Na wakacje samochodem!

Sezon urlopowy można pomału uważać za otwarty. Maturzyści zaczynają najdłuższe wakacje, wiele osób planuje wyjazdy już na czerwiec, a potem – sam szczyt urlopowego sezonu. Gdzie jechać na wakacje, z biurem podróży czy indywidualnie, jakim środkiem lokomocji? A może zdecydować się na wyjazd na wakacje samochodem…?

Jedziemy samochodem – za i przeciw

Wyprawa własnym autem ma oczywiście pewne mankamenty, szczególnie dla kierowcy, który przy dłuższych trasach odczuwa zmęczenie, czasem stres, zwłaszcza jeśli wiezie rodzinę w komplecie, z dziećmi, które po pierwszy kilometrach włączają ulubiony refren „Daleko jeszcze…?”. Dochodzą również takie uciążliwości jak miejsca parkingowe, obawa przed kradzieżą itp. Wyprawa na wczasy samochodem ma też wiele atutów, takich jak swoboda, jeśli chodzi o porę, dzień i kierunek wyjazdu oraz ewentualne wyprawy, wycieczki na miejscu. To także możliwość spakowania o wiele większego bagażu – ten atut docenią szczególnie kobiety, które potrafią zapakować pełen bagażnik i samochód po dach, argumentując słusznie „No przecież na dworzec tego nie dźwigamy”.

w aucie
Niektórzy czują się za kirerownicą jak w domu….

Nie za daleko – mierz siły na zamiary

Odrębnym zagadnieniem jest odpowiedź na pytanie o kierunek, czyli gdzie samochodem na wakacje, tak aby nie spędzić w nim połowy urlopu. Jak łatwo się domyślić wiele zależy od tego ile mamy wolnych dni oraz jak dobrze (albo jak niekomfortowo) czujemy się za kierownicą i jako pasażer. Są osoby, które mogą jechać i jechać w siną dal, po drodze odwiedzając ciekawe miejsca i nocując w przypadkowo znalezionych pensjonatach albo pod namiotem. Inni chcą wsiąść i jak najszybciej dotrzeć do celu, a potem ewentualnie wyjeżdżać na zaplanowane wycieczki. Długość urlopu to kolejny czynnik, który wpływa na to gdzie wybierzemy się na wakacje samochodem. Nie warto porywać się na urlop w odległej o ponad  3000 kilometrów Lizbonie, jeśli przerwa urlopowa trwa tydzień.

garbus
Nie wyruszaj na dalekie bezdroża podczas krótkiego urlopu

Europo, przybywamy!

Nie oznacza to oczywiście, że musimy rezygnować z marzeń o wakacjach za granicą czy na słonecznej plaży albo w malowniczych górskich plenerach. W zasięgu naszych samochodów, budżetów i nawet krótszych urlopów są przecież całkiem przyjemne destynacje. Po sąsiedzku mamy Czechy, a tam czekają górski Czeski Raj, słynne Karlove Wary oraz piękna Praga, Termy i tatrzańskie krajobrazy zachwycają na Słowacji. Bałtyckie plaże bez tłumu turystów? To możliwe np. na nie tak odległej Litwie.  A skoro mowa o „plażowaniu”, zagranicznych eskapadach i całkiem tanich wakacjach, nie sposób pominąć Węgier, Chorwacji czy Bułgarii. Węgry to nie tylko Balaton, ale także wspaniałe kąpieliska termalne. Chorwackich plaż nie trzeba nikomu zachwalać, podobnie jak  bułgarskiego Słonecznego Brzegu. Warto docenić, że do Chorwacji czy Bułgarii mogą śmiało wybrać się także wielbiciele gór i aktywnego wypoczynku. Każde z tych państw to również idealna odpowiedź na pytanie gdzie samochodem na wakacje, jeśli chcemy zwiedzić historyczne miejsca, podziwiać zabytki, ale także odpocząć w cichych, „nieprzedeptanych” przez turystów zakątkach. Dla tych, którzy mają dużo czasu i w samochodzie czują się jak w domu, doskonałym wyborem może być pozornie banalna Hiszpania. Warto wówczas wybrać nie kultowe kurorty na Costa Brava, ale np. malowniczą Kastylię czy Andaluzję.

dubrovnik
Tak pięknie prezentuje się chorwacki Dubrovnik

Od strony technicznej

No dobrze, wczasy samochodem to swoboda, wolność i Europa stoi otworem, ale nie zapominamy o tym, że przed podróżą trzeba odpowiednio przygotować pojazd. Dla bezpieczeństwa, komfortu, oraz po to, żeby nasze miłe i tanie wakacje nie zmieniły się w kosztowny tour po zagranicznych warsztatach albo przymusowy postój w tzw. szczerym (zagranicznym) polu. Przegląd techniczny przed wyjazdem na wakacje samochodem to absolutny must have. Sprawdzamy zatem:

 • poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego, do wspomagania, do spryskiwacza oraz oleju silnikowego,
 • stan hamulców,
 • zawieszenie i amortyzatory,
 • światła,
 • filtry powietrza,
 • stan opon,
 • koło zapasowe,
 • stan klimatyzacji.

Na wyposażeniu powinniśmy mieć:

 • niezbędne dokumenty,
 • dane i kontakt do ubezpieczyciela,
 • gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelki odblaskowe,
 • apteczkę,
 • zapasowe bezpieczniki i żarówki,
 • multitool,
 • atlas samochodowy, nawet jeśli mamy GPS.

Przed wyjazdem zagranicznym warto także uzyskać w Polskim Związku Motorowym informacje na temat winiet i dodatkowych wymogów, jakie obowiązują kierowców w danym kraju.

warsztat
Koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu

Spakuj się z głową

Kiedy wiemy już gdzie wyjechać na wakacje, pozostaje mądrze się spakować. Wbrew pozorom do własnego auta wcale nie wrzucamy bagaży byle jak i byle gdzie. To, co naprawdę ciężkie układamy jak najniżej przy podłodze, przed tylną osią. Na dachu lokujemy raczej lżejsze bagaże i zabezpieczamy je taśmami albo siatką. To, co będzie nam potrzebne w czasie jazdy, umieszczamy pod ręką, żeby nie rozpakowywać misternie popakowanych bagaży w trakcje podróży. W kabinie na pewno powinna znaleźć się apteczka, kamizelki, dokumenty, prowiant na drogę, woda.

auto
Lepiej uniknąć rozpakowywania bagażu po drodze…

Taki wyjazd może być naprawdę udany i zapewnić wiele dobrych wrażeń. Trzeba go jednak staranniej przemyśleć i zaplanować. Zarówno wtedy, kiedy jedziemy po prostu przed siebie, jak i w przypadku przejazdu do wcześniej zabukowanego pensjonatu albo hotelu. Sprawne auto, dobry plan, znajomość trasy – to podstawa udanego wyjazdu na ekskluzywne albo tanie wakacje samochodem.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz