Wiosna to początek trudnego dla alergików sezonu pylenia, choć tak naprawdę już początek roku (luty) może przynieść pierwsze objawy alergii na leszczynę. Niemniej jednak najwięcej zagrożeń przynosi nam sezon wiosenno – letni.
Alergia wziewna i jej objawy
Alergia na pyłki roślin to przede wszystkim reakcje uczuleniowe na:
- pyłki drzew – najczęściej uczula brzoza, olsza i leszczyna,
- pyłki trawy – to jeden z głównych „winowajców” jeśli chodzi o alergie sezonowe, a uczulać może ok. 200 gatunków traw występujących w Polsce,
- pyłki chwastów – bylica, to alergen, który szczególnie dokucza latem.
Pozostałe alergeny wziewne, które najczęściej wywołują dokuczliwe objawy to m.in. cis, topola, grab, jesion, dąb, platan, sosna, szczaw, pokrzywa, komosa, ambrozja, grzyby mikroskopowe.
Objawy alergii bywają bardzo uciążliwe i mogą naprawdę utrudniać życie, są to m in.:
- katar sienny,
- kichanie
- cieknący albo zatkany nos,
- świąd,
- pokrzywka,
- zaczerwienie i łzawienie oczu.
Jak się chronić przed alergenami
Profilaktyka w okresie pylenia polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenami. A zatem warto zastosować się do następujących zasad:
- ograniczać do minimum przebywanie na powietrzu w okresie pylenia alergenu (przydatne będą kalendarze pylenia i prognoza dla alergików),
- na spacery najlepiej wybrać się po opadach deszczu,
- warto zaplanować urlop w miejscach, gdzie alergenów jest najmniej, np. nad morzem,
- po przyjściu do domu należy zmienić ubranie, warto zmyć z siebie alergeny (np. wziąć tzw. szybki prysznic),
- zadbać o czystość instalacji klimatyzacyjnej.
Zwierzęta domowe i alergia w sezonie pylenia
Alergia na sierść zwierząt domowych to w rzeczywistości reakcja uczuleniowa na złuszczony naskórek i białko zawarte w ich ślinie lub moczu. W zasadzie jest zagrożeniem dla osób uczulonych przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że nasze czworonogi przynoszą na sierści alergeny z zewnątrz (pyłki obecne w powietrzu, w trawie). Dotyczy to w szczególności psów, które wychodzą na spacer kilka razy dziennie. Dlatego warto przetrzeć sierść pupila wilgotnym ręcznikiem i raczej nie wpuszczać go do sypialni, a tym bardziej na pościel.
Zdjęcia: pixabay.com