Jak pomóc bezdomnym zwierzętom w zimie?

Mroźna zima to okres szczególnie trudny dla bezdomnych zwierzaków. O wiele trudniej wtedy znaleźć coś do jedzenia czy ciepły kąt do spania. Z przykrością trzeba stwierdzić, że wiele tych zwierząt nie doczeka wiosny, gdyż nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki. Także zwierzęta przebywające w schroniskach nie mają w tym okresie łatwo. Jak pomóc takim zwierzętom przetrwać ten trudny okres? Czy możemy coś ze swej strony zrobić? Oczywiście! I warto co zimę wyznaczyć sobie taki cel!

Pomoc dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach

Jednym z najlepszych sposobów na pomoc bezdomnym zwierzętom jest współpraca z osobami działającymi na ich rzecz, na przykład z miejscowym schroniskiem lub fundacjami działającymi na rzecz bezdomniaków. Takie działanie będzie ukierunkowane, a dzięki temu na pewno trafione. W okresie zimowym schroniska szczególnie potrzebują różnych rzeczy do ocieplania boksów dla zwierząt, na przykład kocy, kołder, siana. Schronisko z chęcią przyjmie też dobrą karmę czy akcesoria w postaci miseczek, poidełek, kuwet dla kotów. Jeżeli chcemy pomóc, możemy skontaktować się z taką organizacją działającą na rzecz zwierząt i podarować im produkty pierwszej potrzeby.

Pomoc dla zwierząt wolno żyjących

Oprócz zwierząt przebywających w schroniskach, otacza nas też wiele zwierzaków wolno żyjących. Należą do nich między innymi koty czy ptaki. One również w okresie zimowym potrzebują pomocy ze strony człowieka. Powszechnym zjawiskiem jest na przykład dokarmianie ptaków w zimie. W sklepie bez trudu zakupimy karmnik dla ptaków, a także odpowiedni pokarm. Może to być kasza, ziarna słonecznika, pestki dyni, zboża, płatki owsiane czy orzechy. Naszej pomocy w okresie zimowym szczególnie potrzebują też wolno żyjące koty. Zwykle bytują one w konkretnym miejscu, tam, gdzie mogą zdobyć pożywienie. Najważniejsze to zapewnienie im ciepłego miejsca oraz jedzenia. Jeżeli wiemy, gdzie przebywają bezdomne koty, możemy regularnie zanosić im pokarm – lepiej suchy, gdyż karma mokra szybko zamarznie –  i świeżą wodę oraz postawić ocieplone budki, w których mogą się schronić. Jeżeli nie mamy budki, może to być zwykły karton wyściełany ciepłym kocem. Tak naprawdę niewiele trzeba, zwykle tylko chęci i inicjatywy, by jakiemuś zwierzakowi uratować życie w mroźną zimę.

A może przygarniesz i pokochasz?

Życie bezdomnych zwierząt nie jest usłane różami. Niestety, wiele z nich, zwłaszcza jeśli chodzi o psy i koty, miały kiedyś swój ciepły kąt, ale z jakiegoś powodu go straciły. Śmierć właściciela czy okrucieństwo ludzi to najczęstsze powody, dla których zwierzęta trafiają na ulicę i zupełnie sobie na niej nie radzą. Dla takich zwierząt jedynym ratunkiem może być nowy dom. Jeżeli planujesz powiększenie swojej rodziny o czworonożnego przyjaciela, pomyśl, czy zamiast go kupować, nie lepiej przygarnąć zwierzę z ulicy lub schroniska. Dla tych zwierząt to często jedyna szansa, by normalnie żyć. Jednocześnie są niesamowicie wdzięczne i potrafią okazać mnóstwo miłości i przywiązania w zamian za ciepły kot i posiłek. Zima to czas, gdy przygarnięcie takiego zwierzęcia z ulicy może uratować mu życie!

Autor: Aneta

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz