W jesiennej apteczce – tabletki na kaszel mokry

Za oknami coraz bardziej jesiennie, a zatem trzeba liczyć się z tym, że już za chwile dopadną nas typowe dla tej pory roku infekcje, przeziębienia. Oczywiście pamiętamy o profilaktyce – zdrowej diecie, aktywności, suplementacji. Niemniej jednak warto również zaopatrzyć domowe apteczki w stosowne preparaty – syropy, leki przeciwgorączkowe, tabletki na kaszel mokry i inne medykamenty.

Nieodłącznym towarzyszem infekcji wirusowych, bakteryjnych itp. jest oczywiście kaszel. Chyba wszyscy wiedzą, jak bardzo może być uciążliwy, choć tzw. produktywny kaszel mokry ma również swoje ważne zadania docelowo zmierzające do wyleczenia infekcji.

kaszel
Kaszel – nieodłączny towarzysz przeziębienia

O kaszlu to i owo
Kaszel jest typową reakcją obronną organizmu, która wynika z podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych. Najważniejsze w procesie leczenia jest zdefiniowanie rodzaju kaszlu. W przypadku suchego – męczącego i uciążliwego – należy zdecydowanie łagodzić i hamować odruch kaszlowy. Natomiast mokry kaszel ma za zadanie „posprzątać” drogi oddechowe. W czasie odruchu kaszlowego odkrztusza się bowiem zalegającą wydzielinę, a wraz z nią szkodliwe drobnoustroje, wirusy, bakterie itp. Dlatego właśnie odpowiednio dobrany lek, np. syrop albo tabletki na kaszel mokry ma ułatwić odkasływanie i usprawnić usuwanie wydzieliny.

fluimucil
Fluimucil – tabletki na kaszel mokry

Jak działają leki mukolityczne
W tabletkach na kaszel mokry stosuje się różne substancje czynne, np. acetylocysteinę (w leku Fluimucil). Takie leki, zwane mukolitycznymi, rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją „wykasłać”. Fluimucil z acetylocysteiną działa też mukokinetyczne i mukoregulacyjne. Oznacza to, że dzięki tabletkom na kaszel mokry, cząstki śluzu są mniejsze, maleje też jego lepkość, ponadto efektywniej funkcjonuje aparat rzęskowy. Antyoksydacyjne działanie leku pomaga zapobiegać infekcjom w przyszłości.
Pamiętajmy, że leki mukolityczne należy zażywać do godz. 17-00, nie na noc, ponieważ nasilony kaszel uniemożliwiłby spokojny sen

herbata
Przy kaszlu mokrym trzeba dużo pić

Co poza lekami…
Oprócz farmakoterapii warto zastosować sprawdzone sposoby, takie jak nawilżanie powietrza, picie większej ilości płynów (dla rozrzedzenia wydzieliny). Sprawdzają się także inhalacje, a w przypadku niemowląt i małych dzieci konieczne będzie także oklepywanie pleców (ułatwia oderwanie gęstej wydzieliny).

Zdjęcia: pixabay.com, fluimucil.pl, shutterstock

Dodaj komentarz