Lat przybywa, a włosów ubywa…

Ładne zdrowe włosy to wielki atut. Oczywiście szczególnie istotny i pielęgnowany przez piękniejszą płeć. Ale problemy z łysieniem czy nadmiernym wypadaniem włosów to zdecydowanie domena panów. I nie ma co uzasadniać, że mądrej głowy włos się nie trzyma – i tak każdy chciałby zachować bujną czuprynę jak najdłużej.

fot: materiały reklamowe dx2
fot: materiały reklamowe dx2

Po męsku…

Oczywiście wypadanie włosów jest jak najbardziej naturalną sprawą, o ile mieści się w granicach normy ustalonej na ok. 100 włosów na dobę. Problem pojawia się wtedy, kiedy fryzura widocznie się przerzedza. Ta przypadłość częściej dotyczy mężczyzn i wiąże się z tzw. łysieniem androgenowym (męskim). Najczęściej mówi się, że za problemy z łysieniem odpowiada nadmiar testosteronu. Może po to, aby „nagrodą pocieszenia” za utratę włosów była większa dawka męskości…? Tak naprawdę sprawcą jest pochodna tego hormonu – dihydrotestosteron.

Skuteczne kuracje – ratunek dla fryzury

Najprostsze i najbardziej zalecane są oczywiście działania profilaktyczne oraz wczesne reagowanie na wypadanie włosów. Ale nie oszukujmy się – pewnych rzeczy nie da się uniknąć i trzeba mieć świadomość, że bardzo często problemy z łysieniem są po prostu dziedziczne. A zatem jeśli tato i dziadek stracili bujne czupryny przed 40-tką, istnieje wielka szansa na wczesne zakola. Dlatego na pewno warto zastosować skuteczne działania profilaktyczne, takie jak odpowiednie kuracje przeciw wypadaniu włosów. I jak zawsze kompleksowe podejście jest jak najbardziej wskazane – czyli używa się szamponu, preparatów w ampułkach, a do tego suplementów. Działanie takiej terapii polega na odbudowie i wzmacnianiu cebulek oraz struktury włosów. Suplementacja i kosmetyki opóźniają też procesy starzenia komórkowego.

A kiedy włosów zabraknie…

Oprócz działań profilaktycznych, szamponów stosowanych, kiedy problem się pojawia, a włosy zaczynają znikać, dostępne są również inne metody ratowania i „odzyskiwania” włosów. Najpierw jednak konieczna będzie diagnoza dermatologiczna, a dopiero potem można zdecydować się na działania takie jak mezoterapia, zabiegi laserowe czy wreszcie najbardziej radykalny – przeszczep włosów.
Można również zaakceptować fakt, że z wiekiem zdobywa się doświadczenia i wiedzę, ale traci włosy. Szczególnie, że wiele kobiet nie narzeka wcale na zakola czy całkowicie ogoloną głowę swoich partnerów.

Dodaj komentarz