Jak wiadomo mamy psa oraz kota, czyli zwierzaki, które mogą niestety dostarczać alergenów. Szczególnie, że koty wraz z malutkimi świnkami morskimi to najbardziej i najczęściej uczulające zwierzaki. Na szczęście żadne z nas nie wykazuje żadnych niepożądanych reakcji w kontakcie z pupilami. Niemniej jednak alergia może pojawić się na każdym etapie życia. Pomimo, że póki co nie jesteśmy jeszcze rodzicami, zagadnienie jakim jest uczulenie na sierść u dziecka ma dla nas ogromne znaczenie. Jakby nie było wśród naszych przyjaciół, w rodzinie jest coraz więcej małych milusińskich, a nasze zwierzaki są wręcz stworzone do zabaw z dziećmi.

Co z tą alergią…?
Są różne podejścia do kwestii alergii u małych dzieci. Część rodziców oraz lekarzy uważa, że profilaktycznie należy wystrzegać się kontaktu z wszelkimi potencjalnymi alergenami. Inni uważają natomiast, że nadmierna sterylizacja i higienizacja nie sprzyjają budowaniu odporności dziecka. Moim skromnym zdaniem najlepszym wyjściem jest jak zawsze zdrowy rozsądek. Czemu zabraniać zabaw ze zwierzakami zdrowemu dziecku? Należy jednak zachować przy tym umiar i zastosować pewne zasady. Takie jak chociażby:
• mycie rączek po kontakcie i zabawie z pupilem,
• uniemożliwienie lizania i „buziaków” z psem,
• odrobaczanie zwierzaków,
• szczepienia w terminie.
Należy zadbać również o czystość ubranek, w którym maluch baraszkował z psiakiem. Takie uniwersalne zasady nie są żadną wiedzą tajemną. Ja znalazłam je np. na stronie producenta środków piorących dla dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat alergii na sierść?
Otóż czynnikiem alergizującym nie jest wbrew pozorom psie czy kocie futerko. Uczulenie na sierść u dziecka jest wywołane przez to, co może się na niej znajdować. W szczególności są to: złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny pozostałe na sierści. A zatem alergenem są białka obecne w złuszczonym naskórku i ślinie.
A jak objawia się alergia na sierść zwierzaków? Na ogół są to typowe dla uczuleń reakcje, czyli:
• łzawienie oczu,
• kichanie, katar,
• wysypka,
• świąd (objawy skórne nasilające się po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem),
• czasem kaszel i trudności w oddychaniu.
Warto wiedzieć, że alergia na sierść może prowadzić do rozwoju astmy, dlatego diagnostyka i leczenie są niezbędne.

Jak widać problem z uczuleniem na sierść u dziecka może być całkiem poważny, choć jest to zawsze uzależnione od nasilenia objawów. Czasem zdiagnozowana alergia nie wywołuje żadnych symptomów. Wystarczy wówczas pilnować wspomnianych zasad i obserwować potencjalnego alergika. Ponadto nowoczesne metody leczenia i odczulania pozwalają zachować czworonożnego przyjaciela. Jakby nie patrzeć rozstanie z psem czy kotem to z reguły bardzo trudne przeżycie dla dziecka.

Zdjęcia: shutterstock, barnorama.com