Fluimucil – kiedy męczy nas mokry kaszel

Zapewne większość z nas już niecierpliwie wygląda cieplejszych, słonecznych dni, fakty są jednak takie, że sezon na infekcje wciąż trwa. Zresztą nie od dziś wiadomo, że początki wiosny to także okres częstych zachorowań, którym towarzyszą objawy, takie jak katar czy męczący kaszel. Warto wiedzieć, że choć uciążliwe, mają na celu oczyszczenie dróg oddechowych, a jednocześnie wymagają odpowiedniego leczenia.

wiosna
Pierwsze dni wiosny sprzyjają infekcjom

Skąd ten kaszel?

Kaszel to mechanizm obronny organizmu, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych i jest bezpośrednią reakcją na ich podrażnienie. O tym, że są różne rodzaje kaszlu wiedzą chyba wszyscy – istotny jest podział na mokry i suchy. Wiemy również, że każdy typ kaszlu wymaga innego leczenia. O ile kaszel suchy jest tylko męczący i podrażnia drogi oddechowe, to już ten mokry ma oczyszczać je z zalegającej wydzieliny, a także z chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego właśnie leki na kaszel suchy mają go przede wszystkim zahamować. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku środków na produktywny kaszel mokry.

leki
Warto wybrać lek o szerszym spektrum działania

Szerokie spektrum działania acetylocysteiny

W przebiegu infekcji najczęściej na początku mamy drażniący, bolesny suchy kaszel, który po 2-3 dniach przechodzi  w mokry. Należy wówczas sięgnąć po preparaty, które będą ułatwiać odkrztuszania. Warto wiedzieć, że są takie leki, które mają szersze spektrum działania. Substancją aktywną jest m.in. acetylocysteina (np. w Fluimucil Forte 600). W opisie czytamy, że działa ona zarówno mukoaktywnie, jak i antyoksydajnie. Działanie mukoaktywne oznacza, że lek rozrzedza wydzielinę, którą łatwiej odkrztusić, zmniejsza jej ilość oraz stymuluje mechanizm usuwania jej z dróg oddechowych. Dla kompleksowej kuracji bardzo ważne jest też działanie antyoksydacyjne, które łagodzi lub redukuje skutki stanu zapalnego oraz przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników.

Fluimucil – działa mukoaktywnie i antyoksydacyjnie

Fluimucil – działa kompleksowo na kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego zaleca się często lek Fluimucil dostępny w różnych dawkach i wariantach:

jako granulat do sporządzenie roztworu albo jako tabletki musujące. Ze względu na dawkę mamy do wyboru:

  • Fluimucil Forte 600, w którym dawka substancji aktywnej wynosi 600 mg acetylocysteiny na jedną tabletkę musującą,
  • Fluimucil Muko z dawką 200 mg acetylocysteiny na jedną saszetkę granulatu,
  • Fluimucil Muko Junior – 100 mg acetylocysteiny na jedną saszetkę granulat.

Najsłabsza dawka leku może być podawana już od 3 roku życia

Należy oczywiście pamiętać, że tzw. domowe leczenie infekcji, trzeba mieć pod kontrolą. Jeśli objawy nie ustępują albo nasilają się w ciągu 3-4 dni, niezbędna jest konsultacja lekarska.

Zdjęcia: pixabay.com, fluimucil.pl

Dodaj komentarz