Meble z recyklingu – oznaka ekologicznego podejścia do użytkowania zasobów na naszej planecie – to ostatnimi czasy bardzo popularny trend. Jednym ze sposobów nadawania nowego życia zużytym przedmiotom jest tworzenie łóżek z palet. Wśród ich zalet można wymienić zarówno łatwość dopasowania do różnych stylów wnętrz, jak i niewielki koszt czy możliwość samodzielnego wykonania tego mebla w domu. Jak zrobić łóżko z palet? Co okaże się niezbędne do jego stworzenia i jak sprawić, by zapewniło nam zdrowy sen? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w niniejszym artykule.
Łóżko na paletach – potrzebne materiały
Aby zrobić wygodne łóżko na paletach, podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego typu materiału do jego budowy. Najlepiej w tej roli sprawdzą się europalety wykonane z drewna, nazywane także paletami euro. Ich standardowe wymiary to: 120 centymetrów długości, 80 centymetrów szerokości i 14,4 centymetra wysokości.
Liczba elementów potrzebnych do stworzenia łóżka jest uzależniona od indywidualnego projektu mebla. Niemniej wedle ogólnej zasady, ze względu na ryzyko przesuwania się materaca, rama łóżka z palet powinna być od niego szersza. I tak, w przypadku wykonania najprostszego jednowarstwowego podestu na podwójny materac 140 centymetrów, potrzebne okażą się cztery drewniane europalety. Natomiast przy podwójnej warstwie – osiem elementów. Dysponując materacem o szerokości 160 centymetrów, najlepiej będzie z kolei wykorzystać sześć lub dwanaście sztuk palet.
Skąd wziąć materiały na taki mebel? Można w tym celu użyć palet pozostałych po transporcie ciężkich ładunków lub kupić je w jednym z wielu skupów czy też przez Internet.
Niezbędne narzędzia
Jeśli chcemy stworzyć łóżko z używanych europalet, konieczne okaże się zakupienie lub wypożyczenie sprzętu do szlifowania. Najlepiej w tym celu zdecydować się na szlifierkę oscylacyjną, mimośrodową lub pasmową, do których należy dokupić duży zapas papieru ściernego. Ochronę przed powstałym w trakcie pracy pyłem zapewnia maska przeciwpyłowa oraz okulary ochronne typu gogle. By odpowiednio zabezpieczyć drewno i uzyskać efekt dekoracyjny, dobrze jest zakupić farbę gruntującą do drewna, kryjącą farbę akrylową, bejcę podkreślającą usłojenie lub olej do drewna. Nie można też pominąć takich elementów jak: pędzle, wałki oraz kuwety na farbę.
Łączenie elementów
Podczas tworzenia łóżka z palet bardzo ważne jest połączenie poszczególnych elementów. Dlaczego? Podczas codziennego użytkowania istnieje bowiem ryzyko ich przesunięcia. W jaki sposób w związku z tym skutecznie scalić ze sobą palety? Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest użycie metalowych płaskowników budowlanych do drewna. To blaszki różnej wielkości z otworami, w które wprowadza się wkręty do drewna.
Na początku dobrze jest połączyć ze sobą elementy pierwszej warstwy podestu. Aby nie rzucały się w oczy, można je skręcić ze sobą na spodniej stronie palety. W takim przypadku płaskownik należy zabezpieczyć dodatkowo filcem, by nie porysować podłogi. Blaszkę można przykręcić też z boku łóżka, niemniej wówczas będzie bardziej widoczna. Innym pomysłem może być zastosowanie długich wkrętów, którymi połączy się palety w miejscu kloców, czyli solidnych drewnianych boków. Do zamontowania zagłówka z palet lub drugiej warstwy łóżka niezbędne okażą się blaszane kątowniki i wkręty. Gdy łóżko jest już wyszlifowane i stabilnie skręcone, można przystąpić do wykończenia jego drewnianej powierzchni wybranymi środkami zabezpieczającymi i dekorującymi drewno.
Wygodne łóżko z palet a odpowiedni materac
Bez względu na to, na jaki projekt łózka z palet się zdecydujemy, przemożny wpływ na nasz zdrowy sen będzie miał właściwie dobrany materac. Jednym z najbardziej popularnych modeli materacy są te, których wnętrze stanowi pianka memory. Czym się ona wyróżnia? To materiał o dużej gęstości, swego czasu wykorzystywany przez astronautów z NASA. Dziś ma on szerokie zastosowanie właśnie przy produkcji materacy i poduszek ergonomicznych, takich jak materac memory Tempur. Jego zaletą jest automatyczne dopasowywanie się do naturalnej krzywizny naszego ciała i pozycji przyjmowanej w trakcie snu. Dzięki temu gwarantuje on równomierny rozkład nacisku, a tym samym redukuje bóle szyi, pleców i bioder, często odczuwane po wstaniu z łóżka. Pianka memory zmniejsza również przenoszenie drgań, pozwalając na zmniejszenie uciążliwych szelestów w ciągu nocy.
Łóżko z palet to tani, prosty i kreatywny sposób na samodzielne stworzenie mebla z recyklingu. Aby służyło nam jak najlepiej, dobrze jest wyposażyć je w odpowiedni materac, na przykład z pianki memory. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://zdroweplecy.net/lozko-z-palet/.