Warto wiedzieć – cukrzyca w ciąży

Nie jesteśmy jeszcze rodzicami, ale na pewno powiększenie rodziny jest jednym z naszych wspólnych planów – ważnych i nie tak odległych. Póki co zbieram doświadczenia jako zaangażowana mama chrzestna, gromadzę istotne informacje. Ostatnio dowiedziałam się sporo o naprawdę poważnym problemie jaki jest cukrzyca w ciąży.

para
Powiększenie rodziny w naszych planach

Jak się okazuje schorzenie to może dotyczyć kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z cukrzycą. Tak jest w przypadku jednej z moich bliskich koleżanek, która właśnie dowiedziała się, że jej złe samopoczucie i specyficzne objawy, to nie kwestia kaprysów ciężarnej. Problem jest znacznie poważniejszy, ponieważ cukrzyca w ciąży może stanowić zagrożenie dla ciąży i dla dziecka. Nic więc dziwnego, że żywo zainteresowałam się tym tematem. Szczególnie, że profilaktyka nadal bywa zaniedbywana, zarówno przez pacjentki, jak i przez lekarzy.

cukrzyca u ciezarnej
Cukrzyca w ciąży- to trzeba wiedzieć

A zatem co o cukrzycy w ciąży trzeba wiedzieć na pewno
Przede wszystkim bacznie obserwujemy organizm. Przyszłe mamy muszą wiedzieć, że niektóre nieznane im dotychczas objawy, powinny obudzić czujność. O ile smaczek na kiszoną kapustę tuż po czekoladzie jest jak najbardziej ok, o tyle wzmożone pragnienie i naprawdę duży apetyt to już sygnały, których nie bagatelizujemy. Szczególnie, jeśli towarzyszą im nawracające infekcje intymne czy podwyższone ciśnienie i zaburzenia wzroku. Takie bowiem są symptomy cukrzycy w ciąży. Pojawiają się najczęściej pomiędzy 24 a 28 tygodniem, ale wcale nie oznacza to, że przyszłe mamy powinny czekać na te pierwsze sygnały. Zdecydowanie zaleca się profilaktyczne badania już na początku ciąży.

u lekarza
Ważna jest dobra opieka lekarska

Dlaczego warto się badać i warto wiedzieć
Przede wszystkim dlatego, że podobnie jak w każdej chorobie, również w tym przypadku wczesna diagnoza, to zdecydowanie skuteczniejsze leczenie. Bardzo często okazuje się, że wystarczające będzie utrzymanie optymalnej diety i higieny życia w czasie ciąży. Dietę na pewno warto skonsultować ze specjalistą. Niemniej jednak jej podstawowe założenia są zbliżone do zdrowej diety oraz menu cukrzyków.
Co jeszcze?
Oczywiście cukrzyca w ciąży to nie tylko dyskomfort dla pacjentki. Przede wszystkim nieleczona stanowi zagrożenie dla ciąży i płodu. Zwiększa bowiem ryzyko poronienia, może także wywołać poważne zaburzenie płodu – makrosomię. Takie noworodki są narażone na wiele chorób i wad wrodzonych.

dieta
Zdrowa dieta to priorytet

Z cukrzycą nie ma żartów, ale można z nią żyć
Dieta przyszłej mamy, u której zdiagnozowano ciążową cukrzycę, to regularne posiłki – 3 główne i 2 przekąski. Należy zredukować spożycie cukrów prostych oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym. W to miejsce zwiększamy ilość węglowodanów złożonych. Stawiamy na pełnoziarniste zboża – pieczywo, ryż, makarony, kasze. Zajadamy zdrowe warzywa i rozsądną ilość owoców. Każdy posiłek powinien zawierać także wartościowe białko. A zatem nie jest to jakaś wymyślna dieta, tylko zdrowe, rozsądne i smaczne menu. Warto także wprowadzić ruch, oczywiście odpowiedni dla przyszłej mamy, zgodny z zaleceniami lekarza prowadzącego.

cwiczenia w ciazy
Podobnie jak zdrowy ruch

Skąd ta cukrzyca i co dalej
Cukrzyca w ciąży jest jednym ze schorzeń o nie do końca zbadanym podłożu. Wiadomo jednak że sprzyja jej otyłość przyszłej mamy, występowanie cukrzycy w rodzinie, duży przyrost wagi, nadciśnienie, późna ciąża (po 35 roku) oraz wielorództwo. Na szczęście nie jest to schorzenie, które zagrażałoby urodzeniem chorego na cukrzycę dziecka. U kobiety cukrzyca w ciąży znika po porodzie (w 98% przypadków). Nie zaszkodzi jednak utrzymać dobrą dietę i zdrowe nawyki.

Te i wiele innych cennych informacji znalazłam tutaj
http://www.tatento.pl/a/876/rodzice/wychowanie/ciaza/cukier-krzepi-ale-nie-podczas-ciazy. Moim zdaniem warto wcześniej szukać, dowiadywać się i wiedzieć.
.

Dodaj komentarz