Pierogi to dla wielu osób numer jeden na liści wigilijnych dań. Zresztą uwielbiamy je nie tylko w Święta, ale na pewno w tym czasie smakują najlepiej. Klasyką gatunku, jeśli chodzi o świąteczne pierogi, są te nadziewane farszem z kapusty i grzybów albo z samych grzybów. Warto jednak wiedzieć, że mamy o wiele więcej możliwości.
Pierogi – zna je cały świat
Choć pierogi uznajemy za nasze, polskie tradycyjne danie, okazuje się po pierwsze, że jada się je na całym świecie, po drugie – źródeł powstania upatruje się aż w Chinach. Niemniej jednak w Polsce potrawa ta znana jest już od XIII wieku, a zatem na dobre wpisała się w naszą kulinarną tradycję.
Ciasto na pierogi – możliwości jest wiele
Pierogi mogą mieć różne kształty, wielkości, wykonuje się je także z różnych gatunków mąki. Mogą być gotowane, parowane, pieczone, smażone. Jeśli chodzi o tradycyjne pierogi, w tym również te na wigilie, najczęściej na ciasto używa się mąki pszennej, choć są też przepisy na bazie orkiszowej czy bezglutenowych mieszanek. Panie domu dzielą się na te, które do ciasta dodają jajko lub zagniatają je tylko z dodatkiem wody, soli i odrobiny oleju. Ciasto ma być elastyczne, dobrze wyrobione, ale i tak najważniejsza jest przecież zawartość, czyli farsz.
Wigilijna klasyka – kapusta i grzyby
Najbardziej popularne i lubiane są wigilijne pierogi z kapustą i grzybami. Używa się suszonych, szlachetnych grzybów, takich jak borowiki i prawdziwki, choć w wielu przepisach pojawiają się też pieczarki. Ważny jest też zakup dobrej kapusty, nie za kwaśnej, należy ją jeszcze dokładnie przepłukać. Standardowy i sprawdzony przepis na świąteczny farsz wcale nie wygląda na skomplikowany, ale liczy się jakość i smak kapusty oraz umiejętne przyprawienie:
Składniki:
- 30 dag kiszonej kapusty
- 10 dag suszonych podgrzybków
- 5 dag suszonych borowików
- 2 cebule
Dobrze wypłukaną kapustę należy obgotować wraz z namoczonymi grzybami, następnie dodać wcześniej przesmażoną, pokrojoną w kostkę cebulę. Doprawiamy farsz solą i pieprzem, zbyt kwaśny można dosłodzić odrobiną miodu lub cukru.
Ciekawe pomysły na farsz do pierogów
Większość z nas nadal przestrzega tradycji, która mówi o tym, że w Wigilię nie jada się mięsa, poza rybą. Dlatego „wariacje” na temat pierogów również bazują na dozwolonych w tym czasie składnikach.
Coraz więcej osób interesuje się albo przechodzi na wegetariańskie menu, w którym soczewica to warzywo numer jeden. A zatem pierogi z soczewicą to doskonały pomysł na świąteczny stół:
Składniki:
- 350 g zielonej soczewicy
- cebula
- 2 łyżki oleju
- 100 g bułki tartej
- 2 jajka
- sól, pieprz
Soczewicę należy dokładnie przepłukać albo wcześniej namoczyć (zależy od gatunku) i zagotować do miękkości. Przestudzoną mielimy albo przecieramy przez sito. Następnie należy zeszklić na oleju pokrojoną drobno cebulę i dodać ją soczewicy. Do farszu dosypujemy bułkę tartą, wbijamy jajka, mieszamy i przyprawiamy do smaku.
Inspiracje kuchnią naszych wschodnich sąsiadów to również gwarancja smacznych dań. Przykładem mogą być pierogi ruskie i litewskie.
Ruskie pierogi zna chyba każdy. Do ich wykonania potrzebujemy:
- ½ kg ziemniaków
- ½ kg tłustego twarogu
- 1 jajko
- sól i pieprz do smaku
Ugotowane do miękkości ziemniaki należy utłuc, po wystygnięciu dodajemy twaróg, jajko, sól, pieprz i… gotowe!
Litewskie pierogi z kaszą gryczaną:
- 15 dag kaszy gryczanej,
- 20 dag sera twarogowego,
- 1-2 żółtka,
- 4 dag masła,
- sól i pieprz do smaku,
Wypłukaną kaszę należy zagotować, a następnie dogotować na parze (np. w większym naczyniu). Po wystudzeniu miesza się ją ze zmielonym twarogiem, utartymi żółtkami, masłem i przyprawami.
Świąteczne składniki w niebanalnych pierogach
A co jeśli połączymy typowe wigilijne przysmaki z przepisem na pierogi? Otrzymamy bardzo interesujące potrawy:
Pierogi z rybą
Ryba na święta musi być i pierogi też, a może w jednym daniu?
Składniki:
- 50 dag ugotowanej ryby (bez skóry i ości),
- żółtko,
- 5 dag tartego chrzanu,
- sól i cukier do smaku
Zmieloną rybę wystarczy połączyć z żółtkiem i chrzanem, doprawić na słodko i już można lepić pierogi!
Dla wielbicieli słodkiej wersji – pierogi z farszem z suszonych śliwek i orzechów włoskich
- 400 g suszonych śliwek
- łyżka cukru lub miodu
- 3 łyżki posiekanych włoskich orzechów
- łyżeczka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- cynamon do posypania
Wypłukane śliwki należy namoczyć na noc, a następnie po odsączeniu zmiksować z cukrem (miodem) i orzechami. Do tego dodajemy posiekaną kandyzowaną skórkę pomarańczową, ewentualnie łyżkę koniaku lub rumu.
Smacznego!
Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com