Zwierzak w domu i uczulenie na sierść u dziecka

Jak wiadomo mamy psa oraz kota, czyli zwierzaki, które mogą niestety dostarczać alergenów. Szczególnie, że koty wraz z malutkimi świnkami morskimi to najbardziej i najczęściej uczulające zwierzaki. Na szczęście żadne z nas nie wykazuje żadnych niepożądanych reakcji w kontakcie z pupilami. Niemniej jednak alergia może pojawić się na każdym etapie życia. Pomimo, że póki co nie jesteśmy jeszcze rodzicami, zagadnienie jakim jest uczulenie na sierść u dziecka ma dla nas ogromne znaczenie. Jakby nie było wśród naszych przyjaciół, w rodzinie jest coraz więcej małych milusińskich, a nasze zwierzaki są wręcz stworzone do zabaw z dziećmi.

pies i dziecko jedzą
Wygląda to uroczo, ale na takie rzeczy nie pozwalajmy

 

Co z tą alergią…?
Są różne podejścia do kwestii alergii u małych dzieci. Część rodziców oraz lekarzy uważa, że profilaktycznie należy wystrzegać się kontaktu z wszelkimi potencjalnymi alergenami. Inni uważają natomiast, że nadmierna sterylizacja i higienizacja nie sprzyjają budowaniu odporności dziecka. Moim skromnym zdaniem najlepszym wyjściem jest jak zawsze zdrowy rozsądek. Czemu zabraniać zabaw ze zwierzakami zdrowemu dziecku? Należy jednak zachować przy tym umiar i zastosować pewne zasady. Takie jak chociażby:
• mycie rączek po kontakcie i zabawie z pupilem,
• uniemożliwienie lizania i „buziaków” z psem,
• odrobaczanie zwierzaków,
• szczepienia w terminie.
Należy zadbać również o czystość ubranek, w którym maluch baraszkował z psiakiem. Takie uniwersalne zasady nie są żadną wiedzą tajemną. Ja znalazłam je np. na stronie producenta środków piorących dla dzieci.

pies i małe dziecko
Najlepszy przyjaciel od pieluchy…

Co jeszcze warto wiedzieć na temat alergii na sierść?
Otóż czynnikiem alergizującym nie jest wbrew pozorom psie czy kocie futerko. Uczulenie na sierść u dziecka jest wywołane przez to, co może się na niej znajdować. W szczególności są to: złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny pozostałe na sierści. A zatem alergenem są białka obecne w złuszczonym naskórku i ślinie.
A jak objawia się alergia na sierść zwierzaków? Na ogół są to typowe dla uczuleń reakcje, czyli:
• łzawienie oczu,
• kichanie, katar,
• wysypka,
• świąd (objawy skórne nasilające się po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem),
• czasem kaszel i trudności w oddychaniu.
Warto wiedzieć, że alergia na sierść może prowadzić do rozwoju astmy, dlatego diagnostyka i leczenie są niezbędne.

dzieci i pies
…najlepszy przyjaciel dziecka i nastolatka

Jak widać problem z uczuleniem na sierść u dziecka może być całkiem poważny, choć jest to zawsze uzależnione od nasilenia objawów. Czasem zdiagnozowana alergia nie wywołuje żadnych symptomów. Wystarczy wówczas pilnować wspomnianych zasad i obserwować potencjalnego alergika. Ponadto nowoczesne metody leczenia i odczulania pozwalają zachować czworonożnego przyjaciela. Jakby nie patrzeć rozstanie z psem czy kotem to z reguły bardzo trudne przeżycie dla dziecka.

dziecko i kot
Dziecko i zwierzak – najlepsi przyjaciele

 

Zdjęcia: shutterstock, barnorama.com

Dodaj komentarz