W ramach zdobywania wiedzy związanej z planowaniem ciąży, wspomnę co nieco na temat arcyważny, jakim jest antykoncepcja. Od ponad roku jestem zadowoloną użytkowniczką wkładki wewnątrzmacicznej, którą wybrałam nie tylko z uwagi na wysoką skuteczność.
Antykoncepcja – znaczenie
O tym czym jest antykoncepcja nie muszę chyba się rozpisywać. Wiadomo, że chodzi o planowanie rodziny, zapobieganie ciąży. Nie bez powodu antykoncepcja jest nazywana również kontrolą narodzin albo kontrolą płodności. W przypadku tradycyjnych środków antykoncepcyjnych mówi się przede wszystkim o kontroli urodzeń, natomiast nowoczesna antykoncepcja długoterminowa to realna, skuteczna kontrola płodności.
Nie dla mnie metody cykliczne
Jako osoba dość roztargniona zdecydowanie odpuściłam sobie środki cykliczne, takie jak pigułki czy pierścień antykoncepcyjny. W obydwu przypadkach działa mechanizm powtarzania i systematycznego dawkowania (pigułka) oraz aplikacji (plaster albo pierścień). Obawiam się, zapewne słusznie, że już po kilku tygodniach pogubiłabym się totalnie i kto wie, może byłabym już dziś potwierdzeniem, że nie są to metody doskonałe.
A zatem co powinna wybrać taka kobieta jak ja?
Nieco zakręcona, niezdecydowana jeszcze na powiększanie rodziny, ale realnie myśląca o tym w niezbyt odległej przyszłości? Odpowiedzią jest oczywiście antykoncepcja długoterminowa, metody takie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny, wkładka wewnątrzmaciczna oraz implant antykoncepcyjny.
Z mojego punktu widzenia podstawowe atuty to długoterminowość oraz bardzo wysoka skuteczność. Długoterminowa antykoncepcja oznacza, że wkładka, system czy tez implant są zakładane u lekarza jednorazowo i działają przez kilka lat. W przypadku systemu oraz implantu antykoncepcyjnego jest to na ogół okres 3 lat. Natomiast wkładka wewnątrzmaciczna działa od 3 aż do 10 lat, w zależności od konkretnego produktu.
Dlaczego wybrałam taką metodę?
Kluczowe znaczenie miała zarówno skuteczność i wygoda, jak i możliwość zajścia w ciążę praktycznie od razu po zaprzestaniu stosowania metody. Dla młodej kobiety (czyli dla mnie…) jest to argument równie istotny jak statystyki mówiące o skuteczności. Warto wiedzieć, że długoterminowe metody antykoncepcyjne mogą działać hormonalnie i mechanicznie, miejscowo albo ogólnoustrojowo. Wybór najlepszej opcji to kwestia decyzji podjętej po konsultacji i szczegółowej rekomendacji ginekologa.
Zdjęcia: shutterstock, mozeszzapomniec.pl