Sposoby na zdrowy sen w czasie upałów

Parne noce to dość częste zjawisko charakterystyczne dla letniej aury. Zbyt wysoka temperatura tak wewnątrz, jak i na zewnątrz powoduje, że trudno jest nam zasnąć, a jeszcze trudniej spokojnie przespać całą noc. W efekcie budzimy się zmęczeni, zirytowani i pozbawieni energii. Można jednak temu zaradzić, stosując różnego rodzaju sposoby na upalne noce.  Zdradzamy niektóre z nich. Powinny one zapewnić zdrowy sen nawet w najgorętszą noc.

 Sposoby na upalne noce i spokojny sen

Duszne noce w naszej szerokości geograficznej zdarzają się dość rzadko. Mimo to warto wiedzieć, jak sobie poradzić z tak niesprzyjającymi warunkami. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy strój. Najlepiej sprawdzą się w tym czasie bawełniane piżamy, bielizna lub koszule nocne. To ważne, ponieważ ten rodzaj tkaniny pozwala oddychać skórze oraz wchłania pot. Przed snem nie należy spożywać gorących, tłustych ani ostrych potraw. Wzmagają one bowiem uczucie duszności i podnoszą temperaturę ciała. To samo dotyczy mocnych trunków. Warto również zadbać o to, aby mieć przy łóżku butelkę wody, by w razie czego móc się napić, bez konieczności wstawania i niepotrzebnego wybudzania.

zdrowy sen w upalne noce ułatwia przewietrzona sypialnia

Schłodzenie pomieszczenia, w którym śpimy to kolejna ważna kwestia. Możemy tego dokonać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to zrobienie lekkiego przeciągu w sypialni na co najmniej pół godziny przed położeniem się spać. Inna metoda to rozłożenie na parapetach bądź powieszenie na oknach zwilżonych prześcieradeł, ręczników lub bawełnianych tkanin. Jeśli jesteśmy posiadaczami wentylatora, możemy też przed włączonym urządzeniem ustawić miseczkę z lodem. Wówczas powietrze emitowane przez wiatrak będzie schładzało dodatkowo nasze wnętrze. Przed pójściem spać wyłączmy wszystkie elektryczne urządzenia z prądu. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, to także one podwyższają temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni.

Jakie jeszcze skuteczne sposoby na upalne noce warto wymienić? Możemy na przykład sięgnąć po naturalne olejki, które ułatwią uśnięcie. Taką moc mają m.in. lawenda, waleriana, rumianek, hiacynt czy jaśmin. Olejki należy rozcieńczyć w wodzie i ustawić nad podgrzewaczem. Inne rozwiązanie to zrelaksowanie się przed snem. Unikajmy jednak telewizji czy patrzenia w monitory komputera lub smartfona. Emitowane przez nie promieniowanie utrudnia zasypianie. Lepiej sięgnąć po książkę, porozmawiać z kimś na lekkie, przyjemne tematy lub przygotować sobie chłodną relaksującą kąpiel.

Czego lepiej nie robić, żeby zapewnić sobie zdrowy sen latem?

W sieci można znaleźć wiele pomysłów na to, jak ulżyć sobie w czasie takiej parnej nocy. Jedni radzą, żeby położyć się tuż przy wentylatorze lub uruchomić klimatyzację. Chociaż rzeczywiście te sposoby na upalne noce mogą przynieść ulgę, to potrafią być zabójcze dla naszego gardła. Inni proponują, aby położyć pod prześcieradło czy na poduszkę kostki lodu. Ten trik może też okazać się skuteczny, ale po raz kolejny ryzykujemy problemy ze zdrowiem przez przemoczoną pościel.

Gorące noce nie sprzyjają odpoczynkowi. Zwłaszcza gdy mamy w perspektywie trudny dzień lub jakieś ważne spotkanie. Jeśli mimo wszystko zastosowane metody zawiodą, dobrze jest od rana zrezygnować z mocnej kawy, która wcale nas nie obudzi, a wyzwoli jeszcze większą agresję i irytację. Lepiej zafundować sobie wtedy pożywne, smaczne śniadanie oraz sięgnąć po suplement z magnezem.

Dodaj komentarz