Sesja na studiach – jak ją przetrwać?

kostki ułożone w napis

Studia to nie tylko radość związana z rozpoczęciem zupełnie nowego etapu w Twoim życiu. To także czekające Cię egzaminy, czyli sesja na studiach. Podpowiemy, jak sobie poradzić z tym – bądź co bądź – całkiem nowym wyzwaniem.

Sesja na studiach – vademecum wiedzy na jej temat

Czym w ogóle jest ta cała sesja i o co tyle krzyku? – takie pytanie zadaje sobie większość pierwszoroczniaków. Sesja na studiach to nic innego, jak okres, w którym odbywa się szereg następujących po sobie egzaminów podsumowujących Twoją dotychczas zdobytą wiedzę z różnych przedmiotów.

Jak wygląda sesja na studiach?

Sesja na studiach odbywa się dwukrotnie w ciągu roku akademickiego – zimą w miesiącach styczeń/luty – oraz latem – na przełomie maja i czerwca. Zazwyczaj trwa ona dwa tygodnie, chociaż jest to kwestia szalenie indywidualna i zależna ściśle od ustaleń danej uczelni. W tym czasie nie odbywają się zajęcia teoretyczne, ani ćwiczenia. Po prostu zjawiasz się o wyznaczonych – dniu i godzinie na uczelni i zdajesz egzamin. Jego forma – czyli egzamin pisemny lub ustny – również jest ustalana indywidualnie przez prowadzącego. Więcej na temat tego, jak wygląda sesja na studiach i czego można się spodziewać, znajdziesz w tym ciekawym poradniku dla studentów pierwszego roku: https://lodz.dlastudenta.pl/studia/artykul/sesja-na-studiach-co-warto-wiedziec-i-jak-sie-przygotowac,139619.html . Dowiesz się z niego również, co to takiego „zerówka” oraz co zrobić, gdy nie zdasz egzaminu w pierwszym terminie.

pokój z monitorami

Jak się przygotować do sesji?

Sesja egzaminacyjna oznacza konieczność przyswojenia przez Ciebie sporej ilości materiału w dość krótkim czasie. Wiąże się to ze sporym obciążeniem umysłowym, ale i psychicznym. Wymaga też odpowiedniej strategii działania. W tym krótkim poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do sesji: https://basecampstudent.com/pl/tipy/artykul/sesja-na-studiach-jak-sie-przygotowac-i-czego-unikac/ . Jego twórcy radzą Ci, abyś przede wszystkim zaczął swoje przygotowania od regularnego uczęszczania na zajęcia i uczył się na bieżąco. Jeśli jednak nie udało Ci się zrealizować któregoś z tych dwóch punktów, to pozostaje Ci wdrożenie innych kroków. Najważniejszy z nich to zbudowanie harmonogramu zaliczeń oraz umiejętne rozplanowanie dni na naukę.

chłopak uczy się przy biurku

Jak przetrwać sesję?

Sesja na studiach nie ogranicza się jedynie do nauki czy odpowiedniej organizacji dnia. To także kwestia tego, jak sobie z nią poradzić od strony psychologicznej. Przede wszystkim – nie wierz w te wszystkie „straszne legendy” opowiadane przez kolegów ze starszych roczników. Postaraj się od nich odciąć. Po drugie – zadbaj o wypoczynek nocny. Zbuduj swoje rytuały, które pozwolą Ci się odprężyć. Nocna regeneracja, to gwarancja lepszego przyswajania wiedzy w ciągu dnia. Po trzecie – postaw na zdrowszą dietę. Sięgaj po produkty nieprzetworzone, wieloziarniste oraz zdrowe wersje słodyczy, które zasilą Twój mózg, ale nie będą obciążać niepotrzebnie organizmu. Pamiętaj też, że nadmiar cukru szkodzi i spowalnia procesy myślowe. Zastosuj też odpowiednią suplementację. Niech znajdą się w niej nie tylko preparaty pobudzające – jak guarana czy żeń-szeń – ale również te wyciszające – jak melisa czy chmiel oraz wspierające pracę Twojego mózgu, czyli witamina C oraz magnez z witaminą B6.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga – sesja to nie koniec świata. Jeśli nawet nie zaliczysz jej w pierwszym terminie, nie wmawiaj sobie, że jesteś do niczego. Nie rzucaj też studiów. Podejdź do sprawy na chłodno. Wyeliminuj błędy, które spowodowały, że Ci się nie udało i podejdź do poprawki bogatszy o to cenne doświadczenie.

Dodaj komentarz