Stres był jest i będzie obecny w naszym życiu. Problemem jest skala zjawiska oraz fakt, iż coraz częściej towarzyszy nam praktycznie cały czas i to na wysokim poziomie. Stres, który paraliżuje, odbiera radość, energię, a nawet przyczynia się do rozwoju poważnych schorzeń, nie może być lekceważony i nie bez powodu uznawany jest za chorobę cywilizacyjną. Na pewno warto znać metody radzenia sobie ze stresem, te sprawdzone i skuteczne są dziś naprawdę na wagę złota.
Stres, który nie pomaga…
Wszyscy znamy teorię i historię, zgodnie z którą naszym przodkom stres pomagał przetrwać. Wyższy poziom adrenaliny, uzasadniony strach i atawistyczna reakcja – walka albo ucieczka, były oczywiście niezbędne, aby przeżyć. Cóż z tego, kiedy dziś, w teoretycznie bezpieczniejszych, spokojniejszych czasach, stres może okazać się naszym największym wrogiem. To nie tylko obawa, trema i niepokój, to stan, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje.
Wszyscy jesteśmy zestresowani
Nie lada wyzwaniem jest również skala problemu. Według badań (np. raport GFK Polonia – „Polacy a stres”), większość z nas (ok. 98%) wie co to stres, a ok. 20% uskarża się na życie w ciągłym napięciu. Co gorsza czynniki stresujące dotyczą praktyczne wszystkich obszarów codziennego funkcjonowania. Prawie połowa ankietowanych odczuwa stres w związku z życiem prywatnym, ze szczególnym wskazaniem na problemy finansowe, zdrowotne oraz nadmiar obowiązków. Nie jesteśmy wolni od napięć i presji również w pracy, która stwarza wiele stresujących sytuacji. Okazuje się, że aż 78% badanych uskarża się na zmęczenie, apatia dokucza aż 63% ankietowanych. Permanentny stres działa zupełnie inaczej niż atawistyczny lęk czy motywująca trema, okazuje się, że ok 20% Polaków nie radzi sobie z nim, nie dostrzega żadnych pozytywnych aspektów takiego stanu. Na plus można zapisać fakt, że prawe wszyscy badani (90%) chcieliby zmienić swoje nastawienie i nauczyć się nie tylko jak walczyć ze stresem, ale wręcz przekuwać go na sukcesy.
Negatywny wpływ stresu na zdrowie
Wiemy już, że stres towarzyszy nam od zawsze, mamy też świadomość, ze dziś wyrwał się spod kontroli i ma ogromny wpływ na nasze życie. Jak powszechnie wiadomo każdy reaguje inaczej na sytuacje stresowe, problemy, można jednak wyodrębnić trzy zasadnicze postawy – konfrontacja, poszukiwanie wsparcia i ucieczka. Niestety coraz częściej wybór pada na trzecią opcję – odwracamy się od kłopotów, wyzwań – uciekamy. To w konsekwencji doprowadza do eskalacji problemów, sytuacji, w której zaczynają nas one przerastać, a stres dominuje, paraliżuje i ma ogromny wpływ na całe życie. Niestety także na nasze zdrowie… Stres, który już jest nazywany chorobą cywilizacyjną, wpływa negatywnie na organizm i może przyczyniać się do rozwoju schorzeń i dolegliwości takich jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, skłonność do nałogów, problemy z libido i potencją, a także kłopoty krążeniowe, oddechowe, trawienne, bóle głowy, migreny, problemy z kręgosłupem, alergie, egzemy, wahania wagi itp. Jak widać skala problemu jest ogromna, tak naprawdę stres może rozregulować cały organizm, wpływając na jakość życia, związki, pracę, rodzinę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie – jak pokonać stres.
Nastawienie ma znaczenie
Niestety nie ma jednej skutecznej metody, recepty i odpowiedzi na pytanie jak walczyć ze stresem. Chociażby dlatego, ze jesteśmy tak bardzo różni. Umiejętność konfrontowania się z problemami i presją wynika z wielu czynników, począwszy od cech osobowości, temperamentu, wieku, sposobu myślenia, przez pochodzenie, wychowanie, zdobyte doświadczenia, po wsparcie, światopogląd czy grupę społeczną. Bez wątpienia łatwiej poradzić sobie ze stresem osobom, które są otwarte na nowości, elastyczne i gotowe do wprowadzenia zmian. Nie oznacza to oczywiście, że ci, którzy wolniej się adaptują są bez szans w walce ze stresem. Kluczem do powodzenia jest poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń, zdefiniowanie sytuacji, które wywołują napięcia, lęki. Nie należy uciekać od problemów i wyzwań, niestety raczej nie rozwiązują się same, wręcz przeciwnie mają tendencję do kumulowania się. Niezwykle istotna jest wyrozumiałość wobec własnych niedoskonałości, zrozumienie, że nikt nie jest idealny. Nie można także zamykać się na innych, dzięki temu dostrzeżemy, że stres towarzyszy nam wszystkim, a w sytuacji trudnych nie będziemy zdani tylko na siebie. Wsparcie oznacza zarówno bliskich, przyjaciół, jak również korzystanie z pomocy osób, które „zawodowo” zajmują się metodami radzenia sobie ze stresem. Chodzi oczywiście o psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów. W zależności od osobowości i stanu psychicznego czasem wystarcza drobna korekta nastawienia i stylu życia, innym razem konieczna będzie mała albo całkiem spora „rewolucja”. Wówczas wsparcie innych jest praktycznie nieodzowne i zdecydowanie ułatwia konfrontację z wszechobecnym stresem.
Są sposoby na stres
Okazuje się, że czasem całkiem proste i oczywiste sytuacje oraz metody pomagają w konfrontacji z problemami. Praktycznie każdy z nas może sięgnąć po naprawdę skuteczne i całkiem przyjemne sposoby na stres, takie jak spotkanie z przyjaciółką, dobry film, książka czy spacer. Pasje, hobby, przyjaźnie to naprawdę sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, szczególnie z jego codziennym obliczem związanym z pracą czy życiem rodzinnym. A zatem jak pokonać stres, jak radzić sobie z codziennymi troskami i wyzwaniami?
- zadbaj o dobre relacje z ludźmi – rodzina, przyjaciele, znajomi to nasi sojusznicy z walce ze stresem; możemy na nich liczyć i my jesteśmy dla nich wsparciem – to działa w dwie strony,
- organizuj dobrze czas – wszyscy wiemy jak stresujący jest pośpiech, wiszące nad głową terminy, niezamknięte sprawy,
- zadbaj o czas tylko dla siebie – na hobby, pasję, sport, książkę albo błogie lenistwo i relaks,
- spaceruj, ruszaj, się, uprawiaj sport – aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, kontakt z przyrodą „odstresowuje”,
- zaprzyjaźnij się ze zwierzakiem domowym, nie od dziś wiadomo, że pies czy kot wpływają dobroczynnie na zdrowie psychiczne i fizyczne,
- zafunduj sobie zdrowe przyjemności, takie jak masaż, wizyta w spa czy relaks na zajęciach jogi,
- pamiętaj – śmiech to NAPRAWDĘ zdrowie!
Trzeba przyjąć do wiadomości i zrozumieć, że nie wyeliminujemy stresu z naszego życia. Skoro nie możemy „zniszczyć” wroga, trzeba nauczyć się z nim żyć. Z jednej strony jak najbardziej ograniczyć jego destrukcyjny wpływ na nasze funkcjonowanie, z drugiej – wykorzystać jego motywujący potencjał. Jeśli stres zdominował nas, to znak, że trzeba coś zmienić – czasem to wielkie zmiany, jak nowa praca czy miejsce zamieszkania, czasem chodzi o zmianę nastawienia do siebie, do znajomych, a nawet wprowadzenie lepszej, zdrowej, zbilansowanej diety.
Zdjęcia: pixabay.com