Rozmiary ubrań dla dzieci – kupowanie to wyzwanie

Kupowanie odzieży dla dzieci może być nie lada frajdą, ale bywa także wyzwaniem. W pierwszych latach życia najwięcej problemów mogą przysparzać rozmiary ubrań dla dzieci, potem dochodzą jeszcze tak istotne kryteria jak gust, moda, trendy. Zawsze warto zwracać uwagę na jakość i materiały, z jakich wykonane są ubrania naszych pociech.

Niemowlęce ubranka na miarę małego człowieka

Dla laika, który wchodzi do sklepu z konfekcją dla maluszków, wybór odpowiedniego rozmiaru niemowlęcego może być trudnym zadaniem. Nie ma tu bowiem znanych z dorosłego świata liter S, M czy XL ani numeracji 36, 38 itp. Rozmiary ubranek dziecięcych dla najmłodszych to po prostu wzrost dziecka. Standardowe kaftaniki, śpioszki, koszulki zaczynają się od 56 cm i najczęściej do wyprawki dla wyczekiwanego bobasa kupuje się rozmiar 56 albo 62. Oczywiście pamiętamy o tym, że nasz maluszek rośnie w pierwszym roku jak na przysłowiowych drożdżach, dlatego tych pierwszych ubranek nie kupujemy zbyt wiele.

Ciekawe i praktyczne porady na temat rozmiarów niemowlęcych a także tabeli rozmiarów dzieci z wiekiem, znajdziemy w artykule „Rozmiary ubrań dla dzieci – jakie są dla niemowlaka, przedszkolaka i starszego dziecka?” Szczególnie przydatne mogą być wskazówki dotyczące wyprawki dla maluszków niestandardowych, np. dla wcześniaków czy niemowląt z niską wagą urodzeniową.

ubranka
Rozmiary ubranek niemowlęcych to wzrost dziecka

Przedszkolak lubi ubrania ładne, wygodne i… modne

Kiedy nasz maluch wyrasta już z pieluch i zaczyna się okres przedszkolny, ubranka wciąż muszą być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, który producenci określają wzrostem albo wiekiem dziecka. Pamiętajmy jednak o tym, że na tym etapie widać różnice nawet pomiędzy rówieśnikami. Niektóre dzieci są wyższe, inne bardzo szczupłe. Dlatego podczas zakupów warto mieć tabelę rozmiarów dzieci  z wiekiem, ale także znać wymiary malucha, dla którego kupuje się nowe ubrania.

Strój dla przedszkolaka musi być wygodny, dzieci są coraz bardziej aktywne, ważne, aby był praktyczny, funkcjonalny i łatwy do uprania. Doskonale sprawdzają się ubrania z bawełny, która jest włóknem naturalnym i można ją prać w wysokich temperaturach. Wybieramy łatwe zapięcia, takie jak rzepy, ekspresy, dzięki którym dziecko może uczyć się samodzielnego ubierania.
Materiały i rozmiary ubranek dziecięcych to aspekt jak najbardziej praktyczny, ale dla dziecka bardzo istotny staje się własny gust, moda przedszkolna, ulubieni bajkowi bohaterowie. Na tym etapie warto zaprosić malucha do wspólnego wybierania ciuszków.

dzieci
Modny przedszkolak w wygodnym ubraniu

W szkole – ubrania modne i wygodne

Szkoła przynosi coraz większą niezależność, a kryteria takie jak gust, moda i to, co noszą idole oraz rówieśnicy nabierają szczególnego znaczenia. Coraz bardziej widać też różnice w rozmiarach. Nawet wśród 12-13 latków są już dzieci, które mogą ubierać się w sklepach z odzieżą młodzieżową, podczas, gdy ich rówieśnicy nadal mieszczą się w rozmiary ubrań dla dzieci. Jest to o tyle ważne, że nastolatki często przywiązują bardzo dużą wagę do wyglądu, a ich ubrania muszę być modne, ale też odpowiednio dobrane, zarówno te dopasowane, jak i oversize na luzie. Oczywiście nadal istotne są materiały, najlepiej naturalne, oddychające, dobrej jakości, takie, które nie przetrzymają niejedno pranie, wycieczkę czy inne nastoletnie aktywności.

dziewczyna
Nastolatki zwracają uwagę na modę

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

.

Dodaj komentarz