Akcesoria do nauki pływania dla dzieci – jakie zabawki wybrać do zabawy w wodzie

nauka pływania - materace i koło ratunkowe

Nauka pływania najłatwiej przychodzi dzieciom – mają one znacznie mniej obaw i lęku przed wodą. Ważne jednak, aby zadbać o ich bezpieczeństwo, a także ułatwić im opanowanie tej niełatwej sztuki. Idealnie sprawdzą się tu akcesoria do nauki pływania takie, jak koło dmuchane, rękawki, makaron do pływania czy specjalna kamizelka. Jak w takim razie wybrać odpowiedni sprzęt dla dziecka i o czym należy pamiętać?

Od czego zacząć naukę pływania?

Wielu rodziców zastanawia się, od czego właściwie powinno zacząć się naukę pływania. Czy można od razu zapisać dziecko na zajęcia z instruktorem, czy może jest coś, co warto zrobić wcześniej? Specjaliści radzą, aby pierwszym etapem było oswojenie się z wodą. Pozwala to dziecku poznać nowe środowisko i sprawdzić swoje możliwości. Najlepiej zacząć więc od kąpieli w płytkich basenach i brodzikach, które dostosowane są do ich potrzeb.

Gdy maluch ma już pierwsze doświadczenia z wodą za sobą, można zacząć wprowadzać elementy nauki pływania. Świetnym ćwiczeniem na początek będzie próba utrzymania się na powierzchni leżąc na plecach. Dzięki temu dziecko zacznie poznawać swoje możliwości, a także przekona się, że może panować nad swoim ciałem. Następnym krokiem może być nauka pod okiem instruktora, rodzica lub opiekuna.

Zabawki do nauki pływania

Już na etapie oswajania się z wodą warto zadbać o wybór odpowiednich zabawek do nauki pływania. Zanim maluch wyruszy na większe akweny, najlepiej zacząć od basenu ogrodowego, w którym będzie mógł bawić się bez obaw. Jego rozmiar i poziom wody należy dostosować jednak do wieku dziecka. Przydadzą się także zabawki, które umilą mu czas – plastikowe piłeczki, gumowe zwierzątka czy niewielkie, pływające statki.

Jeśli w planach jest wakacyjna przygoda nad jeziorem lub w hotelowym basenie, warto zaopatrzyć się także w akcesoria do pływania. Idealnie sprawdzą się tu: materac dmuchany, rękawki do pływania, pompowane koło czy dmuchana łódka. W sklepach można znaleźć je w różnych kształtach i kolorach. Największą popularnością cieszą się te przypominające wesołe zwierzątka i owoce.

Sprawdź, zabawki i akcesoria do nauki pływania >>

Akcesoria do nauki pływania dla dzieci

Bez względu na to czy maluch zdobywa nowe umiejętności pod czujnym okiem rodzica, czy instruktora, przydadzą mu się akcesoria do nauki pływania. Ich wybór zależy od wieku dziecka, stopnia zaawansowania oraz indywidualnych potrzeb. Najmłodszym z pewnością przyda się kółko do pływania, starszym dzieciom dedykowane są natomiast takie sprzęty, jak rękawki i makaron do nauki pływania. Na co jeszcze zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Jaką kamizelkę i koło do pływania dla niemowląt wybrać?

O odpowiednie zabezpieczenie dziecka w wodzie należy zadbać bez względu na jego wiek. Nawet, jeśli niemowlę znajduje się w ramionach mamy lub taty, potrzebuje wsparcia. Świetnym rozwiązaniem jest dmuchana kamizelka z zapięciem, która zabezpiecza malucha przed podtopieniem. Będzie znacznie wygodniejsza od rękawków, które dedykowane są nieco starszym dzieciom. Taka kamizelka sprawdzi się również w małym baseniku ustawionym w ogródku lub na balkonie.

Przed przygodą w wodzie warto zaopatrzyć się także w kółko do pływania dla niemowląt. Wybierając je należy zwrócić uwagę na średnicę jego wnętrza – zbyt duży otwór może sprawić, że maluszek będzie się z niego wysuwał. Dodatkowym atutem będzie koło do pływania dla niemowląt wyposażone w siedzisko, które przypomina majteczki. Nóżki dziecka wkłada się w niewielkie otwory, co znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo w wodzie.

nauka pływania - dmuchane koło ratunkowe

Kilkulatek w wodzie – jakie akcesoria wybrać?

Planując wodne atrakcje kilkuletnim dzieciom, należy zaopatrzyć je w stosowne akcesoria. Co sprawdzi się najlepiej? Podstawowym zakupem jest oczywiście koło do pływania, które pozwoli unosić się bezpiecznie na powierzchni wody. Nie powinno być jednak zbyt duże, aby maluch mógł je swobodnie objąć. Koło do pływania dla dzieci może mieć standardowy, okrągły kształt lub nieco bardziej fantazyjny, przypominający zwierzątko. Wybór takiego sprzętu zachęci malucha do wykorzystywania go podczas wodnego szaleństwa.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również rękawki do nauki pływania. Dziecko nie musi zdejmować ich podczas zabawy w piasku czy spacerowania do plaży. Z łatwością utrzymają je na wodzie podczas pierwszych prób samodzielnego pływania i sprawią, że dziecko z chęcią odda się nauce. Na podobnej zasadzie działa kamizelka do nauki pływania, która dodatkowo chroni przed zanurzeniem się klatki piersiowej.

kamizelka i rękawki do nauki pływania

Sprzęt do nauki pływania dla starszaka

Starsze dzieci, które mają już za sobą pierwsze kroki samodzielnego pływania, potrzebują trochę innego wsparcia. Owszem, koło do pływania sprawdzi się w każdym wieku, jednak nie każdy starszak chce z niego korzystać. Akcesoria do nauki pływania powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka, aby wspomagać je w zdobywaniu nowych umiejętności. Jeśli starszak ma już za sobą etap koła do nauki pływania i nieźle radzi sobie w wodzie, można postawić na inny sprzęt.

Ciekawą opcję jest specjalny makaron do pływania, który przypomina długi wałek o niewielkiej średnicy. Najczęściej wykonany jest z solidnej i wytrzymałej gąbki lub pianki polietylenowej. Można znaleźć również takie, które mają formę dmuchanej zabawki. Trzeba pamiętać, że jeśli dziecko nie jest jeszcze wytrawnym pływakiem, makaron do nauki pływania powinien być wykorzystywany pod opieką dorosłych. W chwilach oddechu od zajęć praktycznych, starszak na pewno z chęcią odda się zabawie, wykorzystując materac dmuchany.

Bezpieczeństwo w wodzie ponad wszystko

Nawet wtedy, gdy dziecko oswoiło się już z wodą i dobrze zna to środowisko, nie można przestać myśleć o bezpieczeństwie. Ważne jest to, aby zaopatrzyć malucha np. w rękawki do nauki pływania czy kamizelkę, które utrzymają je na powierzchni wody. Nic nie zwalnia jednak rodziców oraz opiekunów z obowiązku zapewnienia należytej uwagi. Owszem, zabawę w wodzie umili materac do pływania, ale trzeba pamiętać, aby maluchy wykorzystywały go wyłącznie pod opieką dorosłych.

nauki pływania pod opieką dorosłego

 

Czytaj również: https://dziecisawazne.pl/zabawki-do-nauki-plywania-dla-dzieci-jak-ulatwic-dziecku-nauke-plywania/

Podczas wypoczynku nad wodą warto mieć w głowie również kilka zasad takich, jak:

  • do pływania należy wybierać kąpieliska strzeżone,
  • wchodząc do wody warto zapewnić sobie towarzystwo, aby nie robić tego w pojedynkę,
  • nie należy skakać do wody, jeśli wcześniej nie pozna się tego miejsca,
  • skoki do wody są niebezpiecznie i lepiej nie wykonywać ich, jeśli nie ma się odpowiedniej techniki i przeszkolenia,
  • nigdy i pod żadnym pozorem nie można kąpać się będąc pod wpływem alkoholu,
  • przed wejściem do wody należy wyrzucić gumę do żucia oraz przełknąć wszystko, co znajduje się w ustach,
  • podczas pływania łodzią, pontonem lub kajakiem warto mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

Dodaj komentarz