Biegunka u niemowlaka – zasady postępowania

Biegunka u małych dzieci nie jest z reguły objawem, który wymaga specjalnego leczenia albo hospitalizacji. Należy jednak przestrzegać określonych zasad, pamiętając, że największym zagrożeniem w takich przypadkach jest ryzyko odwodnienia. Dlatego biegunka u niemowlaka wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawadniania i przywrócenia równowagi mikroflory jelitowej.

dziecko chore
Jednym z objawów infekcji może być biegunka

W przypadku najmłodszych dzieci biegunki są najczęściej efektem infekcji wirusowych, bakteryjnych albo wynikają z zastosowanej antybiotykoterapii. Wśród wirusów największym zagrożeniem są rotawirusy, a za bakteryjne biegunki odpowiadają często bakterie z rodzaju Campylobacter spp. i Salmonella spp.

leki
Antybiotykoterapia to jedna z przyczyn biegunki u niemowlaka

Leczenie biegunki u niemowlaka to przede wszystkim nawadniania poprzez podawanie odpowiednich płynów doustnie. Nie  są to jednak jakiekolwiek płyny. Obecnie zaleca się roztwory o zmniejszonej osmolarności (hipoosmolarne). Taki płyn wyrównuje równowagę wodno – elektrolitową i uzupełnia niezbędne elektrolity. Absolutnie nie należy poić maluszka sokami owocowymi, ponieważ mogą one jeszcze nasilić objawy biegunki.

pije
Dziecko powinno być odpowiednio nawadniane

 

sok
Nie wolno jednak podawać soków owocowych

Niemniej istotne jest przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej  w czym pomocne będzie podawanie żywych kultur bakterii. Aktualnie najlepiej przebadane i zalecane są bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacilllus rhamnosus GG. Mają one również korzystny wpływ na proces zdrowienia i układ odpornościowy.

śpi
Żywe kultury bakterii dla równowagi mikroflory jelitowej

Połączenie elektrolitów i dobroczynnych bakterii znajdziemy w preparacie Dicoflor Elektrolity, który:

  • zapewnia bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG – niezbędny składnik prawidłowej mikroflory jelitowej,
  • uzupełnia niedobory soli mineralnych i zapewnia równowagę wodno-elektrolitową.
dicoflor
Dicoflor Elektrolity

 

Zdjęcia: dicoflor.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz