Infekcja latem – co na kaszel u dzieci

Wiosna, lato, jesień, zima – cztery pory roku, różne warunki pogodowe, a infekcje i przeziębienia mogą przytrafić się przez cały rok. Oczywiście jesienna plucha czy zimowe mrozy bardziej im sprzyjają, niemniej jednak latem również chorujemy. Szczególnie wśród najmłodszych zdarzają się letnie infekcje, a uciążliwy katar, ból gardła czy kaszel u dzieci nie należą do rzadkości.

Letnie infekcje – jak to możliwe???
Nie trzeba być ekspertem w tej dziedzinie, aby domyślić się skąd się biorą przeziębienia letnią porą. Jednym z głównych winowajców jesteśmy my sami. Tak, tak… kto pozwala i dzieciom i sobie na picie mocno schłodzonych napojów czy jedzenie lodów w upalne dni? Kto lubi wskakiwać wprost do zimnej wody, kiedy z nieba leje się żar? A takie różnice termiczne to prosty przepis na przeziębienie. Do tego dodajmy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze wysusza i podrażnia gardło oraz śluzówkę w nosie i mamy otwartą drogę dla paskudnych wirusów.

lody
Ostrożnie z lodami w czasie upałów

Dobre rady zawsze w cenie
Chorowanie nie jest fajne o każdej porze roku. Trzeba jednak przyznać, że w czasie wakacji, na urlopie cieknący nos, gorączka czy kaszel u dzieci to prawdziwe utrapienie. Tym bardziej cenimy sobie mądre i sprawdzone sposoby leczenia, łagodzenia objawów. Jeśli chodzi o szczególnie uciążliwy i męczący kaszel u dzieci, wiele informacji znajdziemy np. tutaj. Poznamy skuteczne sposoby dotyczące zarówno najmniejszych maluszków, jak również energicznych juniorów, których ciężko utrzymać w łóżku. Inhalacje, czyszczenie noska, oklepywania, odpowiednie leki – to naprawdę cenna wiedza, nie tylko latem…

chore dziecko
Jak sobie poradzić z infekcją?

Jaki to kaszel?
Kluczem jest zawsze rozpoznanie rodzaju kaszlu, ponieważ ma najistotniejszy wpływ na sposoby leczenia oraz odpowiednie leki. Wiadomo, że kaszel może być suchy albo mokry. Warto wiedzieć, jak je odróżnić i co stosować na produktywny kaszel mokry i jak łagodzić uciążliwy suchy kaszel. Zwłaszcza że jest to taki objaw, który praktycznie zawsze towarzyszy infekcjom
Na ogół przeziębienie zaczyna się od męczącego suchego kaszlu, który w przebiegu choroby przechodzi w mokry. Suchy kaszel u dzieci trzeba hamować i łagodzić, jest on bowiem bolesny dla małego pacjenta i dodatkowo podrażnia drogi oddechowe. Sięga się wówczas po syropy powstrzymujące odruch kaszlowy (np. Mucotussin), Należy pilnować, aby dziecko przyjmowało dużo płynów, aby zapewnić mu spokojny sen bez kaszlu można na noc podać np. łyżeczkę miodu.
Mokry kaszel pojawia się trochę później i jest nazywany produktywnym. Pozwala bowiem na oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny, którą odkrztusza się podczas odruchu kaszlowego. Dlatego odpowiadając na pytanie co na kaszel u dzieci, w tym przypadku wskazuje się syrop mukolityczny (Mucosolvan), który rozrzedza i upłynnia wydzielę ułatwiając odkrztuszenie. Skuteczne i pomocne są również inhalacje z dodatkiem olejków (np. eukaliptusowego, tymiankowego itp.).

kaszel
Warto znać skuteczne sposoby na kaszel

Na szczęście wiele letnich infekcji można wyleczyć szybko, skutecznie w domu. Zawsze jednak bacznie obserwujemy dziecko, ponieważ pozornie niewinne przeziębienie może rozwinąć się w bakteryjne zapalenie gardła, anginę czy zapalenie ucha. Konieczna będzie wówczas konsultacja lekarska i najczęściej antybiotykoterapia.

Zdjęcia: shutterstock

Dodaj komentarz