Kaszel u niemowlaka – rozsądne i skuteczne leczenie

Małe dzieci chorują zdecydowanie częściej, głównie dlatego, że ich układ odpornościowy dopiero się rozwija, kształtuje i wzmacnia. Nic więc dziwnego, że typowe objawy, takie jak chociażby kaszel u niemowlaka, występują często i z reguły budzą niepokój u rodziców.  Warto zatem wiedzieć jak najwięcej na ten temat, pamiętając jednocześnie, że najlepszym doradcą i wparciem będzie zawsze lekarz pediatra.

Maluchy kaszlą ze względu na infekcje (na ogół wirusowe), alergie, podrażnienie dróg oddechowych, a nawet zanieczyszczenia w otaczającym środowisku. Kaszel u niemowlaka jest co prawda częstym objawem, ale nigdy go nie bagatelizujemy i zwracamy uwagę na rodzaj kaszlu.

Kaszel w przebiegu infekcji

Skupmy się na tym co najczęściej wywołuje kaszel, czyli na przeziębieniach, infekcjach, zapaleniu gardła, krtani czy nosa. Dziecko będzie nie tylko kasłać, może pojawiać się katar z gęstą wydzieliną, która niestety spływa do gardła. Maluszek będzie miał zapewne gorączkę, zaboli gardło. Można się zatem spodziewać, że będzie płaczący, marudny, niespokojny. Najpierw kaszel u niemowlaka będzie suchy, nieproduktywny, dopiero po 2-3 dniach rodzice usłyszą typowy odkrztuszający kaszel mokry. Gęsta wydzielina znalazła się już w górnych drogach oddechowych i wywołuje odruch kaszlowy, który męczy dziecko. Jest to oczywiście objaw uciążliwy, ale bardzo potrzebny, oczyszcza bowiem drogi oddechowe z gęstego śluzu. Niestety takie „porządki” mogą trwać nawet do kilku tygodni, mimo ustąpienia innych objawów i wyleczenia infekcji.

płacz
Chory maluszek płacze, jest niespokojny

Sprawdzone sposoby na kaszel u dziecka

Każdy rodzic na pewno chce wiedzieć jak pomóc dziecku, które męczy kaszel. Zawsze warto sięgnąć po sprawdzone, ogólnie dostępne metody takie jak:

  • nawilżanie powietrza w pokoju dziecka,
  • podawanie większej ilości płynów, które rozrzedzą wydzielinę i nawilżą gardło,
  • można skropić łóżeczko, materacyk olejkiem eterycznym ułatwiającym oddychanie,
  • układanie dziecka wyżej do snu
  • oklepywanie plecków przy kaszlu mokrym, co ułatwia odkrztuszanie,
  • odpowiednie leki zalecone przez pediatrę, np. syrop na kaszel mokry rozrzedzający wydzielinę i stymulujący oczyszczenie dróg oddechowych.
sen
Odpowiednie ułożenie, nawilżone powietrze – ułatwią odkrztuszanie i oddychanie

Co prawda kaszel nie jest chorobą, ale jest istotnym objawem, którego nie wolno bagatelizować. Rozpoznanie rodzaju kaszlu wpływa na wybór sposobu leczenia. W przypadku malutkich dzieci odradza się leczenie na własną rękę. Domowe sposoby absolutnie nie zastąpią konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniej kuracji.

 

.

badanie
Pamiętaj o konsultacji lekarskiej

 

Zdjęcia: pixabay, shutterstock

Dodaj komentarz