Dlaczego boli brzuch – ból w lewym boku

Ból brzucha zna chyba każdy, czasem wynika po prostu z przejedzenia czy zbyt ciężkiego posiłku. Może być także spowodowany zaburzeniami jelitowymi, jak i poważnymi schorzeniami, które niekoniecznie są związane z układem pokarmowym. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego typu dolegliwości. Szczególnie jeśli jest to np. ostry ból w lewym boku (może sygnalizować zapalenie trzustki) albo ma charakter przewlekły, nawracający.

Z jakimi dolegliwościami zgłaszamy się najczęściej do lekarza rodzinnego? No cóż, w ścisłej czołówce są właśnie bóle brzucha. Nic dziwnego, skoro statystyki mówią, że w ciągu roku z problemem tym zmaga się ponad 60% dorosłych Polaków.

Ból brzucha niejedno ma oblicze i przyczynę

Najczęściej odczuwane bóle są wywołane przez skurcze mięśni gładkich np. w jelitach, pęcherzu moczowym czy przewodzie żółciowym. Bolesne skurcze mogą być związane z różnymi przyczynami – od stresu, przez złą dietę po stany chorobowe w obrębie jamy brzusznej. Niestety mogą im towarzyszyć inne przykre objawy, takie jak nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka albo wręcz przeciwnie – zaparcia. Bóle w obrębie narządów jamy brzusznej mogą mieć charakter:

  • czynnościowy – występują częściej, trudno zdiagnozować przyczynę, odczuwane głównie w okresie czuwania,
  • organiczny – nasilają się w czasie spoczynku.

Intensywność, rodzaj i lokalizacja bólu również mogą być różne. Pacjenci najczęściej opisują go jako bolesny skurcz, kłucie, ucisk, kolkę, ból rozpierający albo rozdzierający. Warto również wiedzieć, że w zależności od umiejscowienia bólu różne mogą być jego przyczyny.

brzuch
Ból brzucha to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych

Dlaczego boli w lewym boku?

Ból w lewym boku może świadczyć o problemach, które wymagają konsultacji lekarskiej, a nawet hospitalizacji. Zwłaszcza dłużej utrzymujące się dolegliwości albo ból o bardzo dużej intensywności. O czym świadczy taka lokalizacja skurczu?

  • lewy górny kwadrant- choroby śledziony, zapalenie trzustki, okrężnicy, układu moczowego (zapalenie nerek, kolka nerkowa), zapalenie jelit, ale także zapalenie dolnego płata płuca lewego.
  • lewy dolny kwadrant brzucha- choroby jelita cienkiego i grubego (ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit), zespół jelita nadwrażliwego, choroby układu moczowo (kolka nerkowa, zapalenie nerek), torbiel jajnika, skręt jajnika, pękniecie jajnika, ciąża pozamaciczna.

Jak widać mamy tu do czynienia z problemami, które mogą być nawet zagrożeniem życia.

kolka
Ból w lewym boku może sygnalizować poważne schorzenia

Co na bóle i skurcze brzucha

Oczywiście zawsze warto mieć pod ręką skuteczne leki, które będą łagodzić i uśmierzać ból w lewym boku czy innych obszarach brzucha. Ze względu na specyfikę bólu (skurcze mięśni gładkich) skuteczne są leki rozkurczowe. Zlecana jest np. NO-SPA z substancja aktywną drotaweryną, dostępna w standardowej dawce (40 mg) oraz w wersji MAX (podwójna dawka drotaweryny).

nospa
NO-SPA lek rozkurczowy i przeciwbólowy

Pamiętajmy jednak, że jest to lek rozkurczowy działający przeciwbólowo, który nie leczy przyczyn bólu. Dlatego zawsze najlepszym wyjściem jest konsultacja lekarska.

Zdjęcia: no-spa.pl, shutterstock, pixabay.com

 

Dodaj komentarz