Wiemy już co to jest selfie, że jest zjawiskiem społecznym, z którym nie ma co dyskutować – po prostu jest. Warto jednak wiedzieć nieco więcej, np. jak robić selfie, aby było udane i… bezpieczne
Niebezpieczne selfie
Jak się okazuje zagrożenia płynące z fascynacji fenomenem zdjęć typu selfie, to nie tylko kwestia uzależnienia, powierzchownego traktowania siebie i ludzi czy rosnących kompleksów. Osoby „zafiksowane” na fotografowaniu siebie, wszędzie albo w nadzwyczajnych okolicznościach, narażają się często na realne niebezpieczeństwo, włącznie z utratą życia! Badacze indyjscy przeprowadzili badania, których wyniki są zatrważające. Okazuje się bowiem, że w latach 2011 – 2017, podczas próby wykonania „super” selfie, zginęło co najmniej 259 osób. Jak to możliwe? Otóż wiele osób chce się fotografować w trakcie niebezpiecznych ewolucji skoków, na wysokich budynkach czy wzniesieniach, z dzikimi zwierzętami itp. Nic dziwnego skoro w statystykach uzależnienie od robienia zdjęć sobie częściej dotyczy… panów, którzy jak wiadomo mają również większe skłonności do ryzyka. Badania opublikowane w 2017 r. w „International Journal of Mental Health and Addiction” mówią, że nałogowo selfie robi aż 57% panów i 42% kobiet, 34% kobiet i mężczyzn wykazało objawy graniczne, a 40% panów i 25% pań – chroniczne.
Jak robić selfie?
A zatem w instrukcji robienia selfie zawsze na pierwszym planie powinno być bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek, a dopiero potem zasady i porady umożliwiające wykonanie ciekawych ujęć:
- Dla bezpieczeństwa najpierw przemyśl, czy miejsce, sytuacja, okoliczności nie stanowią zagrożenia dla zdrowia albo życia
- Zadbaj o dobrą perspektywę – zdjęcia robione z dołu dodają kilogramów, zaburzają proporcję, najlepiej ustawić obiektyw na poziomie oczu
- Każdy ma lepszy profil, jeśli jesteś fanem selfie powinieneś znać swoją „lepszą stronę” i ją prezentować na zdjęciach
- Makijaż do profesjonalnych zdjęć jest wyrazisty, mocniejszy niż codzienny, ale ostry make up zrobiony niewprawną ręką na zdjęciach typu selfie nie wygląda korzystnie. Dlatego również malując się warto zachować zdrowy rozsądek
- Bohaterem selfie jest także tło. Domowe ujęcia z bałaganem za plecami to średni pomysł – zadbaj o odpowiednią aranżację. Selfie „krajoznawcze” warto robić mając za sobą i wokół siebie ładne pejzaże, ciekawe obiekty, budowle, sytuacje. Ciekawe, nie niebezpieczne…
- Edycja, filtr itp. – większość smartfonów ma całkiem zaawansowany zasób narzędzi do „poprawiania” zdjęć, można je podkolorować, dodać ciekawe efekty, napisy, grafiki itp.
- Najlepszy przyjaciel fana selfie? Selfie stick, czyli specjalny „kijek”, który stanowi przedłużenie ręki trzymającej smartfon. Pomaga uchwycić szerszy kadr, zrobić fotografię z większej odległości.
Selfie, jako rodzaj fotografii, to nic złego. Pod warunkiem, że nie staje się jedynym środkiem komunikowania się i sposobem prezentacji. Oczywiście istotne jest zachowanie rozsądku, niestety przedkładanie wyjątkowego ujęcia nad własne zdrowie i życie, jest coraz poważniejszym problemem.
Zdjęcia: pixabay.com