Piankowy czy sprężynowy – jaki materac dla dziecka?

Materac dla noworodka zapewni mu sen prawie jak w brzuchu mamy

 Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i samopoczucia człowieka, niezależnie od wieku. Jednak w przypadku dzieci odpowiednia ilość snu i jego jakość ma szczególne znaczenie. Jaki materac dla dziecka wybrać, aby sprzyjał zdrowemu wypoczynkowi i nocnej regeneracji?

 Dobry sen wpływa na zdrowie i rozwój dziecka, a także jego zdolność koncentracji i uważność, a co za tym idzie codzienne samopoczucie i wyniki w nauce. Jednym z najważniejszych elementów, które mają bezpośredni wpływ na to jak śpimy jest wygodny materac. Źle dopasowany jest nie tylko niewygodny, ale może przyczynić się do bólu pleców i karku, a nawet pogłębić niektóre dolegliwości zdrowotne. Dobrze dobrany sprzyja głębokiemu odprężeniu, a jednocześnie zapewnia bezpiecznie i zdrowe ułożenie ciała.

 Jaki materac dla noworodka?

Niemowlę spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu. W pierwszych miesiącach życia dziecko doświadcza wielu kluczowych dla swojego rozwoju momentów – przekręcania na brzuszek, siadania, raczkowania, podnoszenia się na nóżkach. Bardzo często te pierwsze ćwiczenia fizyczne odbywają się w łóżeczku. W dodatku jest ono szczególnie wrażliwe na brak komfortu. Jaki materac dla noworodka i niemowlaka sprosta tym wszystkim wymaganiom? Ważne jest, aby był to materac średniotwardy, który będzie równomiernie podpierał kręgosłup maluszka. Aby tak było, ważny jest wkład materaca. Na rynku dostępne są materaca z różnymi wypełnieniami: piankowe, lateksowe, sprężynowe, z wkładką z kokosa lub lnu. Każdy z nich ma pewne zalety, dlatego decydujące znaczenie mają preferencje rodzica. Jeśli jednak wybieramy materac piankowy dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na gęstość wypełnienia. Zbyt niska, nie będzie dawała odpowiedniego podparcia i nie będzie sprzyjała formowaniu się prawidłowych krzywizn kręgosłupa.

Materac dla dziecka - zdrowy sen malucha

 Jaki materac dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym?

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, wybór materaca jest równie ważny. W przypadku starszych dzieci dobrym wyborem mogą być zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe.

 Szczegółowy opis materacy dla dzieci i ich właściwości>>>

 Zaletą materacy sprężynowych jest wysoka sprężystość, choć jednocześnie są dość twarde, dlatego nie zaleca się ich dla młodszych dzieci. Pewną alternatywą są materace kieszeniowe – modyfikacja materacy sprężynowych, w których każda spirala znajduje się w oddzielnej kieszeni. Dzięki temu rozwiązaniu są one bardziej elastyczne i reagują punktowo na ciężar ciała.

 Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów materacy, nie tylko dla dzieci, jest jednak materac piankowy, który odznacza się nie tylko elastycznością i sprężystością, ale także dobrą wentylacją. Spośród różnych typów materacy piankowych, szczególną popularnością w ostatnim czasie są materace termoelastyczne. Ich najważniejszą zaletą jest fakt, że reagują na temperaturę ciała i zwiększają swoją elastyczność wraz z jej wzrastaniem. Ta cecha gwarantuje osobie śpiącej znakomite dopasowanie do sylwetki, odpoczynek mięśni i podparcie kręgosłupa.

 Tutaj przeczytasz więcej o materacach termoelastycznych.

Dodaj komentarz