Narkolepsja to choroba o podłożu neurologicznym, która wpływa na naturalny rytm snu oraz czuwania. Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia, jest nadmierna senność w ciągu dnia. Osoby cierpiące na narkolepsję, nie są w stanie kontrolować swojego snu. Narkolepsja jest bardzo rzadko spotykaną chorobą, o podłożu genetycznym. Bardzo często jest mylona z innymi zaburzeniami snu, które zazwyczaj są skutkiem niewłaściwej higieny snu lub innych chorób czy stresu.
Narkolepsja przyczyny
Przyczyną narkolepsji jest nieprawidłowe wydzielanie oreksyny, czyli naturalnego hormonu, który pomaga nam zasnąć. U osób cierpiących z powodu tej choroby bardzo mały obszar mózgu, w którym wytwarzana jest oreksyna nie działa prawidłowo. Niektóre komórki w tym obszarze mogą być nieodwracalnie uszkodzone przez proces autoimmunologiczny, a oznacza to że układ odpornościowy pacjenta zaatakował komórki w tym obszarze mózgu. Tego typu reakcja autoimmunologiczna jest częściowo dziedziczona. Ponadto u osób, które mają genetyczne skłonności to do narkolepsji, ryzyko rozwoju choroby może być zwiększone przez infekcje i szczepienia przeciwko świńskiej grypie.
Narkolepsja objawy
Objawy narkolepsji są bardzo charakterystyczne, co pozwala na szybką i łatwą diagnozę choroby. Do najbardziej klasycznych objawów zalicza się nietypową senność w ciągu dnia oraz zaburzenia snu w nocy. Mogą pojawić się omamy, porażenie przysenne czy też katapleksja. Nasilenie poszczególnych objawów może być znacząco różne u poszczególnych pacjentów, a niektóre np. katapleksja nie występować w ogóle. Senność jest głównym objawem choroby, a cierpiący na nią pacjenci opisują ją jako niekontrolowaną i nieodpartą. Cierpiące na narkolepsję osoby czują się zmęczone oraz ospałe i mogą zasnąć w najmniej oczekiwanym momencie, co jest szczególnie niebezpieczne np. podczas prowadzenia auta, czy obsługi innych urządzeń mechanicznych. Krótka drzemka sprawia, że pacjenci czują się po niej odświeżeni i bardziej czujni. Narkolepsja bardzo często przekłada się również na zwiększenie masy ciała i choroby psychiczne takie jak depresja oraz problemy z aktywnością seksualną.
Narkolepsja – diagnoza i leczenie
Diagnozą tej choroby zajmuje się neurolog, na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. W przypadku gdy specjalista stwierdzi narkolepsje, a nie tylko tymczasowe zaburzenia snu, można zastosować odpowiednie leczenie. Niestety do tej pory nie opracowano skutecznych metod zapewniających całkowite wyleczenie choroby. Narkolepsja leki na to schorzenie niestety nie istnieją, w tym przypadku należy zmienić swoje nawyki dotyczące higieny snu. Warto zadbać o wygodny i przyjazny kręgosłupowi materac oraz poduszkę ergonomiczną, a także odpowiednią pościel wykonaną z naturalnych i przyjaznych skórze materiałów. Ważna jest także temperatura w sypialni oraz zaciemnienie okien i wyciszenie. W przypadku tej choroby należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługi maszyn czy też unikanie sportów ekstremalnych, dalekich samotnych podróży.
Więcej o zaburzeniach snu i narkolepsji dowiemy się z artykułu: https://www.i-apteka.pl/Jet-lag-i-narkolepsja-jak-poradzic-sobie-z-problemem-blog-pol-1605124919.html.