Wbrew obiegowej opinii trądzik nie spędza snu z powiek jedynie nastolatkom. Również dorośli, a szczególnie kobiety, mogą na ten temat opowiedzieć wiele historii. Niezależnie od wieki odpowiedź na pytanie co na trądzik, jak się go pozbyć i czym wyleczyć, jest zawsze na wagę złota. Przy czym sam przebieg i czynniki sprzyjające są w przypadku dorosłych inne niż u nastolatków z uprzykrzonymi pryszczami.
Trądzik u dorosłych – warto wiedzieć
Wiele badań na tym zagadnieniem potwierdza, że połowa kobiet w wieku 21-30 lat ma problem z trądzikiem. Nawet w wieku 31-40 lat ilość kobiet dotkniętych tą przypadłością jest spora, bo szacuje się, że jest to ok. 25% badanych. A zatem kluczowe pytanie – co na trądzik, warto poprzedzić poszukaniem odpowiedzi na inne zasadnicze kwestie:
- Co to jest trądzik?
- Czym się różni dorosła „wersja” od tej nastoletniej?
- Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych kobiet?
Co to jest trądzik?
Otóż typowe objawy trądziku wynikają z zatkania porów skórnych łojem i martwymi komórkami skóry. Charakter, ilość oraz intensywność zmian skórnych pozwalają wyróżnić łagodną, umiarkowaną oraz ciężką postać trądziku. W przypadku dorosłych najczęściej są to czerwone zmiany zapalne, a trądzik ma z reguły przebieg łagodny albo umiarkowany, nie zawsze występują tzw. zaskórniki. Co nie zmienia faktu, że wykwity i problemy z cerą są nie lada wyzwaniem i często powodem poważnych kompleksów.
Trądzik nastolatków i osób dorosłych
Trądzik trądzikowi nierówny, warto zatem wiedzieć czym rożni się charakter i przebieg choroby w wieku nastu lat i potem – na etapie dorosłości. Na stronie producenta leku Skinoren znajdziemy m.in. takie przejrzyste zestawienie:
Przyczyny trądziku u dorosłych
W przypadku nastolatków mówi się głównie o dojrzewaniu, hormonalnej burzy. U dorosłych czynniki mogą być różne:
- hormonalne – kiedy objawy nasilają się przed miesiączką albo w sytuacjach stresujących,
- uwarunkowania rodzinne, genetyczne – statystyczne aż 50% kobiet z trądzikiem „dziedziczy” tę skłonność po matce albo choruje razem z siostrą,
- palenie tytoniu sprzyja rozwojowi i zaostrza objawy trądziku,
- inne czynniki – np. niewłaściwa dieta, indywidualne reakcje na niektóre pokarmy, stosowanie leków, kosmetyków i zbyt długa ekspozycja na słońce.
Co na trądzik – oto jest pytanie
W przypadku trądziku u dorosłych konsultacja dermatologiczna zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W zależności od tego jaki jest przebieg schorzenia, leczenie może bazować na preparatach dostępnych bez recepty, ale także na poważnej antybiotykoterapii miejscowej oraz doustnej lub lekach opartych na pochodnych witaminy A.
Jeśli chodzi o preparaty dostępne w aptekach, bez recepty, wybór pada często na te, w których działa kwas azelainowy, zawarty np. w leku Skinoren.
Co to jest kwas azelainowy i jak działa Skonoren
Jest to związek występujący naturalnie w produktach pełnoziarnistych, życie i jęczmieniu. Jako składnik leku Skinoren ma szerokie spektrum działania i odznacza się niewielkim ryzykiem działań niepożądanych. Skinoren działa:
- keratynolityczne – spowalnia nadmierne rogowacenie naskórka, a tym samym powstawanie zaskórników,
- przeciwzapalne – przyspiesza leczenie zmian trądzikowe i stanów zapalnych,
- przeciwbakteryjne – zwalcza bakterie wywołujące trądzik,
- przeciwłojotokowe – zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu skóry,
- na przebarwienia – nie tylko w przypadku przebarwień potrądzikowych, ale również wynikających z nadmiernej aktywności melanocytów.
Więcej informacji o tym co na trądzik, jak go leczyć i o preparacie Skinoren – tutaj
Zdjęcia: pixabay.com, skinoren.pl