Lubię rankingi Forbes’a – najbogatsi ludzie świata

Jeśli chodzi o tzw. wielki świat i jeszcze większe pieniądze, nie wiedzieć czemu zawsze interesowały mnie doroczne zestawienia Forbes’a. A już szczególnie lista najbogatszych ludzi, zestawienie miliarderów. Niewątpliwie magiczny miliard działa na wyobraźnię.

Ranking Forbes AD 2016
Na dobry początek troszkę statystyki, porównań i posumowań. Jak się okazuje nie był to szczególnie dobry rok dla miliarderów (jak to dziwnie brzmi…). Okazuje się bowiem, że ogólna wartość fortun naszych finansowych idoli zmniejszyła się w odniesieniu do ubiegłego roku o 570 miliardów dolarów i wynosi obecnie 6,48 biliona $. O 300 milionów spadła również wartość aktywów. No cóż… biedni miliarderzy:). Ale może być to efekt spadku ilości samych bohaterów rankingu – w odniesieniu do poprzedniego rankingu jest o 16 mniej. Zgodnie ze statystykami na liście pojawiło się 198 nowych twarzy, 892 bogaczy zbiedniało, a 501 ma się znacznie lepiej finansowo. Bohaterem rankingu jest mój ulubieniec Mark Zuckerberg. Ten poniekąd młody człowiek (31 lat) wzbogacił się o ponad 11 miliardów i wskoczył do pierwszej dziesiątki miliarderów – z pozycji 16 na 6.

pieniądze
Co tam słychać w wielkim świecie miliarderów…?

Co jeszcze wydarzyło się w rankingu najbogatszych ludzi świata?
Otóż po raz pierwszy w pierwszej dwudziestce mamy bogacza z Chin – Wang Jianlin (nie znam… ). Jest też miliarder bliższy moim pasjom – brytyjski producent teatralny (po raz pierwszy w historii przedstawiciel tej grupy zawodowej) – Cameron Mackintosh. Zadebiutował także szef Pinterest Ben Silberman. Najmłodsze osoby wśród miliarderów to norweskie spadkobierczynie – Alexandra Andersen (19 lat) i jej siostra Katharina (20 lat). Warto wspomnieć, że wśród ponad 1800 miliarderów jest tylko 190 kobiet. Według statystyk Forbes’a najwięcej miliarderów pochodzi oczywiście z USA, na drugim miejscu są Chiny a na trzecim nasz zachodni sąsiad Niemcy.

bill gates
Lider i miliarder wszechczasów – Bill Gates
ortega amancio
Amancio Ortega – kojarzony np. z Zarą, Bershką… miejsce 2
buffett
Warren Buffett – miliarder od niepamiętnych czasów.

 

 

 

 

 

 

 

zuckerberg
I mój ulubieniec – Mark Zuckerberg. Awans o 10 miejsc!

A teraz do rzeczy…
pora na to, co najlepsze, czyli pierwsza dziesiątka! Lider nie jest zaskoczeniem…

1. Bill Gates z majątkiem 75 mld dolarów. Jest po raz trzeci z rzędu na szczycie listy, a triumfował w sumie 17 razy. Kojarzony głównie z Microsoftem, ma w aktywach m.in. udziały w kanadyjskich Kolejach Państwowych oraz w takich spółkach, jak Deer & Co. Ecolab czy Impossible Foods
2. Amancio Ortega – majątek 67 mld dolarów. Założyciel grupy Inditex (zarządza takimi markami, jak Zara, Pull&Bear czy Bershka).
3. Warren Buffett, majątek: 62 mld dol. Założyciel funduszu Berkshire Hathaway, jest jednym z najsłynniejszych graczy giełdowych.
4. Carlos Sli Helu – 50 mld dolarów. Ma wśród aktywów m.in. America Movil
5. Jeff Bezos – 45,2 mld dolarów – twórca Amazona
6. Mark Zuckerberg – 44,6 mld dolarów. Wiadomo…facebook 🙂
7. Larry Ellison – 45,2 mld dolarów, twórca Oracle Corporation
8. Michael Bloomberg – 40 mld dolarów. Związany z koncernem Bloomberg LB, był też przez 12 lat gubernatorem Nowego Jorku
9. Charles Koch – 39,6 mld dolarów – Współwłaściciel CEO Koch Industries, którą kieruje wraz z bratem…
10. Davidem Koch – 39,6 mld dolarów. Viceprezes CEO Koch Industries

Zdjęcia: dailytech.com, telegraph.co.uk, shutterstock, wikipedia

Dodaj komentarz