Dotkliwy problem – nadwrażliwość zębów

Dotkliwy ból podczas picia czy spożywania gorących produktów albo wręcz przeciwnie – przy delektowaniu się pysznym deserem lodowym? A może ból w trakcie mycia zębów? To objawy dość powszechnej dolegliwości, jaką jest nadwrażliwość zębów. Niestety najczęściej przyczyna (czyt. wina) leży po naszej stronie…

Naturalny i zdrowy stan to szkliwo zębów tworzące szczelny pancerz, który chroni unerwioną zębinę, wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych. A zatem, jak łatwo się domyślić, powyższe objawy świadczą o problemach, uszkodzeniach szkliwa. Są one na tyle dotkliwe, że na pewno każdy chce wiedzieć co je wywołuje i jak sobie z nimi poradzić.

usmiech
Zdrowe szkliwo chroni zębinę

Dlaczego zęby są nadwrażliwe

Przyczyny bólu tkwią zazwyczaj w nieprawidłowej higienie, nie bez znaczenia jest też dieta, czasem winne są wady zgryzu (przeciążenie zębów, uszkodzenia szkliwa i odsłonięcie zębiny). Mycie zębów ruchem poziomym, zamiast pionowym do góry, powoduje kaleczenie dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych. Zbyt mocno ścierająca pasta to kolejny powód uszkodzeń szkliwa, tak samo jak twarda szczoteczka. Na kondycję szkliwa wpływa również nasze menu – tak lubiane cytrusy, kwaśne soki, napoje gazowane, zmieniają na kwaśny odczyn śliny i stopniowo prowadzą do demineralizacji szkliwa. Niszcząco działa również refluks, a konkretnie treść żołądka, cofająca się w przebiegu tej choroby. Podobnie jak częste wymioty u osób chorych na bulimię.

mycie
Ważna jest odpowiednia pasta, szczoteczka i technika mycia zębów

Sposoby na nadwrażliwe zęby

W tym miejscu przyda się zapewne kilka dobrych rad, które każdy może wprowadzić w życie, aby złagodzić objawy nadwrażliwości zębów:

  • Używamy pasty do zębów nadwrażliwych lub innej, ale o niskim poziomie ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności).Dobrze jeśli zawiera związki fluoru (zamykają kanaliki zębiny), związki potasu (zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych)
  • Szczotkujemy zęby łagodnie szczoteczką o miękkich włóknach
  • Zęby myjemy po każdym posiłku ruchem wymiatającym – od dziąseł do korony zęba, ale nie należy myć zębów zaraz po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu kwaśnego soku. Zęby są wówczas chwilowo pozbawione  warstwy ochronnej i łatwo uszkodzić szkliwo. Należy odczekać ok. 1 godziny
  • Stosujemy nici dentystyczne oraz płyn do płukania zmniejszający nadwrażliwość.
gabinet
Czasem niezbędne są zabiegi stomatologiczne

Czasem konieczne jest leczenie

Kiedy domowe metody okazują się niewystarczające trzeba oddać się w ręce specjalisty. Dzieje się tak, gdy uszkodzenia szkliwa są zbyt rozległe albo dochodzi do znacznego odsłonięcia szyjek zębowych. W gabinecie stomatologicznym stosuje się m.in.:

  • pokrycie zębów preparatem z fluorem (powłoka ochronna),
  • preparat jak szkliwo w płynie, z wysoko stężonym wapniem i fosforanami – remineralizuje szkliwo i pomaga neutralizować kwasy,
  • pokrycie bolesnych miejsc wypełnieniem kompozytowym.

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz