W większości mieszkań łazienka nie należy do największych pomieszczeń, a jednocześnie pokładamy w niej wielkie nadzieje. Ma być praktyczna, funkcjonalna, chcemy, aby była czysta, higieniczna, wręcz sterylna, ale byłoby miło, gdyby stanowiła małe domowe spa, miejsce relaksujących kąpieli oraz zabiegów dla ciała i urody. Odpowiedź na pytanie – jak urządzić małą łazienkę – jest zatem interesująca dla wielu osób, które stają przed wyzwaniem remontowym i aranżacyjnym.
Z głową i dobrym planem
Standardowe mieszkanie w blokach, a nawet w okazałej kamienicy, z reguły charakteryzuje się po macoszemu potraktowanym metrażem łazienki. I choć możemy mówić, że małe jest piękne – mała łazienka zanim zachwyci wymaga trochę główkowania. Przede wszystkim trzeba z szacunkiem i ekonomicznie podejść do przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Wykorzystujemy ją mądrze, efektywnie i… efektownie. Punktem wyjścia, jeśli chodzi o aranżację małej łazienki, jest więc przemyślany projekt, w którym znajdzie się miejsce na sprzęty, ceramikę sanitarną, wyposażenie, meble i praktyczne schowki oraz zakamarki. Kto wie… może nawet na pralkę!

Na początek trochę liczb…
Zanim przystąpimy do wertowania katalogów i stron internetowych ze sprzętami, akcesoriami i płytkami, warto wiedzieć, że każde łazienkowe urządzenie potrzebuje odpowiedniej przestrzeni wokół siebie. Dzięki temu jest nie tylko wygodnie i ergonomicznie, ale również bezpiecznie. Wnętrza łazienek o niewielkim metrażu charakteryzują się tym, że powierzchnie poszczególnych elementów mogą się pokrywać, ale nie stanowi to większej przeszkody, ponieważ z reguły z łazienki korzysta się pojedynczo. Poznajmy zatem „wymagania” łazienkowych urządzeń:
- pas wolnej przestrzeni przed umywalką – szerokość min. 70 cm,
- pas wolnej przestrzeni przed wanną i brodzikiem – szerokość min. 75 cm,
- przed miską ustępową wolna przestrzeń to minimum 75×80 cm
- minimalna odległość między poszczególnymi sprzętami: 15-20 cm,
- najkrótsza miska ustępowa (bez spłuczki) ma głębokość 45 cm, plus grubość stelaża spłuczki podtynkowej 15-20 cm,
- minimalna, wygodna szerokość umywalki to 45-50 cm.

Urządzamy małą łazienkę – kabina czy wanna?
Podstawowy element wyposażenia łazienki to oczywiście miejsce do kąpieli. I tu pojawia się ostra rywalizacja – wanna vs kabina prysznicowa. Poza tym, że obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników, trzeba także liczyć się z ograniczeniami metrażowymi. Co sprowadza się do tego, że nie zawsze w naszej łazience uda się zmieścić wannę. Poniżej kilka praktycznych porad dotyczących wyboru oraz montażu kabiny:
- dobrym rozwiązaniem są kabiny ze ściętym narożnikiem, jest w nich więcej miejsca niż w okrągłych, nie zajmują tyle przestrzeni co prostokątne modele
- wykorzystujemy optymalnie metraż – jeśli w łazience jest wnęka warto tam zamontować kabinę,
- zamiast brodzika można zainstalować odpływ w podłodze, niezbędne są wówczas odpowiednie drzwi zabezpieczające przed zachlapaniem łazienki,
A jeśli jednak wanna? Warto wybrać modele asymetryczne, narożne, które zajmą mniej miejsca, a mają większe gabaryty po przekątnej. Dobrym pomysłem dla małej łazienki jest też niewielka wanna z panelem prysznicowym.

Aranżacja małej łazienki – umywalka i toaleta
Co prawda znajdziemy w sklepach mini umywalki o szerokości 35 cm, ale sprawdzą się one jedynie przy myciu rąk. Tak naprawdę najmniejsza, ergonomiczna szerokość tego sprzętu to 45 cm. Również w przypadku umywalek warto podczas aranżowania i remontu małej łazienki wykorzystać jej „naturalne warunki”, czyli np. narożnik. Dobrym rozwiązaniem są umywalki w blacie, mamy dzięki temu sporo przydatnej przestrzeni wokół i pod nią (szafka, schowek). Jeśli chodzi o sedes praktycznym rozwiązaniem będzie model podwieszany, który w ogóle nie zajmuje miejsca na podłodze. Stojące kompakty możemy z kolei montować bliżej ściany.
Sprawdź również: Mała łazienka – duży problem
Meble i pralka w małej łazience
Najlepszym patentem są tu niewątpliwie pralki otwierane do góry – nie wymagają przestrzeni przy ładowaniu prania. Można także wybrać model, na którym przewidziano miejsce na detergenty czy mały kosz na bieliznę. Przy wyborze mebli trzeba się naprawdę dobrze zastanowić – mają być przecież i ładne i praktyczne, powinny pomieścić środki czystości, ręczniki, przybory i akcesoria łazienkowe. Najlepiej wybrać meble podwieszane lub wąskie i wysokie szafki stojące.

Praktyczne porady – remont i aranżacja małej łazienki
Przed nami garść praktycznych wskazówek i „trików”, które powiększą optycznie przestrzeń:
- wybieramy jasne kolory, w przeciwieństwie do wielobarwnych wzorów nie przytłoczą niewielkiego metrażu, gładkie powierzchnie, biele, beże, jasne szarości dodają pomieszczeniom centymetrów,
- umiejętnie gramy światłem – w łazience nie wystarczy jedna lampa sufitowa, niezbędne jest oświetlenie przy lustrze i szafkach, dobrze wyglądają lampy ścienne oraz taśmy LED; stawiamy na białe światło rozproszone,
- lustra odbijają światło i tym samym optycznie powiększają pomieszczenie, wybieramy duże lustro, w małej łazience wystarczy jedno, np. nad umywalką,
- oszczędzamy podłogę, ograniczamy ilość stojących sprzętów, szczególnie, że podwieszane meble, umywalka czy sedes to również łatwiejsze sprzątanie i utrzymanie czystości.
Tyle od „strony technicznej”, która jest niejako wstępem do wielu innych zadań. Rozplanowanie dostępnej przestrzeni jest jednak niezbędne zanim przystąpimy do przyjemniejszych przygotowań do remontu małej łazienki. Wnętrza łazienek są bowiem nie tylko praktyczne i higieniczne, ale także klimatyczne, stylowe, nawiązują do wystroju reszty mieszkania. Dobrze jeśli uda się stworzyć przestrzeń wygodną, ale też idealną do relaksującej aromatycznej kąpieli lub rześkiego natrysku, sprzyjającą porannym zabiegom i wieczornym rytuałom.
Zdjęcia: kolo.com.pl, pixabay.com