Nie bez powodu alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i jedno z poważniejszych wyzwań dla współczesnej medycyny. Z alergią w życiu codziennym zmaga się coraz większa część populacji, dlatego wszelkie metody ułatwiające życie są szczególnie cenne. Jednym z takich przydatnych narzędzi jest tabela pylenia.

Coraz aktywniejsze alergeny
Wśród najczęściej diagnozowanych alergii są uczulenia na pyłki roślin, które wywołują szereg uciążliwych objawów, takich jak katar sienny, łzawienie i pieczenie oczu. To właśnie dla osób zmagających się z tym schorzeniem stworzono specjalny kalendarz pylenia, jako, że obecność i stężenie pyłków poszczególnych roślin są różne na przestrzeni całego roku Warto wiedzieć, że alergeny – pyłki – są w powietrzu przez większość roku (od lutego do końca październik), a cieplejszy klimat sprzyja wydłużaniu się tego okresu. Dlatego plany na urlop czy zwykłą wycieczkę za miasto, powinny uwzględniać informacje z tabeli pylenia.


Tabela pylenia – jak jej używać
Istotne jest to, że kalendarz pylenia to dane opracowane na podstawie wieloletnich badań. Nie oznacza to jednak, że prezentuje dokładną wartość stężenia na dany moment. W serwisie http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html czytamy, że stężenie pyłku danej rośliny w poszczególnych latach może znacznie odbiegać od wartości średniej, wyliczonej na podstawie kilkunastu lat. (…) kalendarz pylenia powinno traktować się jako wskazówkę jakościową, nie ilościową – pomaga on przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach na danym obszarze kraju.


Nie tylko tabela pylenia…
Tabela pylenia to cenne informacje, ale nie kuracja, dlatego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego leku oraz… zdrowy rozsądek, czyli np. unikanie ekspozycji na działanie alergenu w wysokim stężeniu – spacery po deszczu, omijanie terenów zielonych w okresie pylenia itp.


Zdjęcia: alergia-allegra.pl, pixabay.com