Poznaj lepiej Forda Ka – forum, opinie, informacje

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup auta „spod igły”, na ogół decydują o tym oczywiście czynniki finansowe. Samochód z drugiej ręki wybiera wiele osób, ale przyda się na pewno wiedza – na temat preferowanej marki i modelu – oraz fachowe doradztwo przy samym zakupie. Warto na pewno przeglądać opinie i rekomendacje w internecie (np. forum Ford Ka w serwisie moto.pl), gdzie można znaleźć ciekawe artykuły i wypowiedzi użytkowników aut wielu marek.

Ford Ka – gdzie szukać informacji?

Co zrobić, jeśli znajomość motoryzacji jest niewielka, a preferencje dotyczące wyboru auta dotyczą głównie sylwetki, koloru i… ceny? Warto posłuchać i poczytać tych, którzy wiedzą więcej. Rozpatrując na przykład „kandydaturę” efektownego Forda Ka, sporo można dowiedzieć się ze swoistego kompendium wiedzy jakim jest ten tekst, czyli opinie i forum na temat Forda Ka. Mamy tu praktycznie wszystko – począwszy od historii tego modelu, po obiektywne (czyli nie tylko same peany) informacje i porady.

rodzina i auto
Wciąż popularny Ford Ka
Fot: fot. Ford Ford Ka

Historia modelu

Choć elegancki Ford Ka nadal ma wielu zwolenników dobrze wiedzieć, że nie jest produkowany już od ponad 10 lat, a zatem decydując się na ten model trzeba liczyć się z blaskami i cieniami posiadania starszego auta. Historia popularnego Forda prezentuje się zaś następująco*:

 • 1996 – premiera modelu, nadwozie hatchback 3d, silnik benzynowy 1.3 (50 lub 60 KM), produkcja w Hiszpanii (Walencja)
 • 1999 – wersje z silnikami benzynowymi 1.0 (64 KM) i 1.6 (95 KM) na rynek brazylijski
 • 2002 – niewielka modernizacja Ka (nowocześniejszy silnik 1.3 o mocy 60 lub 70 KM), premiera wersji SportKa (usportowiony hatchback 3d) i StreetKa (roadster z miękkim dachem), w obu nowych wersjach benzynowy silnik 1.6 (95 KM)
 • 2004 – wersja StreetKa ze sztywnym dachem
 • 2005 – niewielka modernizacja wnętrza
 • 2008 – zakończenie produkcji, premiera Ka drugiej generacji.

*z art. „Ford Ka (1996-2008) – opinie Moto.pl”

ford ka
Warto znać mocne i słabe strony auta
Fot: fot. Ford Ford Ka

To i owo na temat Forda Ka

Po przeczytaniu cytowanego tekstu i zasięgnięciu opinii z forum Forda Ka, wiedza na temat tego auta będzie na pewno większa. Dowiemy się m.in. że

 • mocną stroną Forda Ka była zawsze sylwetka, efektowne linie i wygodne przestronne wnętrze, z jednym mankamentem, jakim jest zbyt mały bagażnik (przy rozłożonych kanapach),
 • wielbiciele mocnych silników i dynamicznej jazdy narzekali na jednostkę napędową, jaką długo był jedynie silnik benzynowy 1.3 o mocy 50 lub 60 KM (lepsza wersja tylko w modelach SprtKa i StreetKa),
 • na plus zapisuje się zwrotność i komfort prowadzenia (warto postawić na model ze wspomaganiem kierownicy),
 • na forum O Fordzie Ka przeczytamy również, że modele sprzed 2003r. to z reguły trudna walka z korozją,
 • należy uważać na zawieszenie w tym modelu, ponieważ często przegrywa z dziurami i nierównościami polskich dróg.
streetka
Stylowy StreetKa
Fot: fot. Ford Ford StreetKa

Dobrym podsumowaniem jest opinia z cytowanego artykułu: ”im nowszy rocznik Forda Ka tym (…) lepsze wyposażenie – (…) egzemplarz ze wspomaganiem układu kierowniczego, ABS-em i kompletem poduszek powietrznych (czołowe i boczne). Lepszy jest także silnik, produkowany od 2003 r. Starsze egzemplarze  (…) są jednak łatwiejsze w obsłudze i utrzymaniu, ze względu na większą liczbę tanich zamienników części zamiennych.

Zdjęcia: fot. Ford – Ford Ka

Dodaj komentarz