Modne i praktyczne gadżety dla biegaczy

Bieganie to dziś ścisła czołówka, jeśli chodzi o ulubione formy aktywności Polaków (nie tylko, biega cały świat). Kto biega ten wie, jak ważny jest odpowiedni ekwipunek, czyli np. buty, strój – to elementy, w które na pewno warto zainwestować. Oczywiście wyposażenie i ubiór biegacza to również moda i trendy, a także mniej lub bardziej potrzebne i „wypasione” gadżety.

Zanim wydamy krocie na tzw. bajery warto na pewno przekonać się czy bieganie stanie się pasją czy też jest to chwilowy kaprys, moda. Oczywiście zawsze należy mieć pod ręką (a właściwie pod nogą) buty odpowiednie do biegania. Dzięki temu nie narazimy się na dyskomfort, a nawet kontuzje. Ale już zakup super czasomierza czy innych gadżetów to przyjemność dla tych, którzy pokochają jogging lub terenowe przebieżki.

Gadżety są potrzebne... w granicach rozsądku
Gadżety są potrzebne… w granicach rozsądku

Bieganie z gadżetami
Zdecydowanie jest w czym wybierać. Jednym z najbardziej pożądanych gadżetów jest zegarek sportowy. W wersji mega – super może być to czasomierz kosztujący około 2000 zł (np. zegarki Garmin Forerunner). W zamian za tę dość wysoką cenę otrzymujemy gadżet, który m.in. mierzy dynamikę biegu (rytm, odchylenie pionowe i czas kontaktu z podłożem), pułap tlenowy. Zapewnia także śledzenie na żywo i powiadomienia z telefonu. Co ciekawe może być używany przez amatorów pływania oraz do monitorowania dziennej aktywności i snu.
Mniej pieniędzy wydamy na jedną z modnych opasek sportowych. Są to monitory aktywności, które np. współpracują z sieciami zdrowotno – kondycyjnymi, są kompatybilne z innymi mobilnymi urządzeniami i wyposażone w GPS, opcję Bluetooth i wifi.
Wodoodporny może być także modny odtwarzacz MP3. Nowoczesne „empetrójki” nie mają żadnych kabli, można w nich biegać, ale również popływać. Akumulator wystarcza spokojnie na kilka godzin słuchania.
Kolejny kosztowny gadżet to kamera, dzięki której utrwalimy nasze sportowe zmagania, np. bieg w malowniczym terenie. W zaawansowanych modelach (np. Go Pro Hero 4 Silver) mamy do czynienia z gadżetem wodoodpornym. Taka kamerka rejestruje filmy w jakości adekwatnej do kinowego obrazu. Można nią także zrobić zdjęcia, odtwarzać ujęcia slow motion, a także wykonać świetne zdjęcia nocne. Montuje się ją na szelkach, głowie albo na specjalnym wysięgniku

opaska
Opaski i zegarki to marzenie biegacza

Biegamy bezpiecznie
Gadżety mają bardzo ważne i praktyczne zastosowanie. Bezpieczeństwo w czasie biegu ma kluczowe znaczenie. Dlatego warto zaopatrzyć się np. w opaskę z diodą LED. Nowoczesne „odblaski” wyposażone są w diody, które mogą pracować nawet przez 100 000 godzin, w tym 100 godzin na jednej baterii. Można powiedzieć, że taki gadżet to wyposażenie obowiązkowe dla amatorów nocnego biegania. Podobnie jak lampka czołówka, która przyda się jeśli nie „kręci” nas bieganie po oświetlonych ulicach miasta. Dobra czołówka jest leciutka i może świecić wiele godzin na jednej baterii emitując różne rodzaje światła.

xtenex
Sznurówki, które się nie rozwiązują!

Gadżety fajne i praktyczne
Biegacze startujący w wyścigach, zawodach i maratonach zainteresują się paskiem na numer startowy, dzięki któremu nie będą musieli nic przypinać do swoich modnych super koszulek. Oczywiście warto także zaopatrzyć się w wieszak na zdobyte medale. Fajnym gadżetem są również sznurówki, które… nie rozwiążą się w czasie biegania (np. sznurówki Xtenex). Bajer? Być może, ale docenią go wszyscy, którym zdarzają się częste przystanki na sznurowanie. Przebojowy gadżet to butelka na napój, która jest zawsze pod ręką. Jest bowiem częścią specjalnej rękawicy (np. Salomon S-Lab Sense Hydro Set). Pusta butelka po zwinięciu mieści się w kieszeni.

Zapewne znajdą się osoby sceptycznie podchodzące do tego rodzaju gadżetów. Ale dla amatorów biegania, dla których jest to prawdziwa pasja, takie „cudeńka” to nie tylko frajda, ale także bardzo praktyczne zastosowania.

Zdjęcia: Thinkstock, youtube, runnersworld.com, dailyburn.com

Dodaj komentarz