Skuteczna i bezpieczna antykoncepcja długoterminowa

W ramach zdobywania wiedzy związanej z planowaniem ciąży, wspomnę co nieco na temat arcyważny, jakim jest antykoncepcja. Od ponad roku jestem zadowoloną użytkowniczką wkładki wewnątrzmacicznej, którą wybrałam nie tylko z uwagi na wysoką skuteczność.

tabletki i prezerwatywa
Tradycyjne i hormonalne metody

Antykoncepcja – znaczenie
O tym czym jest antykoncepcja nie muszę chyba się rozpisywać. Wiadomo, że chodzi o planowanie rodziny, zapobieganie ciąży. Nie bez powodu antykoncepcja jest nazywana również kontrolą narodzin albo kontrolą płodności. W przypadku tradycyjnych środków antykoncepcyjnych mówi się przede wszystkim o kontroli urodzeń, natomiast nowoczesna antykoncepcja długoterminowa to realna, skuteczna kontrola płodności.

zapamiętać
Nie jestem dobra w pamiętaniu…

Nie dla mnie metody cykliczne
Jako osoba dość roztargniona zdecydowanie odpuściłam sobie środki cykliczne, takie jak pigułki czy pierścień antykoncepcyjny. W obydwu przypadkach działa mechanizm powtarzania i systematycznego dawkowania (pigułka) oraz aplikacji (plaster albo pierścień). Obawiam się, zapewne słusznie, że już po kilku tygodniach pogubiłabym się totalnie i kto wie, może byłabym już dziś potwierdzeniem, że nie są to metody doskonałe.

 

 

A zatem co powinna wybrać taka kobieta jak ja?

para
Metody długoterminowe to komfort i poczucie bezpieczeństwa

Nieco zakręcona, niezdecydowana jeszcze na powiększanie rodziny, ale realnie myśląca o tym w niezbyt odległej przyszłości? Odpowiedzią jest oczywiście antykoncepcja długoterminowa, metody takie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny, wkładka wewnątrzmaciczna oraz implant antykoncepcyjny.
Z mojego punktu widzenia podstawowe atuty to długoterminowość oraz bardzo wysoka skuteczność. Długoterminowa antykoncepcja oznacza, że wkładka, system czy tez implant są zakładane u lekarza jednorazowo i działają przez kilka lat. W przypadku systemu oraz implantu antykoncepcyjnego jest to na ogół okres 3 lat. Natomiast wkładka wewnątrzmaciczna działa od 3 aż do 10 lat, w zależności od konkretnego produktu.

para u lekarza
Metoda dla kobiet, które planują ciążę w przyszłości

Dlaczego wybrałam taką metodę?
Kluczowe znaczenie miała zarówno skuteczność i wygoda, jak i możliwość zajścia w ciążę praktycznie od razu po zaprzestaniu stosowania metody. Dla młodej kobiety (czyli dla mnie…) jest to argument równie istotny jak statystyki mówiące o skuteczności. Warto wiedzieć, że długoterminowe metody antykoncepcyjne mogą działać hormonalnie i mechanicznie, miejscowo albo ogólnoustrojowo. Wybór najlepszej opcji to kwestia decyzji podjętej po konsultacji i szczegółowej rekomendacji ginekologa.

Zdjęcia: shutterstock, mozeszzapomniec.pl

Dodaj komentarz