Co wiemy na temat alergii pokarmowych u dzieci

Zdrowa dieta nie jest problemem tylko dla dużych łasuchów. Najlepszym tego przykładem jest oczywiście mój ulubieniec – Staś. Wiadomo, że taki malutki człowiek musi jeść zdrowo, prawidłowo i zgodnie z tzw. schematem żywienia niemowląt. Ale nie lada wyzwaniem jest dieta małych alergików.

start
Warto korzystać, warto wiedzieć

Zdrowy start bez alergii
Jak już wspominałam, i to pewnie niejednokrotnie, Staś jest obarczony ryzykiem alergii pokarmowej. Jak wiadomo często jest to przypadłość o charakterze dziedzicznym, a mały Staś ma po kim przejąć tę kłopotliwą dolegliwość. Na szczęście jego przezorna mama jest uzbrojona w wiedzę i bezpieczne jedzenie już od dawna. Z tego co wiem miała stosowną wiedzę zanim mały alergik pojawił się na świecie. A zatem, choć alergia u niemowląt jest sporym problemem, Staś na pewno nie musi się jej obawiać.
Szczególnie, że jego przewidująca mama nie jest jedyną osobą, która jest żywo zainteresowana zagadnieniem, jakim jest alergia pokarmowa u dzieci. Szukam, czytam, interesuję się. Bardzo fajne kompendium wiedzy, podanej w przyswajalnej formie znalazłam tutaj. Już sama nazwa serwisu nastraja pozytywnie, nieprawdaż? Jak dla mnie naprawdę istotne są np. informacje o tym czym różni się alergia pokarmowa u dzieci od nietolerancji pokarmowej. Mam wrażenie, że to pojęcia nadal są dla wielu osób tożsame.

Alergia – na co zwrócić uwagę

niemowlę
Zdrowo najedzony maluch

Na pewno niezwykle istotne jest, aby praktycznie każdy rodzic, opiekun dziecka wiedział, jak może objawiać się alergia pokarmowa u niemowląt, dzieci, a także u dorosłych osób. Nie zawsze są to w miarę łagodne obawy takie jak wysypka czy katar. Najbardziej znanym i naprawdę poważnym schorzeniem na tle alergicznym jest przecież astma. A zatem szczególnie rodzice najmłodszych dzieci powinni wiedzieć, że objawy alergii mogą pojawiać się na skórze, dotyczyć układu pokarmowego oraz oddechowego, Należy bacznie obserwować malucha i zwrócić uwagę na symptomy takie jak wysypki, zaczerwienienie, skóra atopowa, a także kolki, wzdęcia, wymioty czy katar i chrypka. Wiele informacji o rozpoznaniu, diagnostyce i żywieniu znajduje się właśnie na stronie zdrowy start w przyszłość, którą osobiście polecam każdej obecnej i przyszłej mamie
W każdym razie ja mogę już całkiem swobodnie konwersować, a nawet czasem doradzać na temat alergii pokarmowych.

Zdjęcia: Shutterstock, zdrowystartwprzyszlosć.pl

Dodaj komentarz