Życie to nie tylko przyjemności, a problemy zdrowotne mogą być naprawdę trudnym przejściem, zarówno dla chorego, jak i dla bliskich. Rzetelna i konkretna wiedza na temat kuracji, zabiegów, operacji, przebiegu choroby itp., jest moim zdaniem podstawą do zrozumienia i poradzenia sobie z wyzwaniami. Dla wielu osób takim problemem, z którym trudno się uporać, jest stomia. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, szczególnie, że jak się okazuje nie oznacza ona końca świata i aż tak wielu ograniczeń.
Stomia – podstawowe informacje
Skoro najistotniejsza jest wiedza trzeba na wstępie dowiedzieć się co to jest stomia. Otóż jest to fragment jelita (grubego albo cienkiego) lub dróg moczowych, który w trakcie operacji zostaje wyprowadzony na zewnątrz, na powierzchnię brzucha i odpowiednio wywinięty. Z uwagi na lokalizację problemu, rany, schorzenia jest to alternatywna droga wydalania kału albo moczu. Jeśli chodzi o rodzaje zabiegów przeprowadza się:
• operację wyłonienia kolostomii – w obrębie końcowego odcinka jelita grubego, odprowadza treść jelitową przez stomię umiejscowioną na powierzchni brzucha,
• wyłonienie ileostomii wykonywane w obrębie jelita krętego (jelito cienkie),
• zabieg wyłonienia urostomii – umożliwia wydalanie moczu przez stomię po usunięciu części dróg moczowych.
Ze względu na umiejscowienie, rodzaj, konstrukcję wyróżnia się:
• stomię końcową – kiedy czynnie pracujący koniec jelita jest wyprowadzony na powierzchnię skóry,
• stomię pętlową – pętla jelita jest na skórze powierzchni brzucha i podpiera się ją na jakiś czas plastikowym mostkiem stomijnym,
• stomię dwulufową – końce jelita wyprowadza się jako dwie oddzielne stomie.
Więcej informacji na temat stomii, przygotowań i przebiegu operacji można znaleźć na stronie firmy ConvaTec (firma opracowująca nowe rozwiązania technologiczne oraz produkty medyczne).
Życie ze stomią
Z punktu widzenia pacjenta bardzo istotne jest jednak życie po operacji, ze stomią. Niewątpliwie to właśnie wydaje się najtrudniejsze i napawa lękiem. Oczywiście nikt nie zaprzecza temu, że życie ze stomią wymaga zmian i bardzo istotne są pierwsze tygodnie po operacji. Na stronie firmy ConvaTec czytamy m.in. o tym, że smutek, frustracja, a także złość to uczucia, które mogą towarzyszyć pacjentowi w pierwszym okresie. Warto skorzystać z praktycznych i dobrych rad, takich jak:
• cierpliwość, którą warto mieć szczególnie dla siebie,
• rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi, lekarzem, pielęgniarką stomijną,
• aktywność – spotkania, hobby, twórcza praca, nowe zainteresowania,
• uwaga na pierwsze objawy depresji – smutek, ewentualna apatia powinny z czasem ustępować, a nie się pogłębiać.
Warto również wiedzieć, że życie ze stomią nie jest ograniczeniem dla aktywności fizycznej. Tak naprawdę można uprawiać wiele sportów, w tym również takie jak biegi, narciarstwo, a nawet pływanie. Jedynym przeciwwskazaniem są sporty kontaktowe.
Z życiem po operacji wyłonienia stomii jest tak jak z większością nieznanych, trudnych sytuacji – najgorsze jest to, czego nie wiemy i często wyolbrzymiamy. Dlatego warto szukać, pytać, czytać i dowiadywać się jak najwięcej…
Zdjęcia: shutterstock, convatec.pl