Poszukujesz urządzenia do skutecznego i efektywnego podgrzewania wody w swoim domu?
Tani sposób na ciepłą wodę w Twoim domu? Skuteczne i efektywne podgrzewanie wody w domu jednorodzinnym nie musi wcale być kosztowne. Wystarczy zastosować przepływowe podgrzewacze wody, które zapewnią względnie szybkie, a jednocześnie skuteczne, ogrzanie wody. Oferta tego rodzaju urządzeń na rynku jest niezwykle bogata. Dlatego w tym artykule opiszemy najważniejsze rodzaje podgrzewaczy, a także podpowiemy jak wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Przepływowe podgrzewacze wody – rodzaje
Co do zasady, dzielimy je na dwa rodzaje
- Przepływowe
- Pojemnościowe
Czym różnią się te dwa rodzaje urządzeń? W przypadku podgrzewaczy pojemnościowych, dochodzi do podgrzania wody, a potem temperatura jest regulowana przez specjalny termostat. Aby było to możliwe, podgrzewacze pojemnościowe wyposażone są w elektryczny bojler. Ten element wyposażony jest w warstwę izolacyjną, dzięki czemu może utrzymywać zadaną temperaturę.
Czy przepływowe podgrzewacze wody są oszczędne? Cóż, podgrzanie wody wymaga dużych ilości energii. Z drugiej strony, raz osiągniętą temperaturę można przez długi czas utrzymać.
Warto jednak pamiętać o tym, że podgrzewacze pojemnościowe mają spore wymagania w zakresie przestrzeni. W zależności od modelu, bojlery mogą pomieścić nawet do kilkuset litrów. Dlatego – niezbędna jest naprawdę spora powierzchnia do dyspozycji w domu. Jeżeli nie mamy tyle miejsca – lepiej zdecydować się na urządzenie przepływowe.
Jak działa to ostatnie? W przypadku podgrzewaczy przepływowych, dochodzi do nagrzewania wody przy użyciu specjalnego dodatkowego urządzenia. W momencie, gdy użytkownik odkręca kran, woda zyskuje temperaturę. Co ważne, podgrzewacze są oddzielnie montowane do różnych pomieszczeń – to znaczy, jeden jest na przykład do kuchni, drugi do łazienki, itp.
Przy podgrzewaczach przepływowych ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Dobrą praktyką jest montaż podgrzewacza możliwie blisko miejsca, gdzie woda jest dystrybuowana. Dzięki temu, znacznie szybciej się nagrzewa, a przy okazji znacznie mniej energii jest potrzebne do podgrzania jej do odpowiedniej temperatury.
Podgrzewacze przepływowe – szczegóły techniczne
Urządzenie oparte jest o specjalną grzałkę. Jest ona umieszczona w specjalnej osłonie, która separuje ją od wody. Osłona może być wykonana ze szkła bądź porcelany. Oprócz tego, w układzie znajduje się specjalny drut oporowy. Gdy woda przepływa tamtędy, drut nagrzewa się, grzejąc przy tym wodę.
Podgrzewacz wody – jak to jest zasilane?
Zasilanie takich podgrzewaczy może być oparte zarówno o prąd, jak i o gaz. Różnić się mogą zarówno też sposobem budowy komór – dostępne są modele z komorami zamkniętymi – jak również otwartymi. To akurat dotyczy modeli wyposażonych w zasilanie gazowe.
Jak przygotować dom do zasilania?
Elektryczny podgrzewacz przepływowy zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w domu. Nie wymaga więc wydzielania osobnych pomieszczeń na montaż poszczególnych elementów instalacji. Z drugiej strony, warto pamiętać o tym, że elektryczny podgrzewacz przepływowy znaleźć się powinien w każdym pomieszczeniu, w którym jest ciepła woda.
O czym należy pamiętać? W domu musi być zasilanie trójfazowe (400V). I właściwie to tyle. Samo użytkowanie takiego podgrzewacza jest proste. Sterowanie elektroniczne sprawia, że niezwykle łatwo dostosować można temperaturę wody do aktualnych potrzeb. Zgodnie z tym co przeczytać możemy choćby tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/elektryczne-podgrzewacze-przeplywowe-trojfazowe/ elektronika pozwala na ustawienie temperatury z dokładnością nawet do pół stopnia Celsjusza. I jeszcze jedno. Podgrzewacze elektroniczne pozwalają zaoszczędzić nawet do 30% w stosunku do hydraulicznych.