Skuteczny syrop i inhalacje na suchy kaszel

Kaszel, bardziej lub mniej uciążliwy i o różnym charakterze, najczęściej towarzyszy przeziębieniu, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Aby prawidłowo na niego reagować i leczyć, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia (mokry lub suchy kaszel). Możemy stosować różne syropy i inhalacje na kaszel suchy. Pamiętajmy też, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Inhalacje na suchy kaszel – warto?

Kaszel suchy pojawia się z reguły na początku infekcji. Jest uciążliwy, dokuczliwy, bolesny, podrażnia dodatkowo gardło i drogi oddechowe. Intensywny może powodować ból w piersiach, brzuchu, a nawet odruch wymiotny. Z takim objawem trzeba zatem walczyć i to skutecznie. Powszechnie stosowanym i sprawdzonym domowym sposobem są inhalacje na suchy kaszel. Zaleca się wdychanie pary z olejkami eterycznymi. W przypadku kaszlu suchego stosuje się np. olejek tymiankowy, który zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach i umożliwia odkrztuszanie. Przy okazji dobroczynny olejek działa zabójczo na niektóre szczepy bakterii. Do domowych inhalacji na kaszel suchy można dodać także olejek lebiodkowy lub cząbrowy.

inhalacja
Inhalacje z olejkiem eterycznym na suchy kaszel

Kaszel mokry oczyszcza drogi oddechowe

Kaszel suchy jest męczący i niepotrzebny, natomiast kaszel mokry nie bez powodu nazywany jest produktywnym. W tym przypadku, odruch kaszlowy również jest nieprzyjemny i męczący, szczególnie dla małych dzieci. Niemniej jednak nie hamujemy go tak jak przy suchym kaszlu. Zaleca się natomiast sposoby i leki, które ułatwiają odkrztuszanie, czyli oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Skuteczny syrop na kaszel mokry

Leki na kaszel mokry zawierają substancję o działaniu mukolitycznym, czyli taką, która upłynnia i rozrzedza śluz w drogach oddechowych i jednocześnie usprawnia mechanizm jej usuwania. Flegamina (z bromoheksyną) to syrop, który zaleca się w przypadku infekcji dróg oddechowych, którym towarzyszy uporczywy kaszel i problem z odkrztuszaniem. Syrop Flegamina dostępny jest w różnych wersjach smakowych, w tym również bez dodatku cukru. Kaszel mokry jest szczególnie uciążliwy dla najmłodszych, dlatego producent oferuje również syrop Flegamina dla dzieci. Ma przyjemny truskawkowy smak i można go stosować już od 2. roku życia.

flegamina
Syropy Flegamina

Pamiętajmy o tym, że uciążliwy kaszel może być objawem infekcji o różnym podłożu. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę konsultację lekarską, zwłaszcza, kiedy pacjentem jest dziecko.

Zdjęcia: conakaszel.pl, shutterstock

Dodaj komentarz