż przy granicy polsko – czeskiej zachwyca już samym położeniem – na wzgórzach. Mamy tu zabytki, uroczą Starówkę, targ antyków, świetne knajpki, ruiny zamku oraz niezwykłą cieszyńską Wenecję.
Zupełnie nieznanym miejscem może się wydawać Kociewie, bez wątpienia nie jest to top turystycznych wyjazdów. Tymczasem w tym etnicznym regionie na Pomorzu Gdańskim czekają naprawdę interesujące atrakcje, takie jak spływ kajakowy po Wierzycy czy możliwość zobaczenia na własne oczy Biblii Gutenberga w Pelplinie.
Absolutnym hitem w opinii blogerów jest województwo śląskie kojarzone do niedawna głównie z krajobrazami pełnymi hałd i górnictwem. A przecież to także Beskid Śląski z malowniczymi krajobrazami, licznymi szlakami o różnym stopniu trudności i… wyśmienitą kuchnią regionalną.
Jak już wspomniałam blogerzy nie pomijają miast, które są turystycznymi hitami. Zawsze warto odkryć mniej znane rejony Trójmiasta, pozwiedzać Poznań (np. Rogalowe Muzeum, Stary Rynek czy okoliczne zamki – w Kórniku i Rogalinie). Doceniają też urok i atrakcje Wrocławia – Starówkę, Hydropolis i bogate życie kulturalne.

Jak widać na pytanie gdzie na wakacje w Polsce trudno udzielić krótkiej odpowiedzi, wskazać jedno czy nawet kilka miejsc. Natomiast nie ma wątpliwości, że ja opowiem się za rodzimymi atrakcjami, bo naprawdę chcę poznać najpiękniejsze miejsca w Polsce, zarówno te docenione przez turystów, jak również nadal nieodkryte, kuszące ciszą i spokojem.
Zdjęcia: shutterstock, wikipedia