Jestem raczej bliżej okazu zdrowia niż chorowitka. Nie należę do osób, które lubią narzekać, skarżyć się. Melodramatyczny przebieg infekcji i oczy pełne bólu przy podwyższonej temperaturze to zdecydowanie specjalność szanownego małżonka. Niestety również ja mam swój słaby punkt, sytuacje i dolegliwości, które bardzo ograniczają moją aktywność.
Bóle miesiączkowe mogą zdezorganizować mój dzień

Na szczęście nie zawsze, tylko raz na jakiś czas dają mi się we znaki bóle miesiączkowe. Co prawda przytrafiają mi się raptem kilka razy do roku, ale całkowicie dezorganizują mój dzień. Jako osoba dynamiczna, aktywna z tzw. końskim zdrowiem zupełnie nie potrafię chorować. Co oznacza, że większość dolegliwości, w tym również wspomniane bóle miesiączkowe, rozkładają mnie na łopatki. W moim przypadku są to objawy jak najbardziej typowe dla bolesnej menstruacji, czyli ból w podbrzuszu i w kręgosłupie. Oczywiście takie symptomy pociągają za sobą niemalże lawinowo – osłabienie, złe samopoczucie i rozdrażnienie. Nic więc dziwnego, że od lat wypracowuję i kolekcjonuję skuteczne sposoby na bóle miesiączkowe.
Sposoby na bolesną miesiączką

Z reguły staram się najpierw reagować za pomocą domowych sposobów, wśród których szczególnie bliski mojemu sercu jest… sen. Niestety nie zawsze można przespać trudne dni w kobiecym cyklu. A zatem stosuję takie metody jak leżenie z ciepłym termoforem na brzuchu czy też smaczne ziołowe herbatki z miodem.
Jak łatwo się domyślić takie chałupnicze podejście do leczenia bolesnych miesiączek nie zawsze zdaje egzamin. Przez jakiś czas starałam się ratować lekami przeciwbólowymi, przyznaję że z dość mizernym skutkiem. Dziś jako światła, dorosła kobieta wiem już, że na bóle miesiączkowe remedium mogą być leki przeciwskurczowe (np. Buscopan), ze względu na specyfikę ich działania.
Dlaczego leki rozkurczowe pomagają na bóle miesiączkowe?

Zasada działania rozkurczowych (spazmolitycznych) leków opiera się na łagodzeniu skurczów w obrębie jamy brzusznej. Oznacza to, że w przypadku bólów miesiączkowych, będzie to oddziaływanie na skurcze macicy. Ja sięgam z reguły po Buscopan, w którym zawarta jest substancja aktywna o dźwięcznej nazwie butylobromek hioksyny. W tym przypadku nie chodzi jedynie o uśmierzanie bólu, ale o wpływ na jego przyczyny, czyli na skurcz mięśni. Dzięki temu jest to bezpośrednie działanie na źródło powstawania dolegliwości bólowych.
Nie mogę powiedzieć, że czas przed i w trakcie miesiączku przechodzę teraz bezstresowo i bezboleśnie. Niemniej jednak uciążliwe bóle nie są już na tyle intensywne, aby ograniczać moją standardową aktywność.
A przy okazji przypominam, że zawsze warto skonsultować tego rodzaju dolegliwości z lekarzem.
Zdjęcia: buscopan.pl, Shutterstock