Objawy grypy, leczenie i ewentualne powikłania

Za nami kwietniowe opady śniegu, w perspektywie zaś poprawa pogody, słoneczne dni – same przyjemności. Tymczasem okazuje się, że przychodnie nadal pełne są pacjentów, bo jak co roku zapominamy o tym, że wiosenna aura bywa zdradliwa, a brak przymrozków i solidnej zimy przysłużył się paskudnym wirusom, które atakują nie bacząc na to, że w kalendarzu zaraz maj.

Grypa zwala z nóg
Grypa zwala z nóg

Wirusy nie śpią
Pół biedy jeśli przytrafi się infekcja spowodowana niefrasobliwością odzieżową. Niestety wiele osób na widok słonecznego nieba natychmiast wskakuje w t-shirty, lekkie kurtki i buty. A przecież nie od dziś wiadomo, że wiosna to czas cebulek, czyli ubierania się w kilka warstw. Tak czy inaczej zwykłe przeziębienie jest wyzwaniem, z którym w miarę łatwo możemy sobie poradzić. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wirusy grypy również nie śpią i oczywiście atakują, mutują, jak to grypowe wirusy… Dlatego niezależnie od tego, że w głowie już szumi maj, warto uważać na zdrowie i na pewno trzeba pamiętać i znać charakterystyczne objawy grypy oraz przeziębienia.

Poniższa tabela czytelnie i jasno prezentuje specyfikę objawów grypy i przeziębienia:

gr

Nie lekceważymy grypy

Wysoka gorączka - przeziębienie
Wysoka gorączka – jeden z objawów grypy

Warto również wiedzieć, że grypa charakteryzuje się tym, iż zaczyna się nagle, szybko i można powiedzieć że niemal od razu zwala z nóg. Wysoka temperatura, ból mięśni, podrażniona, wrażliwa skóra, fatalne samopoczucie – to najbardziej charakterystyczne sygnały, które powinny zaalarmować, że najprawdopodobniej organizm dopadła paskudna grypa.
Poza objawami grypy należy wiedzieć czym może grozić bagatelizowanie tej choroby, bez „wyleżenia” aż do wyzdrowienia. Wśród powikłań wymienia się zapalenie oskrzeli, płuc, ale także bardzo poważne zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów czy opon mózgowo- rdzeniowych. Niestety grypa może być niebezpieczna również w przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak chociażby astma.

Jak się leczyć?

Przeciwwirusowy Groprinosin
Przeciwwirusowy Groprinosin

Leczenie grypy to bardzo istotna kwestia. Ze względu na to, że jest to choroba wirusowa, nie zdaje egzaminu antybiotykoterapia. Zaleca się odpoczynek, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, ewentualnie syropy ma kaszel oraz skuteczny lek przeciwwirusowy (np. Groprinosin). Bardzo ważny jest wypoczynek, tzw. „przechodzenie” czy przepracowanie grypy to niestety prosta droga do wspomnianych powikłań.
A zatem w przypadku podejrzenia albo pewności w temacie grypy, kładziemy się do łóżka, zażywamy leki, popijamy herbatkę malinową z miodem i kurujemy się – skutecznie, cierpliwie i aż do wyzdrowienia.

Zdjęcia:Shutterstock, hartujmisie.pl

Dodaj komentarz