Hollywoodzki uśmiech, czyli usta pełne białych zębów. Marzenie! Zdecydowanie łatwiej i chętnej uśmiechają się osoby, które mogą pochwalić się białym jak śnieg uzębieniem. Oczywiście białym jak śnieg na Alasce, a nie na ulicy za moim oknem. Nic więc dziwnego, że wybielanie zębów to jeden z popularniejszych zabiegów. Niektórzy korzystają z profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, inni z mniej lub bardziej „chałupniczych”, czyli domowych sposobów, które również przynoszą całkiem miłe dla oka rezultaty.
Nie każdy ma piękne, białe zęby
Jak wiadomo matka natura nie jest specjalnie sprawiedliwa. Jednym daje mocne, równe, białe zęby, inni muszą się o nie solidnie postarać. Kolor szkliwa nie jest wszystkim dany taki sam. A zatem można mieć niezbyt efektowny żółtawy odcień, nawet jeśli dba się o zdrowie i wygląd uzębienia. Ponadto zęby mogą tracić na urodzie, ciemnieć, przebarwiać się pod wpływem różnych czynników. Takich jak np. palenie (a fe!), picie kawy, mocnej herbaty, zajadanie się kolorowymi owocami, jak wiśnie czy jagody (mniam!). Przebarwienia powstają również pod wpływem działania niektórych antybiotyków oraz „przedawkowania” fluoru.
Nie bójmy się wybielania zębów
Skoro już wiemy jak sobie zaszkodzić, warto również wiedzieć jak sobie pomagać. Najpierw jednak wypadałoby odczarować samo wybielanie zębów, które nadal uważane jest przez niektórych za szkodliwy, obciążający zabieg. Tymczasem obecnie stosowane metody w niewielkim stopniu mogą spowodować nadwrażliwość zębów. Pod warunkiem oczywiście, że sięga się po kliniczne przebadane, sprawdzone i bezpieczne zabiegi. Ponadto należy zawsze przestrzegać zaleceń stomatologa. Nawet jeśli stosujemy pasty, domowe nakładki, konsultacja dentystyczna będzie naprawdę dobrym pomysłem. Na ogół ewentualna nadwrażliwość mija przed upływem 48 godzin od zabiegu.
Możemy sobie również pomóc stosując się do prostych zasad:
• przestrzeganie czasu używania aplikatora,
• zastosowanie pasty do zębów wrażliwych,
• stosowanie specjalnych preparatów z fluorem, który pobudza remineralizację,
• krótka przerwa w wybielaniu zębów (np. kilka dni).
A jak można wybielać zęby?
Oczywiście tak jak różne są metody, tak samo różne są ceny zabiegów oraz ich skuteczność. Mogą być to zarówno pasty ścierające powierzchowne przebarwienia (nie jest to działanie stricte zmieniające kolor, wybielające), jak również pasty wybielające, nakładki oraz zabiegi profesjonalne u stomatologa. Warto wiedzieć, że wybielanie zębów w gabinecie może zapewnić spektakularny efekt – zęby bielsze nawet o 5-7 odcieni. Oczywiście koszty są tu zdecydowanie wyższe, można wydać na taką przyjemność od kilkuset złotych do 2-3 tysięcy
Ale czegóż nie robi się aby osiągnąć ten słynny hollywoodzki uśmiech… 🙂
Zdjęcia: Shutterstock