Zmiany, zmiany… a także oczekiwania i wciąż gorący temat, jakim są nasze przyszłe emerytury, powodują, że wiedza na ten temat jest bardzo potrzebna. Jednym z zagadnień, które interesują przyszłych, potencjalnych emerytów są tzw. PPE, czyli pracownicze programy emerytalne. O co chodzi, co warto wiedzieć i gdzie szukać praktycznych, aktualnych informacji?
PPE – co to jest?
Pracownicze programy emerytalne (PPE) to zorganizowane, grupowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Składki nalicza i odprowadza pracodawca do wybranej instytucji finansowej, przy czym pracodawca nie ma obowiązku tworzenia PPE, a pracownik nie ma obowiązku uczestnictwa w programie. Wypłata następuje po uzyskaniu wieku emerytalnego lub wcześniejszych uprawnień emerytalnych przez uczestnika programu.
Zmiany, nowelizacje – warto wiedzieć…
PPE również wymaga trzymania ręki na pulsie zmian. Ostatnie wprowadzone nowe przepisy określają np. ustawowy maksymalny limit stażu pracy, definiowany w umowie zakładowej regulującej PPE, który warunkuje możliwość uczestnictwa w danym PPE. Nowelizacja ma wprowadzić pułap 3 lat zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli osoba zatrudniona, najpóźniej po tym okresie łącznego zatrudnienia, będzie przyjęta do PPE, jeśli wyrazi taką wolę.
Do nowych rozwiązań należy też obowiązek udzielania informacji o skutkach prawnych ustania zatrudnienia uczestnika PPE, w kontekście zgromadzonych środków.
Jak widać aktualna wiedza ma tu kluczowe znaczenie, zarówno dla pracodawcy, jak i osób gromadzących środki w ramach PPE. Odpowiedzi na wiele istotnych pytań można znaleźć m.in. tutaj – https://www.esaliens.pl/pl/obsluga-i-pomoc/centrum-pomocy/najczesciej-zadawane-pytania/emerytura-ppe
zdjęcia : pixabay.com