Kotły grzewcze – nowoczesne technologie

Ciepła woda w kranie i efektywne ogrzewanie to coś tak oczywistego, że z reguły nawet nie zastanawiamy się nad tym „jak to działa”. A warto… Wybór najlepszych rozwiązań oznacza w praktyce bezawaryjną, bezpieczną eksploatację, a także ekonomiczne technologie, które będą przyjazne również dla domowego budżetu. Kotły grzewcze, które są dziś dostępne na rynku, to szeroka oferta, zróżnicowana pod względem technologii i cen. Wybierając konkretny model na pewno nie należy oszczędzać – ani czasu potrzebnego na optymalną decyzję, ani funduszy na bezpieczny i efektywny kocioł CO.

Kocioł jedno- lub dwufunkcyjny

Kotły grzewcze mogą ogrzewać wodę do c.o. albo pełnić dwie istotne funkcje – ogrzewać dom i zapewniać ciepłą wodę użytkową:

  • jednofunkcyjne – zasilają instalację centralnego ogrzewania, aby dodatkowo ogrzewały wodę użytkową należy rozbudować je o zasobnik c.w.u.,
  • dwufunkcyjne – najczęściej są to urządzenia wiszące, podgrzewające wodę w systemie przepływowym, w okresie letnim podgrzewają tylko wodę użytkową, zimą najważniejsze staje się ogrzewanie domu.

Najważniejszym atutem kotłów dwufunkcyjnych jest prostsza instalacja. Ponadto zajmują one mniej miejsca, ponieważ nie magazynują wody, która jest ogrzewana „na bieżąco”.

grafika kotły
Nowoczesne technologie – kotły grzewcze Junkers

Kocioł kondensacyjny lub konwencjonalny

Kolejne kryterium istotne podczas zakupu kotła CO to wybór między modelem kondensacyjnym, a konwencjonalnym. W tym miejscu warto przypomnieć sobie na czym polega kondensacja, którą wykorzystuje się w nowoczesnych kotłach grzewczych kondensacyjnych (np. renomowanej marki Junkers). Zjawisko kondensacji to w dużym skrócie skroplenie pary wodnej ze spalin. W praktyce oznacza to kondensację zawartej w spalinach pary i odzyskanie w ten sposób dodatkowej energii, która zasila instalację C.O. Jak łatwo się domyślić, pozwala to na optymalne wykorzystanie gazu i znacznie podnosi efektywność i sprawność kotła – nawet do poziomu 109% sprawności znormalizowanej w kotłach Junkers. Dla porównania w kotłach konwencjonalnych mamy do czynienia z parametrem na poziomie ok. 94%.

Wśród argumentów przemawiających na korzyść kondensacyjnych kotłów C.O wspomnianej marki Junkers wymienia się m.in.:

  • wysoką efektywność energetyczną,
  • bezpieczną eksploatację,
  • wybór różnych przewodów powietrzno-spalinowych,
  • cichą pracę,
  • wysoką trwałość,
  • znak Błękitnego Anioła oznaczający redukcję emisji szkodliwych substancji.
CerapurMaxx
Nowoczesne kotły kondensacyjne CerapurMaxx

Kotły grzewcze Junkers

W ofercie renomowanego producenta znajdziemy kotły grzewcze kondensacyjne i konwencjonalne. Warto zwrócić także uwagę na wysokiej jakości systemy powietrzno-spalinowe niezbędne przy montażu kotłów CO kondensacyjnych. Producent oferuje też nowoczesne rozwiązania usprawniające działanie kotła i chroniące instalację, takie jak system demineralizacji wody, separatory powietrza, magnetyczne.

kuchnia
Ekonomiczne, bezpieczne, trwałe systemy Junkers

 

Zdjęcia: junkers.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz