Między nami kobietami o… antykoncepcji

wizyta u ginekologa

Jak wiadomo mocno zaangażowałam się w macierzyńskie blaski i cienie w życiu mojej przyjaciółki Ani. Przy okazji naszych częstych spotkań i pogaduszek na tematy ważne, dziecięce, rodzicielskie i babskie pojawił się temat ewentualnego rodzeństwa dla Stasia oraz oczywiście mojego, również ewentualnego macierzyństwa. No cóż… póki co rozmowa dotyczyła głównie skutecznej antykoncepcji.

Wybór antykoncepcji
źródło: ladyinsert.pl

Póki co antykoncepcja…
Oczywiście zarówno szczęśliwa mama, jak również dochodząca ciocia, czyli ja, jesteśmy zakochane w małym Stasiu. Nie zmienia to jednak faktu, że póki co moja nieco zmęczona i zagrzebana w pieluszkach przyjaciółka, nie planuje powiększania rodziny. Nie żeby w ogóle, ale może raczej za jakiś czas, kiedy Staś trochę podrośnie. A zatem nic dziwnego, że antykoncepcja pojawia się w naszych rozmowach dość często. Ze względu na to, że Ania już urodziła dziecko, zdecydowanie przychyla się do praktycznego rozwiązania, jakim jest wkładka wewnątrzmaciczna.

Tradycyjna wkładka wewnątrzmaciczna…
Nazwa nie brzmi może zbyt zachęcająco, ale jest to bez wątpienia metoda jak najbardziej bezpieczna, a przy tym bardzo skuteczna. Poziom skuteczności w przypadku środków antykoncepcyjnych określa się wartością wskaźnika Pearla. W przypadku wkładki wewnątrzmacicznej wynosi on 0,6. W praktyce oznacza to, że statystycznie tylko 6 kobiet na 1000 może mimo zastosowania metody zajść w ciążę w czasie roku.
Wkładka wewnątrzmaciczna tradycyjna może zawierać miedź, srebro, złoto albo platynę, a wykonana jest najczęściej z polietylenu, który jest obojętny dla organizmu. Istota działania tradycyjnej wkładki wewnątrzmacicznej to przede wszystkim spowolnienie ruchu plemników, wytwarzanie leukocytów, które niszczą plemniki i plemnikobójcze działanie jonów miedzi. Z punktu widzenia mojej przyjaciółki istotne jest to, że z tej metody mogą korzystać karmiące mamy, a także fakt, iż po usunięciu wkładki praktycznie od razu powraca płodność.

…albo wkładka hormonalna

Wizyta u ginelologa
źródło:ladyinsert.pl

Można również wybrać hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, która jest jeszcze skuteczniejsza, ponieważ współczynnik Pearla wynosi aż 0,2. Oznacza to ryzyko zajścia w ciążę w przypadku 2 kobiet na 1000. Warto wiedzieć, że jest to najskuteczniejsza odwracalna metoda antykoncepcyjna dostępna w Polsce. Działanie hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej opiera się na stopniowym uwalnianiu hormonu gestagennego ze zbiorniczka, który jest integralną częścią wkładki.
Oczywiście wybór metody oraz zabieg założenia wkładki poprzedzają dokładne badania ginekologiczne, wywiad oraz poinformowanie pacjentki o ewentualnych powikłaniach. Na szczęście Ania od dawna ceni za wiedzę i kompetencje swojej pani ginekolog, która prowadziła również jej ciążę.

Oczywiście rozmawiamy również na inne tematy. I wiecie czego się dowiedziałam? Nie tylko jestem najbliższą przyjaciółką młodej mamy, ale będę także chrzestną matką najprzystojniejszego chłopca w kategorii wiekowej do 12 miesięcy. Temat prezentu, przygotowań oraz stroju na tę okoliczność podejmę zapewne wkrótce.

Dodaj komentarz