Gry miejskie – ucz się, działaj, baw się!

Dzisiejsi rodzice i dziadkowie doskonale pamiętają zabawy „w terenie”, takie jak gra w chowanego czy podchody. Obecnie zdecydowanie więcej czasu spędza się na poszukiwaniach i aktywnościach wirtualnych, czyli siedząc na krześle z klawiaturą, myszką czy padem. Fantastyczną alternatywą dla godzin spędzanych przed monitorem i atrakcyjną kontynuacją dawnych podchodów są gry miejskie, które zdobywają coraz szersze grono wielbicieli.

Gra miejska – cóż to takiego?

Jak łatwo się domyślić jest to taka forma zabawy, która wykorzystuje przestrzeń miejską, jako kluczowy element rozgrywki i scenariusza. Liczy się jednak nie tylko topografia, ale także miejskie legendy, historia, znane postaci, wydarzenia, czyli naprawdę wszystko co wiąże się z danym miejscem. Charakterystyczne dla gier miejskich jest również połączenie elementów flash mobów, happeningów ulicznych, gier komputerowych, RPG i podchodów. Najczęściej gry miejskie organizuje się w dużych miastach, z uwagi na dostępność wielkiej przestrzeni, wielu obiektów, choć oczywiście mniejsze miejscowości również mogą być areną miejskich rozgrywek. Tematyka i scenariusze gier mogą być różne – wydarzenia historyczne, powieści oraz historie od początku do końca wymyślone przez autorów gry.

miasto
Każde miasto ma historię, ciekawe wydarzenia, miejsca i postaci

Charakter gier miejskich

Szerokie spektrum możliwości, jakie otwierają przed nami gry miejskie, sprawia, że mogą mieć charakter otwarty, czyli każdy może się do nich zgłosić, oraz zamknięty (np. na imprezach targowych, komercyjnych, firmowych). Klasyfikacja gier może dotyczyć różnych kryteriów. Mamy zatem gry niezależne, organizowane bez udziału instytucji czy firm. Są gry ściśle związane z eventami, np. jubileuszami miejskimi, imprezami targowymi itp. Zamknięte gry miejskie mogą być także formą integracji firmowej, tzw. team buildingu. Gra miejska może opierać się na scenariuszu, historii, opowieści albo koncentrować się po prostu na poszukiwaniach, dotarciu do konkretnych miejsc, realizacji zadań, bez motywu przewodniego.

grupa
Gry miejskie mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty

Gry miejskie integrują, mobilizują, bawią

Gra miejska to doskonała okazja do poznawania miasta, począwszy od topografii, ciekawych miejsc, po historię, miejskie legendy, niezwykłe i znane postaci. Na tym jednak nie koniec – ta forma zabawy wyzwala zdrowego ducha rywalizacji, kreatywność, mobilizuje do działania, stymuluje intelekt i aktywność fizyczną. Dość szybko następuje podział na role i wyłaniają się liderzy. Dlatego właśnie ten rodzaj zabawy coraz częściej wykorzystuje się to tzw. team buildingu w firmach, korporacjach, instytucjach. Jest to zdecydowanie atrakcyjniejsza formuła budowania zespołu niż zwykłe spotkania integracyjne, a z drugiej strony nie wymaga wielkich nakładów, dalekich wyjazdów, a także wielkiej sprawności fizycznej.

wspólpraca
Gra miejska – znakomity sposób na integrację

Warto grać!

Zaletą gier miejskich jest to, że przy ich tworzeniu nie ma praktycznie ograniczeń tematycznych. Zadania mogą być na różnym poziomie, dlatego bawią się dorośli i dzieci, nowicjusze i wytrawni poszukiwacze przygód. Można czerpać inspirację z historii miasta, ciekawostek, ale także tworzyć scenariusze zupełnie oderwane od realiów, korzystać jedynie z naturalnych walorów aglomeracji. To doskonała zabawa, integracja, również z przypadkowymi przechodniami, mieszkańcami miasta. Gra miejska buduje grupę, zaufanie, wyzwala nowe możliwości i kompetencje. Na pewno jest lepszą, zdrowszą formą rozrywki niż gra komputerowa czy interakcje na portalach społecznościowych.

para
Gra, zabawa, wyzwanie!!

Zdjęcia: pixabay.com, shuttestock

Dodaj komentarz