Tabela pylenia –źródło cennych informacji

Nie bez powodu alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i jedno z poważniejszych wyzwań dla współczesnej medycyny. Z alergią w życiu codziennym zmaga się coraz większa część populacji, dlatego wszelkie metody ułatwiające życie są szczególnie cenne. Jednym z takich przydatnych narzędzi jest tabela pylenia.

kicha
Alergeny są w powietrzu prawie cały rok

Coraz aktywniejsze alergeny

Wśród najczęściej diagnozowanych alergii są uczulenia na pyłki roślin, które wywołują szereg uciążliwych objawów, takich jak katar sienny, łzawienie i pieczenie oczu. To właśnie dla osób zmagających się z tym schorzeniem stworzono specjalny kalendarz pylenia, jako, że obecność i stężenie pyłków poszczególnych roślin są różne na przestrzeni całego roku  Warto wiedzieć, że alergeny – pyłki – są w powietrzu przez większość roku (od lutego do końca październik), a cieplejszy klimat sprzyja wydłużaniu się tego okresu. Dlatego plany na urlop czy zwykłą wycieczkę za miasto, powinny uwzględniać informacje z tabeli pylenia.

katar
Alergia daje się solidnie we znaki

 

jesien
Alergeny są w powietrzu również jesienią

Tabela pylenia – jak jej używać

Istotne jest to, że kalendarz pylenia to dane opracowane na podstawie wieloletnich badań. Nie oznacza to jednak, że prezentuje dokładną wartość stężenia na dany moment. W serwisie http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html czytamy, że stężenie pyłku danej rośliny w poszczególnych latach może znacznie odbiegać od wartości średniej, wyliczonej na podstawie kilkunastu lat. (…) kalendarz pylenia powinno traktować się jako wskazówkę jakościową, nie ilościową – pomaga on przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach na danym obszarze kraju.

tabela
Tabela pylenia – źródło ważnych informacji (http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html)

 

dmuchawce
Wiemy jaki alergen jest aktywny w danym okresie i miejscu

Nie tylko tabela pylenia…

Tabela pylenia to cenne informacje, ale nie kuracja, dlatego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego leku oraz… zdrowy rozsądek, czyli np. unikanie ekspozycji na działanie alergenu w wysokim stężeniu – spacery po deszczu, omijanie terenów zielonych w okresie pylenia itp.

allegra
Ważne jest leczenie farmakologiczne…

 

deszcz
… i zdrowy rozsądek, np. spacer po opadach deszczu

 

Zdjęcia: alergia-allegra.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz