Co kolor samochodu mówi o Tobie…

Na co zwracamy uwagę przy zakupie samochodu? Zapewne wiele osób wskaże na osiągi, ilość koni mechanicznych, moc silnika, zużycie paliwa i oczywiście na cenę. Tymczasem okazuje się, że bardzo wiele mówi o nas również… kolor samochodu. Warto się zastanowić, dlaczego służbowe auta są często niebieskie, dlaczego mężczyźni tak chętnie zasiadają za kierownica samochodów w pozornie kobiecym czerwonym kolorze i czemu miejski hit – Ford Focus Frozen White – to jeden z najpopularniejszych modeli tej marki.

Kolorowe hity motoryzacji

Bardzo ciekawe informacje na temat kolorów samochodów i tego, co mówią o swoich użytkownikach, znalazłam w artykule pod wiele mówiącym tytułem „Frozen white, blazer blue, race red – co mówi o tobie kolor samochodu?”. Okazuje się, że statystycznie najwięcej pojazdów ma tzw. barwy achromatyczne, czyli dominuje czerń, szarość, biel i srebro, a niekwestionowanym liderem jest kolor biały. Na dalszych pozycjach jest intensywna czerwień, ale też stonowane brązy czy flotowy hit – niebieski. Co ciekawe kolor najbardziej kobiecej pomadki, czyli czerwień, to jednocześnie jeden z ulubionych kolorów męskich aut. Dlaczego?  Odpowiedź jest dość oczywista – bo taki lakier dominuje w przypadku sportowych, szybkich, drapieżnych aut. Z tego samego powodu wybiera się też klasyczną czerń, ale i niebanalne pomarańczowe super szybkie maszyny. Można zatem wysnuć całkiem realną tezę, że kolor samochodu wiele mówi o jego właścicielu.

fordy
Pokaż mi kolor swojego samochodu…

Czarny nie jest nudny

Wspomniany artykuł potwierdza to, co obserwujemy od lat na drogach – czarne samochody to ścisła czołówka, jeśli chodzi o wybory kierowców. Na pewno jest to kolor klasyka, najbardziej prestiżowy, wybierany w przypadku eleganckich limuzyn, aut luksusowych. Zgodnie z teorią ekspertów z Pantone Color Institute na czarny kolor samochodu decydują się osoby spokojne, kierowcy preferujący bezpieczny i pewny styl jazdy.

Szary samochód i jego praktyczny kierowca

To jeden z najpopularniejszych kolorów, utrzymujący się na podium od wielu lat. Srebrne i szare auta to wybór praktyczny, nie widać na nich zabrudzeń, dlatego tak często widzimy je na miejskich drogach. Mogą być to zarówno solidne auta rodzinne, jak i eleganckie pojazdy wysokiej klasy. To kolor wybierany przez zwolenników kompromisu między klasyką a nowoczesnością, osób zdecydowanych i praktycznych.

ford
Frozen white – biały hit

Biały – przebojowy i bezpieczny

Wbrew pozorom nie jest to nudny kolor dla samochodu. Nie bez powodu kolor biały i perłowy to od lat niekwestionowany lider. Wśród popularnych Fordów to właśnie klasyczna mroźna biel dynamicznego Focusa wyróżnia się najbardziej. Nie bez znaczenia jest fakt, że białe samochody uznawane są za bezpieczniejsze, co potwierdzają statystyki. Wynika to z faktu, iż są po prostu lepiej widoczne na drodze. Fachowcy od psychologii i kolorów twierdzą, że na białe auta decydują się częściej osoby optymistyczne, ale też wymagające i zdecydowane.

Niebieski samochód służbowy

Rok 2018 pokazał nam nowego lidera jeśli chodzi o pojazdy flotowe. Niebieski kolor zdetronizował białe i srebrne auta służbowe. Nic dziwnego, odcienie niebieskiego, granat są kojarzone ze spokojem, opanowaniem i profesjonalizmem. Jednocześnie jest to gama kolorów uniwersalnych, a użytkownicy niebieskich aut to podobno osoby o dużym poczuciu estetyki, odpowiedzialne, pewne za kierownicą.

samochody
Niebieski flotowy, czerwony sportowy…?

Czerwona strzała to nie mit

Niektórzy uważają, że najszybsze są samochody czerwone. Coś w tym jest… czerwień kojarzy nam się z żywiołowością, dynamiką i ognistym temperamentem. Tak też postrzegane są osoby, które siadają za kierownicą czerwonych aut. Nie zapominajmy też o tym, jak wiele sportowych modeli zachwyca właśnie nasyconą, żywą czerwienią nadwozia.

Zdjęcia: ford.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz