Dlaczego warto grać w gry planszowe

W dobie wszechobecnej technologii, komputerów i setek programów telewizyjnych, warto powrócić „jak za dawnych lat” do znakomitej rozrywki, jaką zapewnią gry planszowe. Wbrew pozorom nie trzeba sięgać tylko i wyłącznie po klasykę gatunku – Monopoly czy stare dobre warcaby. A korzyści, jakie płyną z zabawy planszówkami, są ogromne.

Gry planszowe zamiast komputerów i smartfonów

Zamiast grać online i rozmawiać z wirtualnymi rywalami można usiąść z „prawdziwymi” ludźmi i konkurować na żywo. Warto docenić całą oprawę zabawy z grą planszową – rozkładamy ją na stole, dzielimy figury, pionki, żetony itp., poznajemy zasady, ustalamy reguły. Do tego małe co nieco do pochrupania i… prawdziwe rozmowy przy okazji. Praktycznie zawsze nie tylko na temat gier. Bez wątpienia planszówka to doskonały sposób na oderwanie wzroku od monitora, ekranu i wyświetlacza.

szachy
Trening dla umysłu, gra zamiast smartfona

Gra planszowa to trening dla mózgu

Według niektórych badaczy, studenci grający w szachy osiągają lepsze wyniki w testach. Wielbiciele gier strategicznych, dedukcyjnych doskonale wiedzą, że trzeba przy nich nieźle gimnastykować umysł, kombinować, myśleć, przewidywać. Doskonałym przykładem są też gry edukacyjne dla dzieci, które uczą i utrwalają umiejętności, takie jak pisanie, liczenie, kojarzenie czy zapamiętywanie.

Planszówki zabierają do świata wyobraźni

Gry planszowe dla dzieci dzieją się w baśniowych światach, przebiegają z bohaterami ulubionych bajek, książek, filmów. „Dorosłe” planszówki wcale im nie ustępują. Ich akcja rozgrywa się w obcych galaktykach, wyimaginowanych światach. Można zostać piratem, detektywem, wybitnym strategiem i przywódcą albo magiem.

gra
Wybierz się do świata wyobraźni

Gry planszowe to rozrywka dla każdego

Są dedykowane graczom w różnym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Mamy radosne zabawy kolorowymi pionkami dla przedszkolaków i skomplikowane gry strategiczne. Są zabawne kalambury, zgadywanki, quizy i gry, w których rozwiązujemy mrożące krew w żyłach zagadki kryminalne. Gry planszowe to zabawa dla tych, którzy uwielbiają rywalizację i dla tych, którzy wolą działać zespołowo.

dzieci
Planszówki – zabaw dla każdego w miłym towarzystwie

Interakcje, dialog i nowe znajomości

Do gry planszowej potrzebne jest towarzystwo, co najmniej jednej osoby, ale często im więcej tym lepiej. A zatem jest to znakomita okazja do swobodnej rozmowy, nawet jeśli na planszy dzieje się wiele. Z reguły spotkanie nie kończy się wraz z rozgrywką, co w dzisiejszych czasach kontaktów wirtualnych jest bardzo cenne,.

Warto również wiedzieć, ze wielbiciele planszówek to spora grupa, środowisko otwarte na nowych uczestników gier. Stwarza to możliwości poznawania nie tylko nowych, interesujących ludzi, ale także kolejnych fascynujących gier.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz