Biegunka u małych dzieci nie jest z reguły objawem, który wymaga specjalnego leczenia albo hospitalizacji. Należy jednak przestrzegać określonych zasad, pamiętając, że największym zagrożeniem w takich przypadkach jest ryzyko odwodnienia. Dlatego biegunka u niemowlaka wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawadniania i przywrócenia równowagi mikroflory jelitowej.
W przypadku najmłodszych dzieci biegunki są najczęściej efektem infekcji wirusowych, bakteryjnych albo wynikają z zastosowanej antybiotykoterapii. Wśród wirusów największym zagrożeniem są rotawirusy, a za bakteryjne biegunki odpowiadają często bakterie z rodzaju Campylobacter spp. i Salmonella spp.
Leczenie biegunki u niemowlaka to przede wszystkim nawadniania poprzez podawanie odpowiednich płynów doustnie. Nie są to jednak jakiekolwiek płyny. Obecnie zaleca się roztwory o zmniejszonej osmolarności (hipoosmolarne). Taki płyn wyrównuje równowagę wodno – elektrolitową i uzupełnia niezbędne elektrolity. Absolutnie nie należy poić maluszka sokami owocowymi, ponieważ mogą one jeszcze nasilić objawy biegunki.
Niemniej istotne jest przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej w czym pomocne będzie podawanie żywych kultur bakterii. Aktualnie najlepiej przebadane i zalecane są bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacilllus rhamnosus GG. Mają one również korzystny wpływ na proces zdrowienia i układ odpornościowy.
Połączenie elektrolitów i dobroczynnych bakterii znajdziemy w preparacie Dicoflor Elektrolity, który:
- zapewnia bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG – niezbędny składnik prawidłowej mikroflory jelitowej,
- uzupełnia niedobory soli mineralnych i zapewnia równowagę wodno-elektrolitową.
Zdjęcia: dicoflor.pl, pixabay.com