Boli i kiepsko wygląda – opryszczka na ustach

Podobno prawie 90% populacji to nosiciele wirusa Herpes Simplex, ale tylko niektórzy (ok. 20%) zmagają się z objawami jego działania. Oczywiście lucky me! Należę do grona wyróżnionych, w moim przypadku niejaki Herpes cyklicznie dekoruje wargi okazałymi wykwitami.

dzieci
Zarażamy się w okresie dziecięcym

Podstępny HSV i paskudna opryszczka
Herpes Simplex Virus typu 1, znany również jako HSV typ 1, to winowajca, dzięki któremu na wargach, w okolicach nosa pojawiają się wypełnione płynem pęcherzyki, a następne strupek, czyli bolesna i wielce szpetna opryszczka. Zapewne wiele osób złapie się teraz za głowę pytając jak to możliwe, że aż tak duży odsetek społeczeństwa może „poszczycić” się obecnością wirusa. Przede wszystkim HSV jest bardzo zaraźliwym wirusem, wystarczy obecność osoby zarażonej, z aktywnymi pęcherzami opryszczki na ustach. Zarażamy się także poprzez kontakt z przedmiotami, których nosiciel używał. Nic więc dziwnego, że szacunki mówią o blisko 90 procentach nosicieli, z których większość zaraziła się w okresie wczesnego dzieciństwa. Niestety Herpes Simplex to wirus, który ma zdolność przetrwania w utajeniu i to przez wiele długich lat. Stąd też zdarza się bardzo często, że ta okropna opryszczka na ustach pojawia się dopiero u osób dorosłych.

Co pobudza wirus do działania?

opryszczka
Wirus atakuje osłabiony organizm

Jak łatwo się domyślić na podstępny wirus muszą zadziałać jakieś czynniki, które pobudzą go do działania. Przyczyny są niestety bardzo często banalne i nie do uniknięcia. Przede wszystkim będzie to osłabienie odporności, infekcje, przeziębienia, przemęczenie i stres. U wielu osób, w tym również u mnie, opryszczka na ustach pojawia się w reakcji na zmiany pogody, w czasie upałów, po opalaniu, ale także wtedy, kiedy chwyci mróz. Na pojawianie się opryszczki wpływają również zmiany i wahania hormonalne. Stąd też wiele kobiet zmaga się z tzw. „zimnem” praktycznie przed każdą miesiączką.

Przebieg i leczenie opryszczki
Niefortunni wybrańcy, którzy miewają opryszczkę na ustach, doskonale wiedzą, że ma ona swój charakterystyczny, dość stały cykl i przebieg. Bardzo dobrze prezentuje to schemat, który znalazłam na stronie compeed.pl.

opryszczka fazy

Na szczęście w tym samym miejscu można także poczytać o naprawdę dobrych, skutecznych sposobach na wątpliwą ozdobę, jaką jest opryszczka na ustach. Warto wiedzieć, że plastry Compeed działają skutecznie w każdej z prezentowanych pięciu faz. A przy tym maskują paskudztwo na ustach i łagodzą ból oraz pieczenie.

Zdjęcia: shutterstock, compeed.pl

Dodaj komentarz