Zdrowe odżywianie – czy musi być drogie i uciążliwe?

dbanie o zdrowie

Z czym kojarzy Ci się zdrowe odżywanie? Niektórzy uważają, że to tylko moda, na dodatek bardzo kosztowna. Inni traktują je jako niemiłą konieczność spowodowaną chorobą czy nietolerancją różnych składników. A Ty? Myślisz, że zdrowe odżywanie może być po prostu sposobem na życie? Wierzysz, że można dbać o swój organizm, a przy tym jeść smacznie i gotować szybko i niedrogo? Pewnie, że można, trzeba tylko chwilę się zastanowić.

Kilka uniwersalnych zasad zdrowego żywienia

Specjaliści spierają się co do najzdrowszej diety pod słońcem, ale co do kilku zasad są zgodni. Po pierwsze, liczba posiłków powinna wynosić od trzech do pięciu dziennie. Należy spożywać je regularnie i nie podjadać w międzyczasie. Przynajmniej jeden z nich powinien być na ciepło.

Drugą zasadą jest przestrzeganie piramidy żywieniowej, którą można opisać w skrócie: dużo ruchu, dużo wody, dużo warzyw i owoców, mało mięsa, odrobinę tłuszczu. Cukier lepiej ograniczyć do minimum.

To wszystko zapewne dobrze wiesz. Aktualne pozostaje pytanie, czy przestrzeganie tych zasad może być łatwe, przyjemne i przyjazne dla portfela.

Czy zdrowe odżywianie musi być drogie i uciążliwe?

Jeśli chcesz postawić na zdrowe odżywanie, musisz przygotować się na pewne zmiany myślenia. Dotyczą one dwóch etapów: kupowania i gotowania.

Po pierwsze, unikasz żywności wysoko przetworzonej, z rozmaitymi dodatkami, które niszczą naturalny smak potrawy. Dzięki temu możesz kupować produkty ekologiczne, które przyniosą więcej korzyści. Twoim zadaniem pozostanie jedynie zachować ich wartościowe składniki oraz naturalny smak, niezmieniony zbędnymi dodatkami.

Wiadomo, że warzywa najwięcej składników odżywczych zachowują, gdy spożywamy je na surowo. Świeże, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, warzywa to prawdziwa bomba pełna witamin i składników odżywczych. Sezon na świeże warzywa jednak mija i trzeba zacząć poddawać je obróbce cieplnej.

Podobną zasadą kierujesz się przy zakupie mięsa. Wybierasz lekkostrawne, o niskiej zawartości tłuszczu, a do tego zawsze świeże. Mięso mielone w sklepie, w obecności klienta, zawsze będzie pewniejszym produktem niż to kupowane na tackach, w gotowych porcjach. Pamiętaj, że lepiej, aby było gotowane na parze niż na przykład smażone.

Jak sobie ułatwić zdrowe żywienie?

Żeby jednak zdrowe odżywianie było nie tylko niedrogie i zdrowe, ale również proste, potrzebujesz kilka sprzętów, które ułatwią Ci życie.

Nie chcesz smażyć mięsa na tłuszczu? Użyj grilla lub patelni beztłuszczowej. Zyskasz smak i zdrowie. Nie lubisz warzyw gotowanych w słonej wodzie? Wstaw do kuchni parowar. Gotując kilka potraw jednocześnie, zużyjesz mniej energii. Zaoszczędzisz też czas, a Twoje potrawy będą pachnące i soczyste. Przy okazji unikniesz nadmiaru soli i niezdrowych przypraw.

Jest jeszcze jeden sprzęt, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ łączy on zalety wszystkich poprzednich. Chcesz zaoszczędzić? Lubisz zdrowo się odżywiać? Postaw na piekarnik parowy! Sprawdź dlaczego. W piekarniku parowym  przyrządzisz zdrowe potrawy. Upieczesz w nim mięso, ale także warzywa i różne zapiekanki. Co ważne, przygotujesz je jednocześnie, korzystając z kilku poziomów naraz. Piekarnik jest duży, więc pomieści nawet większą ilość jedzenia. Zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz oczarujesz rodzinę i przyjaciół.

To już nie jest kwestia mody czy tylko wymogów zdrowotnych. Posiadając jeden czy dwa sprzęty kuchenne oraz dbając o odpowiednią organizację zakupów i czasu spędzonego w kuchni, możesz gotować szybko, zdrowo i niedrogo. Twój organizm Ci podziękuje!

Dodaj komentarz