Wyjazdy do tzw. dużego miasta to tendencja znana od lat i to na całym świecie, a już stołeczna aglomeracja to prawdziwy magnes. Szczególnie dotyczy to oczywiście młodych ludzi, którzy do stolicy przybywają uczyć się, pracować, robić karierę, spełniać marzenia. Nie inaczej jest w Polsce, co roku do Warszawy przybywają nowi studenci, managerowie, specjaliści, początkujący artyści itp. Przed podjęciem tej jakże ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę również koszty życia w Warszawie. Nie od dziś wiadomo, że stołeczne ceny bywają wysokie.
Bo tu zarabia się więcej…
Oczywiście pojawią się również głosy mówiące o tym, że stolicy także więcej się zarabia. Owszem zarobki bywają relatywnie wyższe, ale młodzi ludzie przyjeżdżający na studia czy też stawiający pierwsze kroki na zawodowej ścieżce mogą jeszcze długo nie doświadczyć tych mitycznych, stołecznych apanaży. Może się też okazać, że różnice w dochodach na tle innych regionów Polski, nie wystarczą na pokrycie dość wysokich kosztów życia w Warszawie. Przyjrzyjmy się zatem za co i ile płacą młodzi Warszawiacy, zwłaszcza ci świeżo upieczeni mieszkańcy stolicy.
Poruszamy się po stolicy
W artykule „Ceny i koszty życia w Warszawie dla studenta” możemy prześledzić jak kształtują się podstawowe wydatki młodego człowieka, który uczy się, ewentualnie rozpoczyna zawodowe życie w stolicy. A płaci się wszędzie, za wszystko i na każdym kroku. Wiadomo… nie tylko w stolicy. Szukając oszczędności (finansowych i czasowych) wielu młodych ludzi korzysta z komunikacji miejskiej. I wcale nie są to małe wydatki, dlatego planując oraz analizując koszty życia w Warszawie na pewno należy uwzględnić od kilkudziesięciu do ok 140 złotych (korzystna opcja kwartalnego biletu) na przejazdy do szkoły, pracy itp.
Trzeba gdzieś mieszkać i coś jeść
Student, przyszły manager, utalentowany artysta – każdy musi gdzieś mieszkać i coś jeść. We wspomnianym artykule możemy znaleźć informacje dotyczące akademików i pokojów do wynajęcia, czyli najbardziej ekonomicznej opcji. W zależności od uczelni, standardu i lokalizacji akademika koszty wahają się od 280 do prawie 600 złotych. Pokój na mieście to jeszcze większy wydatek, oczywiście również powiązany z lokalizacją i warunkami. Minimalne opłaty zaczynają się od około 700 złotych, a przy kawalerce sięgają nawet ponad 2000 złotych miesięcznie.
A jeśli marzy nam się mieszkanie? Wynajęcie generuje zdecydowanie wyższe wydatki. Jeśli ma to być mieszkanie w dobrym miejscu, w okolicach centrum, z niezłym standardem trzeba przygotować się na opłaty powyżej 3000 zł. Zakup mieszkania to już impreza nie na studencką kieszeń. Koszty wahają się od 6100 do nawet 10 000 zł/m kw.
Młody Warszawiak musi też coś zjeść. Zakupy w tzw. sieciówkach, supermarketach są tak samo tanie lub drogie praktycznie w całym kraju. Ale już mniejsze, osiedlowe sklepy bywają droższe. Podobnie jest z restauracjami. Te sieciowe mają raczej wyrównane ceny. Warto też poszukać nie „topowych” barów, restauracji, położonych poza ścisłym centrum. Może być naprawdę smacznie i dużo taniej.
Zamieszkanie w stolicy zawsze pociąga za sobą większe koszty, ale rosną też szanse na spełnienie ambicji zawodowych, edukacyjnych, artystycznych czy towarzyskich. Ceną są wyższe, rosną zatem całkowite koszty życia w Warszawie. Chętnych jednak nie brakuje, czyli można powiedzieć, że to gra warta świeczki i w tym szaleństwie jest metoda.
Zdjęcia: Shutterstock